wszystkie artykuły z działu >> DESIGN
01 lipca 2019
wszystkie artykuły z działu >> DESIGN

Zmysły w nowoczesnym miejscu pracy. VANK podbija Berlin

W czwartek, 16-tego maja, w Berlinie, odbyło się spotkanie z niemieckimi architektami i magazynem MD pod hasłem „Mit Allen Sinnen” (Wszystkimi zmysłami). VANK przygotował na tą okazję prapremierę boksu akustycznego VANK_WALL_BOX wykończonego organicznym materiałem, a Dyrektor Kreatywna - Dr Anna Vonhausen opowiedziała o zmysłach w nowoczesnym miejscu pracy.

Klimatyczne miejsce

Event odbył się w domu Refugio na Kreuzbergu. Refugio to miejski projekt zajmujący 6 pięter kamienicy i ogród na dachu z widokiem na dzielnicę Neukölln. Jego podstawową ideą jest wspólne życie, praca i dzielenie się.

Goście gromadzili się na parterze, w kawiarni i zabytkowej sali o charakterystycznych niebieskich ścianach i elegancko zintegrowanych panelach akustycznych. Wydarzeniem kierowała Redaktor Naczelna MD Magazine Susanne Tamborini-Liebenberg. Oprócz VANK swoje wystąpienie przygotowały firmy Kinnarps, Villeroy & Boch, Artis, Elica oraz Axel Praus, Dyrektor Zarządzający i architekt biura projektowego w workingwell GmbH z Monachium.

Zmysł słuchu i badania naukowe

Problem, któremu poświęca się ostatnio najwięcej uwagi to hałas w biurze. Wynika on z popularności przestrzeni typu open space. Systemy te cechuje nagromadzenie urządzeń biurowych i telefonów komórkowych oraz kakofonia rozmów.

VANK_WALL_BOX _exspace

VANK_WALL_BOX wszystkie zdjęcia materiały prasowe VANK

VANK_WALL_BOX _exspace

exhibitors_from_poland_exspace

VANK_WALL_BOX _exspace

W biurze poziom hałasu może sięgać nawet 60 dB, a już 35 dB wpływa na zakłócenie komunikacji i koncentracji. Poziom 55 dB oznaczany jest jako poważne podrażnienie. Nadmierny hałas wpływa nie tylko na narząd słuchu, lecz również na ogólny stan zdrowia i stan psychiczny.

Anna Vonhausen przytoczyła liczne wyniki badań. Np. badania naukowców z Uniwersytetu Harvarda z 2018 r. dotyczyły zmiany przejścia z biura ze ścianami do open space. Przez 15 dni przed i po tej zmianie badano 52 pracowników używając czujników somatycznych. Udowodniono, że w open space maleją interakcje bezpośrednie o 72%!, na rzecz komunikacji drogą email lub messenger. Wnioski badaczy: w open space pracownicy poddawani są nadmiernej stymulacji, i nie mają już ochoty na nadmiar bodźców.

[Źródło: "The impact of the ‘open’ workspace on human collaboration” Ethan S. Bestein and Stephen Turban, 03.05.2018]`

„Mówienie mniej bądź przełączenie się na e-mail lub komunikator nie może być rozwiązaniem we współczesnych biurach. Człowiek jest istotą społeczną. Dobrym pomysłem jest wprowadzenie stref, izolowanie źródeł hałasu” - mówiła Anna Vonhausen.

W celu niwelacji poziomu hałasu stosuje się materiały absorpcyjne, ale często najlepsze efekty daje zmiana organizacji przestrzeni, wyizolowanie źródeł hałasu i przeniesienie ich do zamkniętych przestrzeni. Aktualny standard biur coraz częściej przewiduje boksy akustyczne, gdyż okazuje się, że to rozwiązanie potrzebne jest dla większych i mniejszych zespołów. Aby osiągnąć efektywność, trzeba postawić na pracę w grupach, ale też znaleźć czas i przestrzeń na indywidualne pomysły.

Polski humanista Antoni Kępiński mówił, że tak samo jak jesteśmy społeczni, jesteśmy też odosobnieni. Dla równowagi potrzebujemy dwóch wektorów życia: od i do ludzi. Potrzeba bycia od czasu do czasu samemu dotyczy nie tylko sfery prywatnej, ale również zawodowej. (Antoni Kępiński, „Rytm życia”, 2012 r.)

Nowe pokolenie w biurach

Pokolenie Y definiowane jest jako pokolenie ludzi urodzonych w latach 1980 – 1997. Mobilnych, otwartych, kreatywnych, ceniących ekologię,  zdrowy tryb życia i równowagę pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym. Z myślą o takich ludziach zaproponowaliśmy wykończenie boksu akustycznego organicznym materiałem, który otrzymał nagrodę Green Produkt Award 2019.

Pachnąca łąką, wewnętrzna ściana kabiny wpływa pozytywnie na nasz słuch, wzrok, węch, dotyk i wywołuje pierwotne uczucie naszej nierozerwalnej więzi z naturą.

Boks akustyczny może być wypełniony polną mieszanką arniki, chabrów, wrzosów, płatków róż i całych margaretek, nałożoną na oddychający podkład wykonany w 100% z lnu.

Nasz innowacyjny boks akustyczny z organicznym wykończeniem produkowany z troską o klimat już wkrótce będzie dostępny w sprzedaży.

VANK_WALL_BOX _exspace

VANK_WALL_BOX _exspace

VANK_WALL_BOX _exspace 

O VANK

Nasz cel to wyrafinowana przyszłość, zbudowana na kanwie doskonałego rzemiosła. Tworzymy meble. Obiekty. Znaki w  przestrzeni. Wierzymy, że wyzwolenie z bylejakości,  tymczasowości i zaściankowości może nastąpić dzięki inteligentnie  zaprojektowanym przedmiotom, wykonanym przy użyciu nowoczesnych  technologii. Odrzucamy naśladownictwo, wsteczność i formy znane z  przeszłości. Bliskie są nam idee znoszące granicę pomiędzy sztuką, a rzeczywistością.  Chcemy, by nasze meble wpływały na estetyzację przestrzeni. Były w niej  obecne w odpowiedniej proporcji funkcji do wrażeń wizualnych.

Ponieważ sprawujemy kontrolę nad całym procesem produkcyjnym, możemy do minimum ograniczyć negatywny wpływ naszych działań na środowisko naturalne. Bycie eko to nie frazes. To wewnętrzna potrzeba. Szukając nowych wyzwań projektowych obserwujemy zmiany wokół nas i ludzkie potrzeby.

Anna Vonhausen - Dyrektor Kreatywna i członek Zarządu VANK, doktor Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Autorka wielu publikacji z pogranicza architektury i designu. Poszukując punktów styku pomiędzy różnymi dyscyplinami sztuki, dąży do doskonalenia przestrzeni w jakich żyjemy.

Link do relacji MD Magazine
https://www.md-mag.com/kar/md-events/fuehlen-was-man-sieht/

Kolejne spotkanie z magazynem dla architektów odbędzie się 12 września w siedzibie MD, w Stuttgarcie. Tematyką tej edycji będą biura przyszłości.

Więcej informacji: https://www.md-mag.com/news/events/zukunft-office-2019/

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.