wszystkie artykuły z działu >> ARCHITEKTURA
10 lipca 2019
wszystkie artykuły z działu >> ARCHITEKTURA

Domki poetów na Łotwie. Agata Mila wyróżniona w konkursie Pavilosta Poet Huts

Projekt Tower (tłum. „wieża”) powstał na międzynarodowy konkurs na chatki dla poetów w miejscowości Pavilosta na Łotwie, organizowany przez Bee Breeders. Praca studentki 3 roku architektury Agaty Mila, studiującej na Politechnice Wrocławskiej, otrzymała honorowe wyróżnienie. Konkurs polegał na zaprojektowaniu pięciu chatek przeznaczonych na tymczasowy pobyt poetów, które pomogłyby im w odnalezieniu inspiracji, odosobnienia i poczucia jedności z naturą.

exhibitors_from_poland_exspace

Idea projektu jest próbą przełożenia założeń architektury wernakularnej na architekturę współczesną, zgodnie z którymi tradycja nie powinna być postrzegana jako statyczność i trwałość, lecz raczej jako kreatywny proces, w którym jedynym stałym czynnikiem jest zmiana. Tradycje budowlane ewoluują, jednocześnie ciągle charakteryzując dane miejsce.

Miejscowość Pavilosta definiowana jest poprzez jej industrialny i morski charakter. Szczególnie wyróżnia się wizualna kompozycja podzielona na krajobrazowe elementy horyzontalne (niebo, morze, plaża) oraz wertykalne, stworzone ręką człowieka (maszty łodzi i jachtów, latarnia Akmenrags, wiatraki).

Koncepcję projektu definiują krajobraz, kultura i historia miejsca, a także literatura. Chatki poetów stoją ponad ziemią i pną się w górę, poszukując odosobnienia na wysokości i wśród natury, przywołując na myśl archetyp wieży, będący często wykorzystywany w motywie samotności w literaturze, a również nawiązując do wieży obserwacyjnej, gdzie celem jest osiągnięcie najwyższego punktu. Wywyższenie i umiejscowienie budynków na słupach nie tylko nawiązuje do morskiego dziedzictwa Pavilosty, ale również nadaje architekturze transparentny charakter i minimalizuje ślad ekologiczny.

W zakres projektu wchodzi 5 domków dla poetów, a także budynek wspólny z krytym tarasem i przestrzenią wielofunkcyjną do medytacji i czytania poezji oraz budynek dla gospodarzy. Kolejno najniższa z wieży, przeznaczona dla 1 osoby posiada 13 m wysokości, wieża dla 2 osób 16,5 m i najwyższa z nich dla 4 osób 20 m, każda z nich posiada dostęp na dach, przeznaczony do medytacji. Wieże rozrzucone są promieniście od budynku głównego, skierowane w taki sposób, aby widoczny z nich był tylko krajobraz natury. W skali globalnej rozmieszczenie obiektów nawiązuje do zabudowy folwarcznej regionu Kurlandii, natomiast w skali lokalnej główny budynek opiera się na tradycyjnej konstrukcji mieszkalnej ze środkową częścią komunikacyjną i paleniskiem w centralnej części. Ta forma znajduje odzwierciedlenie w środkowym pomieszczeniu wielofunkcyjnym, w którym pochylne ściany i otwór w suficie nawiązują do kształtu tradycyjnego paleniska. 

TOWER-Agata-Mila-Pavilost-Poet-Huts-exspace_HOSTS_HOUSE

TOWER, projekt Agata Mila, Pavilost Poet Huts, wszystkie wizualizacje Agata Mila

TOWER-Agata-Mila-Pavilost-Poet-Huts-exspace_HOSTS_HOUSe

TOWER-Agata-Mila-Pavilost-Poet-Huts-exspace_HOSTS_HOUSE

TOWER-Agata-Mila-Pavilost-Poet-Huts-exspace_HOSTS_HOUSE

TOWER-Agata-Mila-Pavilost-Poet-Huts-exspace_HOSTS_HOUSE

TOWER-Agata-Mila-Pavilost-Poet-Huts-exspace

TOWER-Agata-Mila-Pavilost-Poet-Huts-exspace

TOWER-Agata-Mila-Pavilost-Poet-Huts-exspace

Kompozycja każdego z budynków opiera się na module o szerokości 2,65 m. Inspiracją do nich stała się charakterystyczna poezja łotewska – dainy, lecz nie ze względu na opisywany świat, a na strukturę metrum. Każdy z tych utworów składa się z 4 wersów po 8 sylab i to właśnie ta proporcja jest podstawą modularności projektu (wieża to moduł 2 × 2, budynek centralny 8 × 4, a gospodarza 4 × 2).

Podstawowym materiałem wykorzystanym w projekcie jest drewno, tak powszechne na Łotwie. Strukturę nośną stanowi drewno prasowane krzyżowo CLT, następne pokryte warstwą izolacji i drewnianą okładziną na elewacji. CLT nie wymaga dodatkowego pokrycia od wewnątrz, będąc widocznym „szkieletem” budynku.

TOWER-Agata Mila-Pavilost-Poet-Huts-exspace_AXONOMETRY

TOWER, projekt Agata Mila, Pavilost Poet Huts, aksonometria

TOWER-Agata Mila-Pavilost-Poet-Huts-exspace_COMMON_BUILDING

TOWER, projekt Agata Mila, Pavilost Poet Huts

TOWER-Agata-Mila-Pavilost-Poet-Huts-exspace_COMMON_BUILDING

TOWER-Agata-Mila-Pavilost-Poet-Huts-exspace_HOSTS_BUILDING

TOWER-Agata-Mila-Pavilost-Poet-Huts-exspace

Agata_Mila_exspace

 Beata Mila


wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.