Reklama

wszystkie artykuły z działu >> z HISTORII
05 września 2014
wszystkie artykuły z działu >> z HISTORII

WYSTAWA PRÓB I WZORÓW EGIPT 1934

103 firmy z Polski reprezentujące różne działy produkcji.

W listopadzie 1933 roku narodził się w Państwowym Instytucie Eksportowym pomysł zorganizowania prezentacji polskich wyrobów w krajach Bliskiego Wschodu.

Powitanie i postój statku s.s. ,,Polonia” w porcie aleksandryjskim, afisze we wszystkich częściach miasta, wielkie transparenty zapraszające do odwiedzenia wystawy, komunikaty radiowe, ogłoszenia prasowe – spopularyzowały w Egipcie osiągnięcia gospodarcze Polski.

Dotychczasowa forma nawiązywania kontaktów handlowych poprzez korespondencję okazywała się ze względu na długi czas - już mało efektywna. Polskie firmy nie posiadały również umów z firmami zagranicznymi na reprezentowanie ich interesów. Wywnioskowano więc, że najkorzystniejszym sposobem zawierania umów handlowych będzie organizowanie wystaw, targów,  i innych imprez
o charakterze ogólnym. Imprezy te z natury rzeczy wzbudzają szersze zainteresowanie wśród miejscowych sfer gospodarczych  i kupców,
a działają podobnie jak reklama.

Polska miała wzorować się w sposobie promocji swych wyrobów na Japonii - jako najaktywniejszego - w tych latach - eksportera świata. Wystawy w krajach Bliskiego Wschodu miały zapoczątkować nowoczesną formę handlu poprzez celową i należytą obsługę informacyjną.


ORGANIZACJA WYSTAWY

Przed rozpoczęciem wystawy do wszystkich izb przemysłowo-handlowych na terenie Rzeczypospolitej rozesłano 200 egz. broszury  pt. ,,Egipt i  Palestyna". Zawierała ona ogólną charakterystykę gospodarczą i sugerowała możliwość współpracy handlowej. W wyniku prowadzonej akcji udział swój zgłosiły 103 firmy reprezentujące różne działy produkcji :

Przemysł rolny

                               Bacon-Export S.A. Gniezno

                               Bank Cukrownictwa Poznań

                               Państwowy Monopol Spirytusowy Warszawa

Polski Związek Wytwórców Wędlin –Warszawa

                                Silberger i Warszawiak Biłgoraj

                                Grzybrol  M. Lantif Warszawa

Przemysł drzewny

                               Dyrekcja Lasów Państwowych Warszawa

                               Czerski i Jakimowicz Zamość

                               Wołyński Przemysł Drzewny Warszawa

                                „Olza” S.A Warszawa

Przemysł papierniczy

                              ,,Centropapier ,, Warszawa

                               ,,Solali” S.A Żywiec

Przemysł kopalniany

                                Polski Eksport Naftowy Warszawa

                                Polski Monopol Solny Warszawa

                                Robur - Związek Kopalni Górnośląskich

Przemysł metalurgiczny

                               H. Cegielski Poznań

                               A. Eilstein Warszawa

                               Lilpop  Warszawa

                               Pierwsza Fabryka Lokomotyw Warszawa

                               Georg Schwabe Bielsko

Przemysł elektrotechniczny

                             Fabryka Kabli S.A Kraków

                             Polskie Fabryki Kabli Ożarów

                             Kabel Polski S.A Bydgoszcz

Przemysł chemiczny

                              Boruta Zgierz

                              Boryszew Warszawa

                              Stomil SA Poznań

                              Tomaszewska Fabryka Sztucznych Jedwabi Warszawa

Przemysł włókienniczy

                              S. Barciński Łódź

                              A. Bejrachowicz Białystok

                              Bracia Czechowiccy Andrychów

                              Landau i Weile  S.A Łódź

                              K. Scheibler  Łódź

                              K. Poznański Łódź

Pozostałe branże:

                             Zakłady Ceramiki Józefów

                             Państwowe Zakłady Tele-Radio-Techniczne Warszawa

                             Fabryka Wyrobów Fajansowych A. Rottenberg Radom

                             Polskie Biuro Podróży ,,ORBIS”

                             Huta ,,Dąbrowa”

Instytut przejął na siebie wszystkie czynności związane z organizacją poszczególnych ekspozycji, a koszt wynosił przeciętnie 500 zł : - )

Eksponaty przesłano  do Konstancy i dalej 21 lutego s.s.,,Polonią”, utrzymującą regularną komunikację pomiędzy Constanzą a Jaffą i Haiffą – popłynęły do Egiptu. W tym czasie poselstwo RP w Kairze rozwinęło ożywioną propagandę na rzecz wystawy poprzez emitowanie codziennie przez miesiąc komunikatów radiowych, a w prasie artykułów o gospodarce Polski.

Egipt w tym okresie to kraj o 14,3 mln ludności i ok.1 mln 2 powierzchni, nie posiadający rozwiniętego przemysłu rodzimego stanowi rynek zachęcający do ekspansji.

Stosunki handlowe polsko - egipskie miały charakter przypadkowy i sporadyczny. Wynikało to z obustronnej nieznajomości rynków, a także z obaw co do metod stosowanych przez kupców lewantyńskich, trudności dokładnego porozumiewania się w drodze korespondencji .

Zachętą jednak do podjęcia działań handlowych był  brak barier celnych na artykuły importowane.

WYSTAWA W ALEKSANDRII 10-17 MARCA 1934 r.

Wystawa – uroczyście otwarta 10 marca 1934 r. przy udziale wielu egipskich oficjeli, przedstawicieli sfer gospodarczych, handlowych, bankowych, towarzyskich i prasy - mieściła się w centrum miasta, w reprezentacyjnych salonach hotelu Claridge.

Ekspozycja zajmowała trzy sale; w pierwszej ulokowano przemysł włókienniczy (reprezentowany przez 37 firm krajowych), przemysł rolniczy (13 firm), papierniczy ( głównie ,, Centropapier”), kopalniany, drogeryjny. W Sali tej znajdowało się również stoisko propagandowe z materiałami nadesłanymi przez Polskie Biuro Podróży ,,Orbis”.

Ekspozycja zajmowała trzy sale; w pierwszej ulokowano przemysł włókienniczy (reprezentowany przez 37 firm krajowychW Sali drugiej umieszczony został przemysł drzewny (10 firm ), metalurgiczny (12 firm), kablowy (4), chemiczny (11).

W Sali trzeciej mieściło się biuro informacyjne Państwowego Instytutu Eksportowego Wszystkie sale były udekorowane draperiami w barwach narodowych, chorągwiami i portretem Prezydenta RP i Marszałka J. Piłsudskiego.

Wystawę w Aleksandrii zwiedziło ponad 4 tys. osób.

WYSTAWA W KAIRZE 31marca - 9 kwietnia 1934

Podobnie uroczyście jak w Aleksandrii wystawę w Kairze otwarto 31marca 1934 roku, liczba zaproszonych gości wyniosła kilkaset osób. Ekspozycja mieściła się w Pałacu Przyjaciół Sztuki przy ul. Ibrarchima Pacha ,w  jednym z centralnym punktów miasta.

Z klatki schodowej udekorowanej zielenią wchodziło się do przestronnego holu. Tam  umieszczono  stoisko Polskiego Biura Podróży ,,Orbis” i zaopatrzono je obficie w materiałami turystycznymi , które rozdawano zwiedzającym. Obok znajdowało się stoisko Kompanii Handlu Zamorskiego reprezentującej około 20 firm polskich eksportowych oraz firmy papiernicze.

Całe wnętrze udekorowano małymi flagami, draperiami i symbolami narodowymi. Z holu wchodziło się do Sali pierwszej a przeznaczonej na ekspozycję przemysłu drzewnego oraz ciężkiego. Eksponaty były rozmieszczone tak, aby dostęp do nich dla publiczności  był  ułatwiony. Uwagę zwiedzających przyciągały wzory dykt firmy ,,OLZA” S.A z Warszawy oraz stoisko Dyrekcji Naczelnych Lasów Państwowych. Zainteresowanie wzbudzały także wzory oparć i siedzeń zakładów Czerski i Jakimowicz z Zamościa, meble gięte firmy ,,ADAR” z Jazowsku oraz bardzo umiejętnie wyeksponowane parkiety firmy Wołyński Przemysł Drzewny z Warszawie. W Sali tej rozlokowano również wyroby przemysłu żelaznego: łańcuchy, siatki druciane, gwoździe, nity (Bracia Klein z Dąbrowy Górniczej). Pomysłowo pokazano wzory palników do lamp z firmy warszawskiej A. Eilstein, fotografie wagonów i sprzętu kolejowego (Lilpopa oraz zakładów H. Cegielski ), maszyn włókienniczych (G. Schabe z Bielska).

Firmy Tubkor z Warszawy, Staniola S.A ,Blacha wystawiły wzory kapsli metalowych. Państwowe Zakłady Tele-Radio-Techniczne z Warszawy demonstrowały rozmaite systemy aparatów telefonicznych, telegraficznych i radiowych.

W następnej sali rozlokowano stoiska przemysłu chemicznego. Główne zainteresowanie wzbudzały próby bieli cynkowej z huty ,,Feniks”, szyldy emaliowane z firmy L. Bytnera z Poznania, barwniki anilowe z ,,Boruty ” S.A  z Zgierza, ceraty z Fabryki Cerat z Warszawy, materiały wybuchowe ,,Lignoza” S.A z Katowic, opony samochodowe z  poznańskiego ,,Stomila”, różne produkty naftowe z firmy Eksport Naftowy z Lwowa oraz stoisko przedsiębiorstwa Henryka Żaka z Poznania prezentujące artykuły kosmetyczne i perfumeryjne.

W sali trzeciej wystawiał się przemysł rolniczy. ,,Bacon Export Gniezno” z Bydgoszczy pokazało szynki w puszkach, Bank Cukrownictwa S.A z Poznania - różne asortymenty cukru, ,, Greutzner ” z Poznania – ziemniaki, ,,Grzybrol” z Warszawy - grzyby, Państwowy Monopol Spirytusowy z Warszawy – wódkę oraz spirytus denaturowy, firma ,,Piasecki” S.A z Krakowa - próby czekolady i cukierków, Luboń - Poznań mączkę kartoflaną, Polski Związek Wytwórców Wędlin z Warszawy - wyroby mięsne, a Spółdzielnie ,,Szczecina”, ,,Union” i ,,Unitas ” z Międzyrzecza Podlaskiego – szczeciny i włosie.

Pozostali uczestnicy polskie ekipy mieli swoje stoiska  na  pierwszym piętrze.

Eksponaty firmy ,,Stradon” S.A, ,,Warta” S.A z Warszawy, oraz ,,Bracia Deutsch” z Bielska były przykładem prężnie rozwijającego się w Polsce przemysłu jutowego.

Na stoiskach Polskich Kopalni Skarbowych na Górnym Śląsku, Królewskiej Huty oraz ,,Robur” S.A pokazano polski przemysł węglowy. Huta ,, Dąbrowa” z Warszawy wystawiła wyroby szklane.

Przemysł ceramiczny reprezentowany był przez Zakłady Ceramiczne ,,Józefów”,  Fabrykę Wyrobów Fajansowych A.Rottenberg z Radomia.W sali czwartej znajdowała się ekspozycja przemysłu włókienniczego. Wzory rozwieszone na ścianach, ułożone na stołach i specjalnych stelażach a ubrania na siedmiu manekinach prezentowały się bardzo okazale, pokazując gamę barw tak dobranych – aby dodatnio oddziaływały na wyobraźnię tutejszej ludności.

OSIĄGNIĘCIA

Pierwszym rezultatem wystawy był osiągnięty niewątpliwie duży sukces propagandowy, zarówno pod względem gospodarczym jak i politycznym.

Powitanie i postój statku s.s. ,,Polonia” w porcie aleksandryjskim, afisze we wszystkich częściach miasta, wielkie transparenty zapraszające do odwiedzenia wystawy, komunikaty radiowe, ogłoszenia prasowe – spopularyzowały osiągnięcia gospodarcze Polski.

Gazety egipskie na całych szpaltach entuzjastycznie opisywały osiągnięcia gospodarcze Polski, oraz wielkie możliwości rozwoju stosunków handlowych - z uwagi na konkurencyjne ceny. W wymiarze handlowym dokonano konkretnych transakcji dotyczących zakupu szynek w puszkach, szczeciny, mebli giętych, oparć i siedzeń, dykt, parkietów dębowych, łańcuchów żelaznych, bieli cynkowej,  sztucznego jedwabiu.

Ponad sto egipskich firm rozpoczęło negocjacje dotyczące importu polskich wyrobów i wzajemnej współpracy.

Polski Instytut Eksportowy dowiódł, że bierna ekspozycja jest nieskuteczna, a z kolei wyposażenie w elementy handlowe, oraz dokładną informację jest tym kierunkiem, który rozwija współpracę gospodarczą. Działania takie ułatwiały - już w tym okresie – radio, prasa  i transport.

Opracował: Krzysztof Szymkowiak


Bibliografia:

„Materiały z Wystawy Prób i Wzorów w krajach Bliskiego Wschodu”

Warszawa 1934

A.Mozeson „Informator Handlu Polski z Palestyna i Krajami Bliskiego Wschodu”

Warszawa 1936

„Sprawozdanie z działalności Izby Handlowej Polsko-Palestyńskiej”

Warszawa 1938

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.