Wizytówki

Reklama

wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION
13 września 2019
wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION

Zrecyklingowane butelki w niezwykłej Instalacji. UMA projektuje fasadę szkoły w Meksyku

Szwedzkie studio projektowe Ulf Mejergren Architekci (UMA) postanowiło w niezwykły sposób zwrócić uwagę na duże zużycia plastiku w Meksyku. W tym celu nieopodal pewnej szkoły artystycznej w Meksyku zaprojektowało oryginalną instalację w kształcie fali.

Pomysłów na to, co zrobić z zużytym plastikiem jest ostatnio naprawdę sporo. 

- O śmieciach z portugalskich wybrzeży w poruszającej instalacji Tadashi Kawamata pisaliśmy tutaj: http://exspace.pl/articles/show/2315

 - O Gigantycznym Wielorybie wykonanym z 5000 kg odpadów wyskakującym z kanału w Brugii pisaliśmy tutaj: http://exspace.pl/articles/show/2249

 - O Instalacji ‘Labyrinth of plastic waste’ Luzinterruptus, która zachwycała zachwyca w Madrycie pisaliśmy tutaj: http://exspace.pl/articles/show/1891 

Meksyk wytwarza pół miliona ton odpadów z tworzyw sztucznych, które każdego roku trafiają do oceanu. To olbrzymie liczby i olbrzymi problem, który należy pilnie rozwiązać. Architektci z UMA uważają, że architektura powinna być zarówno ekscytująca, jak i inteligentna i starają się to wdrażać w swoich pracach. Projekt koncepcyjny fasady budynku w Meksyku zatytułowany NEW WAVE wykorzystuje zrecyklingowane butelki, które wyłowiono z pobliskiego oceanu. 

Fasada budynku to precedens na temat tego, co można zrobić z plastikowymi butelkami pochodzącymi z recyklingu. Ulf Mejergren Architekci mają nadzieję zainspirować innych do podobnych działań. 

space_uma_las_olas_new-wave

wszystkie zdjęcia: materiały prasowe UMA 

exhibitors_from_poland_exspace

exspace_uma_las_olas_new-wave

Wyraziste fale mają wzbudzić ciekawość i zapewnić dzieciom inspirujące środowisko, ale są też przypomnieniem, skąd wzięły się te butelki.

Ekonomiczny system ścian składa się z plastikowych butelek, które są przebijane przez pręty zbrojeniowe. Ściany wznoszą się w betonowym wykopie, który na pierwszy rzut oka wygląda prawie jak wysoki płot. Plastikowe butelki z wywierconymi otworami w dnie są przebijane na każdym zbrojeniu, a następnie zbrojenie jest gięte w pożądanej pozycji, tworząc fale. Każda wzmocniona jednostka może pomieścić dodatkową warstwę butelek z każdej strony, zamykając falę.

Butelki blisko ziemi są wypełnione cementem lub piaskiem, aby zapewnić stabilność, a każde zbrojenie jest również przymocowane do ściany lub płyty w powietrzu. Butelki są pomalowane na gradient niebiesko-niebiesko-biały. Plastikowe ściany są również czymś więcej niż świetnym tłem, dają także schronienie przed deszczem i słońcem, a w niektórych miejscach mogą być również używane do siedzenia i stołów.

exspace_uma_las_olas_new-wave

exspace_uma_las_olas_new-wave

exspace_uma_las_olas_new-wave

_____`

NEW WAVE

Projekt koncepcyjny: UMA https://www.u-m-a.se/Filter/Featured 

Miejsce: Szkoła artystyczna w Meksyku

Rok: 2019

Photos: materiały prasowe UMAwizytówki

Komentarze:

loading
chciałabym wierzyć, że takie działania mają sens, niestety bez czynnej współpracy z osobami/instytucjami decyzyjnymi na całym świeci to może tylko być kolejna ważna i poruszająca Instalacja
skomentowany przez    Ewa    19 wrzesień 2019, 13:55 obserwuj post
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.