wszystkie artykuły z działu >> ART
08 lipca 2019
wszystkie artykuły z działu >> ART

"Straż Nocna" - transmisja na żywo renowacji arcydzieła Rembrandta. WoW!

Jedno z najwspanialszych światowych arcydzieł, „Straż nocna”, zostanie poddane najbardziej innowacyjnemu procesowi renowacji w historii sztuki. Stało się to możliwe dzięki współpracy pomiędzy amsterdamskim Rijksmuseum i firmą AkzoNobel.

Operacja „Straż nocna” – spektakularne połączenie tego, co stare, z nowym – zostanie przeprowadzona przy użyciu szeregu przełomowych narzędzi i technik, które umożliwią gruntowne zbadanie i renowację 377-letniego obrazu Rembrandta. Wszystkie jej etapy będą transmitowane na żywo.

AkzoNobel_Operation_Night_Watch_exspace

AkzoNobel Operation Night Watch / Operacja „Straż nocna” renowacja 377-letniego obrazu Rembrandta w Rijksmuseum / wszystkie zdjęcia materiały prasowe AkzoNobel

AkzoNobel_Operiation_Night_Watch_exspace

exhibitors_from_poland_exspace

AkzoNobel_Operiation_Night_Watch_exspace

AkzoNobel_Operiation_Night_Watch_exspace

Począwszy od 8 lipca specjalny zespół badaczy, konserwatorów i restauratorów z Rijksmuseum, a także specjaliści od kolorów z AkzoNobel będą pracować zamknięci w specjalnej szklanej komorze zbudowanej przed obrazem tak, aby nie przeszkadzać odwiedzającym muzeum.

Wstępne badania wykroczą poza wszystkie działania znane do tej pory światu sztuki. W ramach tego etapu, przy użyciu specjalnych technik, powstaną tysiące fotografii o ultrawysokiej rozdzielczości. Arcydzieło zostanie także zbadane przy pomocy złożonych skanerów i laserów. Owocem części badawczej będzie kilka terabajtów danych, które zostaną poddane dokładnej analizie, tak aby ustalić najlepszą metodę renowacji „Straży nocnej” dla przyszłych pokoleń.

Za chwilę podejmiemy się największej i najbardziej innowacyjnej renowacji w liczącej 219 lat historii muzeum – tłumaczy Dyrektor Generalny Rijksmuseum, Taco Dibbits. – Nieustannie monitorujemy kondycję „Straży nocnej” i odkryliśmy, że zachodzą w nim zmiany, takie jak blednięcie postaci psa w prawym dolnym rogu obrazu. Aby lepiej zrozumieć jego stan jako całości, podjęto decyzję o przeprowadzeniu gruntownego badania. Tak więc prace, które realizujemy przy wsparciu AkzoNobel, są dla nas bardzo ważne.

Thierry Vanlancker, CEO AkzoNobel, dodaje – Jesteśmy niezwykle dumni z tego, że możemy być głównym partnerem tego niezwykłego projektu. Jako firma, która jest liderem w obszarze innowacji, z wielką ekscytacją oferujemy naszą specjalistyczną wiedzę i pasję w dziedzinie farb, by pomóc odrestaurować ikonę kultury.

Pomiędzy nami istnieje naturalna więź, nie tylko ze względu na fakt, że nasza firma również szczyci się wieloletnim i imponującym dziedzictwem. W podobny sposób napędza nas odkrywanie nowych horyzontów i inspiracja przeszłością dla budowania przyszłości. Dysponujemy ogromną wiedzą specjalistyczną, którą możemy się podzielić i z niecierpliwością oczekujemy na moment, gdy przejmiemy główną rolę, podejmując działania, by zwiększyć nasze techniczne pojęcie barwy – podkreśla Thierry Vanlancker.

AkzoNobel_Operiation_Night_Watch_exspace

Thierry Vanlancker i Taco Dibbits dokonują symbolicznego aktu podpisania umowy partnerskiej na tle „Straży nocnej”

Operacja „Straż nocna” zwróci uwagę na kilka fundamentalnych kwestii. W jaki sposób wykonano obraz? Jaki był pierwotny wygląd obrazu zamierzony przez Rembrandta? Jaki jest obecny stan „Straży nocnej”? Jakiego rodzaju zmiany zaszły w farbach i dlaczego? Poszukiwanie odpowiedzi na te pytania będzie odbywać się na oczach całego świata. Odwiedzający muzeum będą mogli z bliska przyjrzeć się pracy badaczy, a cały proces będzie transmitowany na żywo w internecie.

Technologia wykorzystywana w tym celu jest zadziwiająca. Badacze wykonają 11 400 fotografii o rozdzielczości 5430 dpi. Użyją specjalnych skanerów, które pozwolą im zajrzeć w pęknięcia i szczeliny, natomiast pigmenty zostaną przeanalizowane na poziomie nano za pomocą zaawansowanego lasera. Otrzymane w ten sposób zdjęcia zostaną udostępnione publicznie, co umożliwi uwiarygodnienie danych.

Już niedługo wywrócimy świat konserwacji obrazów do góry nogami i dokonamy rzeczy, których nikt do tej pory się nie podjął – wyznaje Robert van Langh, Dyrektor ds. Konserwacji i Nauk Rijksmuseum. – Przede wszystkim musimy dowiedzieć się, przed jakim wyzwaniem stoimy. Mając na pokładzie takiego partnera jak AkzoNobel, jesteśmy przekonani, że wyniesiemy naszą wiedzę na temat farb na kolejny poziom – i nie mam tu na myśli wyłącznie jednego poziomu, myślę o trzech lub czterech poziomach.

Trzyletnie partnerstwo jest przedłużeniem wieloletniej współpracy pomiędzy AkzoNobel i Rijksmuseum, w ramach której firma dostarczyła około 8000 l farby. Opracowano specjalną paletę kolorów (znaną pod nazwą Sikkens RIJKS Colors), która odpowiadała kolorom oryginalnie użytym przez architekta Pierre’a Cuypersa.Rijksmuseum, które w 2018 r. przyciągnęło ponad dwa miliony odwiedzających, posiada największą i najbardziej reprezentacyjną kolekcję Rembrandta na całym świecie. Proces renowacji „Straży nocnej” można będzie na bieżąco oglądać na stronie www.rijksmuseum.nl/en/nightwatch

***

O AkzoNobel

AkzoNobel to firma z pasją malowania. Od 1792 roku jesteśmy ekspertem w produkcji farb i lakierów, kreującym standardy w kolorze i ochronie powierzchni. Nasze portfolio zawiera światowej klasy marki, takie jak Dulux, International, Sikkens i Interpon – które cieszą się zaufaniem klientów na całym świecie. Firma z siedzibą główną w Holandii działa w ponad 80 krajach i zatrudnia około 35 000 pracowników, którzy z pasją dostarczają wysokiej jakości produkty i usługi, zgodnie z oczekiwaniem naszych klientów. Więcej informacji na stronie www.akzonobel.com/poland

O Rijksmuseum

Rijksmuseum znajduje się w Holandii. Jest znane na całym świecie ze swojej kolekcji arcydzieł Rembrandta i innych holenderskich artystów Złotego Wieku. Co roku ponad dwa miliony odwiedzających gości w historycznym budynku, gdzie mieszczą się liczne wystawy, tętniące życiem wydarzenia, niezwykłe doznania dla młodszych i starszych, a także świetna kawiarnia i restauracja. Będące muzeum narodowym Rijksmuseum prezentuje przegląd sztuki holenderskiej i historii od średniowiecza do współczesności, a także najważniejszych wydarzeń w sztuce europejskiej i azjatyckiej. W sercu budynku znajduje się spektakularna Galeria Honoru, gdzie wystawiane są uwielbiane obrazy Fransa Halsa, Jana Steena, Johannesa Vermeera i Rembrandta. Przechodząc przez tę galerię trafisz do specjalnego miejsca stworzonego dla największego arcydzieła Rembrandta: „Straży nocnej”. https://beleefdenachtwacht.nl/en

Photos © materiały prasowe AkzoNobel

 

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.