wszystkie artykuły z działu >> DESIGN
09 lipca 2019
wszystkie artykuły z działu >> DESIGN

Black design - postaw na czarną łazienkę

Jak limuzyna – to czarna. Tylko taka jest wzorem dystynkcji i władzy. Jeśli szykowna sukienka – to najlepiej od Coco Chanel, szczyt dobrego smaku. Kawa - wiadomo, mocne, aromatyczne espresso. Bo Włosi wiedzą, co najlepsze. Makijaż – dobrze zrobiony wamp przyćmi wszystkich wyszukaną esktrawagancją. Z czernią jesteśmy za pan brat. Nie obawiamy się jej w codziennym życiu. Dlaczego więc tak trudno przekonujemy się do niej we wnętrzach?

Od kilku sezonów nie schodzi z piedestałów. Uniwersalna, elegancka, tajemnicza, czasem ekscentrycznie mroczna – projektanci przekonują, że czerń wcale nie jest smutna, a w dodatku sprawdza się we wnętrzach o różnych stylach. Zestawiona z klasycznymi meblami, kryształami i dodatkami glamour zyska na świetlistości i wytworności. Natomiast w połączeniu z surowym betonem i metalem, podkreśli aranżację o charakterze loftowym.

Od niepamiętnych czasów czerń miała tylko pozytywne konotacje. W Egipcie symbolizowała życie, bo kojarzyła się z kolorem wód Nilu podczas przypływów. W Chinach oznaczała determinację, prawość, bezinteresowność i szlachetność – postacie z Opery Pekińskiej z pomalowanymi na czarno twarzami wskazywały na osoby bezstronne i uczciwe. Od kilku sezonów styliści wskazują na czerń jako kolor zagadkowy i intrygujący. Podkreślają jego aspekt funkcjonalny - bo dobrze komponuje się niemal z każdym innym kolorem. Łamią utarte schematy, dowodząc, że nawet gdy pokrywa całe ściany, nie czyni przestrzeni ciemną.

Czarne kanapy (zwłaszcza klasyczne), stoły (takich marek, jak Knoll czy Gubi), lampy (od słynnej stołowej autortwa Fontana Arte po setki wiszących w stylu loftowym) czy wazony – często na wysoki połysk, ze skóry, tworzywa sztucznego. Nawet czarne szafki kuchenne czy czarne marmurowe blaty. Czerń modna jest w każdej formie. Powoli przyzwyczajamy się do podobnych stylizacji. Ale skoro te przechodzą już do porządku dziennego, to może czas na kolejny krok – czarną łazienkę? 

Od ciemnych dodatków po całe ściany - antracyt i czerń wkraczają coraz odważniej również do naszych salonów kąpielowych. Mowa już nie tylko o czarnej mozaice, czarnych płytkach marmurowych z białym żyłkowaniem, czarnych bateriach czy czarnych umywalkach. Coraz więcej producentów sięga również - i to jest hit ostatnich miesięcy! – po kabiny prysznicowe z czarnym wykończeniem. Bo skoro mamy modę na industrialny salon czy industrialną kuchnię, to czemu nie urządzić loftowej łazienki?

Światowe trendy od wielu lat uważnie obserwują marki łazienkowe, które rozszerzają ofertę o modele z czarnymi profilami i zawiasami. Profile te są w modnym i lansowanym przez najbardziej wpływowych trendsetterów matowym wykończeniu. Ale to nie wszystko. Niekórzy producenci (np. New Trendy ze swoimi kolekcjami New Modus Black, New Soleo Black, New Renoma Black) idą o krok dalej i proponują także ceramiczny nadruk na szklanych drzwiach kabiny, przypominający szprosy w oknach. Ten wyrazisty akcent inspirowany przeszkleniami na stalowych konstrukcjach dodaje wnętrzu pazura. A jeśli dodamy jeszcze, że to kabiny typu walk-in, całość nabiera surowego, minimalistycznego charakteru.

New_Trendy_Exspace exhibitors_from_poland_exspace New_Trendy_Exspace1 

Nie oznacza to jednak, że kabiny prysznicowe z czarnymi szprosami i profilami pasują wyłącznie do nowoczesnych wnętrz. Owszem, w połączeniu z kwadratowymi białymi kafelkami nabierają industrialnego charakteru. Ale już w towarzystwie luksusowych marmurowych płytek i wysokiej klasy dodatków glamour prezentują się elegancko i szlachetnie z nutą wysmakowanej ekstrawagancji.

Warto tylko pamiętać, że czarny total look lepiej wypadnie w większych i bardziej przestronnych łazienkach. W niewielkich wnętrzach dobrze jest ograniczyć czerń tylko do kilku elementów. I nie kierujmy się stwierdzeniami typu: to kolor dla odważnych. Przecież w czarnym garniturze czy małej czarnej chodzą nie tylko ludzie przebojowi.

photos materiały prasowe New Trendy

New Trendy Website Facebook 

  

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.