wszystkie artykuły z działu >> WYDARZENIA
17 października 2019
wszystkie artykuły z działu >> WYDARZENIA

Nowoczesne wzornictwo czerpiące z tradycji. Czy istnieje polski design?

W dniach 16-17 października br. roku w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie odbyła się XI edycja Ogólnopolskiej Konferencji „Między ortodoksją a kreacją” pod hasłem: „Rewitalizacja tradycja i nowe miejskie pejzaże”. Ceramika Paradyż po raz kolejny objęła wydarzenie patronatem merytorycznym. 

„Dialog konserwatorsko‑architektoniczny” został zorganizowany przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki wraz z Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Stowarzyszeniem Architektów Polskich oraz Stowarzyszeniem Konserwatorów Zabytków. Grono architektów, inwestorów, deweloperów oraz przedstawicieli służb konserwatorskich administracji rządowej i samorządowej podczas konferencji podjęło problematykę rewitalizacji i zarządzania zabytkowymi zespołami architektonicznymi i układami urbanistycznymi. Tematem tegorocznego wydarzenia była „Przyszłość rynku konserwatorsko-inwestycyjnego w Polsce na tle doświadczeń ostatniego dziesięciolecia”. Jedną z prelekcji - „Nowoczesne wzornictwo zakorzenione w tradycji” – poprowadzili Alicja Lesiak ze Studia Ganszyniec oraz Michał Drożdż z Ceramiki Paradyż. Temat nawiązuje do premiery kolekcji Modernizm, której wiodącym elementem są kultowe gorseciki. 

ceramika-paradyz-gorseciki-exspace

fot. Antonina Konopelska (Archiwum Konferencji K KA 2019)

Tradycyjne wzornictwo jako inspiracja dla nowoczesności

Czy istnieje polski design? Z pewnością istnieją dobre wzorce, do których współcześni projektanci powinni się odwoływać. Przyglądając się przeszłości, lepiej projektują dla przyszłości, tymczasem dobry design to odpowiedzialne tworzenie rzeczy trwałych, ponadczasowych, estetycznych. Z tą ideą projektant może dotrzeć do tysięcy osób. Istnieje szereg kanonicznych form, które większość ludzi uznaje za estetyczne. Nawet proste z pozoru rzeczy, mogą na nowo inspirować, stać się przedmiotem pożądania. Obecnie obserwuje się gwałtowny wzrost zainteresowania rzemiosłem, gromadzoną przez dekady wiedzą o tym, jakie metody zapewniają największą jakość i trwałość. 

Gorseciki powracające

Unikalne, dekoracyjne elementy jakim są ikoniczne gorseciki to część polskiego dziedzictwa, dlatego Ceramika Paradyż we współpracy z Mają Ganszyniec podjęła inicjatywę kontynuowania tej cennej tradycji w kolekcji Modernizm. — W okresie przedwojennym z ceramicznych płytek z charakterystycznymi wcięciami układano fantazyjne mozaiki. Stanowiły one wystrój wnętrz modernistycznych kamienic, ale również lokali usługowych czy budynków publicznych. Choć przybyły do nas prawdopodobnie z Holandii, ich obecność w polskiej architekturze to prawdziwy fenomen. Rodzimi architekci wypracowali swój własny styl układania wzorów z malutkich elementów — mówił Michał Drożdż, dyrektor ds. strategii produktowej w Ceramice Paradyż. 

pradyz-gorseciki-exspace

Michał Drożdż, dyrektor ds. strategii produktowej Ceramiki Paradyż, fot. Antonina Konopelska (Archiwum Konferencji K KA 2019)

Ceramika-Paradyz-Warsaw-home-exspace

Instalacja Gorseciki na stoisku Ceramika Paradyż Warsaw Home 2019 fot. Ceramika Paradyż 

Ceramika-Paradyz-Warsaw-home-exspace

Instalacja Gorseciki na stoisku Ceramika Paradyż Warsaw Home 2019 fot. Ceramika Paradyż 

W efekcie powstała seria płytek w sześciu kolorach z 10 mozaikami z gorsecików. By rozszerzyć wachlarz możliwości aranżacji, kolekcję uzupełniono o płytki heksagonalne i kwadratowe w trzech rozmiarach. — Paletę barw kolekcji stworzyliśmy na podstawie oryginalnych gorsecików. Odwiedzaliśmy kamienice, przyglądaliśmy się zachowanym wzorom i analizowaliśmy, jakie kolory wykorzystywano najczęściej. Przywróciliśmy produkt, który pozwoli na renowację istniejących mozaik oraz tworzenie nowych realizacji zarówno w przestrzeni publicznej, jak i domowej. Przedwojenne gorseciki układano wyłącznie na posadzkach, ale jak przetestowaliśmy na targach Warsaw Home, sprawdzą się również na ścianach - powiedziała Alicja Lesiak ze Studia Ganszyniec. Kolekcja Modernizm to ukłon w stronę przedwojennych projektantów i polskich tradycji wzorniczych oraz wkład w kreowanie oryginalnej polskiej estetyki przyszłości. 

ceramika-paradyz-gorseciki-exspace

fot. Antonina Konopelska (Archiwum Konferencji K KA 2019)

exhibitors_from_poland_exspace

Ceramika-Paradyz-Warsaw-home-exspace

Kolekcja Modernizm Ceramika Paradyż Warsaw Home 2019 fot. od Exspace.pl

paradyz-gorseciki-exspace

Alicja Lesiak, Studio Ganszyniec, fot. Antonina Konopelska (Archiwum Konferencji K KA 2019)

ceramika-paradyz-gorseciki-exspace

fot. Antonina Konopelska (Archiwum Konferencji K KA 2019)

INFO                               

Ceramika Paradyż to polska, rodzinna firma. Lider i wiodący producent płytek ceramicznych w kraju. Od 30 lat napędza polskie wzornictwo, tworząc i dostarczając Klientom na całym świecie innowacyjne produkty o unikatowym designie i najwyższej jakości. Firma jest laureatem najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie designu i gospodarki – m.in. Dobry Wzór 2018 dla kolekcji Esagon, iF Design 2017 za kolekcję Elanda/Elando oraz Red Dot Design Award 2016 dla kolekcji Trakt, a także Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP 2018 oraz Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2016. Ceramika Paradyż jest wieloletnim Mecenasem Łódź Design Festival, największego wydarzenia poświęconego wzornictwu w tej części Europy oraz współinicjatorem akcji na rzecz poprawy jakości i estetyki w przestrzeni miejskiej. Firma zatrudnia ponad 1600 pracowników, a jej zapleczem jest pięć nowoczesnych zakładów produkcyjnych oraz najnowocześniejszy, w pełni zautomatyzowany magazyn wysokiego składowania. Posiada trzy marki własne: Paradyż jako marka parasolowa z szeroką paletą kolekcji w różnych stylach i formatach, oraz dwie submarki – Paradyż My Way, dedykowana dla klientów poszukujących indywidualnych i nowatorskich rozwiązań wzorniczych, i Paradyż Classica (dawniej Kwadro Ceramika), skierowana do osób ceniących klasyczną elegancję w przystępnej cenie. Kolekcje produktowe Ceramiki Paradyż są komplementarne, oferując Klientom w wielu formatach płytki ścienne, podłogowe, klinkier, dekoracje szklane oraz elementy ozdobne. Ceramika Paradyż to dziś także wizytówka polskiego przemysłu na świecie. 

Rok 2019 | Jubileusz 30-lecia Ceramiki Paradyż 

Zapraszamy na www.paradyz.com oraz www.sklep.paradyz.com

  

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.