wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION
12 listopada 2019
wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION

Johanna Mårtensson nominowana do FRAME AWARDS 2018 za scenografię do MAKEN

Johanna Mårtensson była nominowana do FRAME AWARDS 2018 w kategorii Set Design of the Year. FRAME AWARDS honorują najlepsze wnętrza i projekty przestrzenne na całym świecie, a także ludzi za nimi stojących. 

FRAME AWARDS
NOMINACJA: Johanna Mårtensson
Tytuł: MAKEN, SWEDEN
Projekt: Johanna Mårtensso
Klient: Riksteatern (The Swedish National Touring Theatre)
Powierzchnia: 40.00 M²
Rok: 2017
Nominacja w kategorii: Set Design of the Year
Zdjęcia: José Figueroa 

annual-arca-Frame_awards_exspace

flos-Frame_awards_exspace

O projekcie 

Maken (szwedzkie słowo dla Męża) to sztuka oparta na książce Gun Britt Sundström o młodym mężczyźnie i kobiecie w latach sześćdziesiątych, którzy starają się znaleźć własny sposób na życie jako para bez przestrzegania normy.

To bardzo intelektualna gra, a Johanna Mårtensson poczuła, że ​​scenografia jest niezbędna, aby dać aktorom fizyczne wyzwanie, wzmocnić wzloty i upadki oraz złożoność relacji.

Mårtensson zaprojektowała hybrydę kolejki górskiej i łóżka, pokrytego materacem, z klasyczną tkaniną materaca. Aktorzy mogli skakać, biegać, spadać, walczyć i czołgać się na materacu, co pomogło im przedstawiać tę historię w szybki i zabawny sposób.

Maken_Johanna_Martensson_Frame_awards_exspace

Maken. Act 1. Aktorzy na zdjęciu:Jesper Feldt, Miriam Forsberg, Karin Bengtsson, wszystkie zdjęcia José Figueroa 

Maken_Johanna_Martensson_Frame_awards_exspace

Maken. Act 1. Actorzy na zdjęciu; Jesper Feldt, Miriam Forsberg, Karin Bengtsson

Maken_Johanna_Martensson_Frame_awards_exspace

exhibitors_from_poland_exspace

Maken_Johanna_Martensson_Frame_awards_exspace

W Akcie 2, gdy związek staje się złożony, zdejmują część materaca, pozostawiając nagie łóżko jak szkielet.

Maken_Johanna_Martensson_Frame_awards_exspace 

Maken_Johanna_Martensson_Frame_awards_exspace

Maken. Act 2. Actorzy na zdjęciu Jesper Feldt, Miriam Forsberg, Karin Bengtsson

W Akcie 3 - nazywanym Ustawą o rozwodzie - aktorzy rozebrali konstrukcję na części, pozostawiając ją na scenie jako fragmenty lub wyspę. 

Maken_Johanna_Martensson_Frame_awards_exspace  

Maken. Act 3. Actorzy na zdjęciu: Jesper Feldt, Miriam Forsberg, Karin Bengtsson

Maken_Johanna_Martensson_Frame_awards_exspace

Maken. Act 3. Actorzy na zdjęciu Miriam Forsberg, Karin Bengtsson

Maken_Johanna_Martensson_Frame_awards_exspace

Maken. Actorzy na zdjęciu Jesper Feldt, Miriam Forsberg, Karin Bengtsson 

Co jest w tym wyjątkowego

Mårtensson zawsze chciała pracować z bardzo interaktywną i funkcjonalną scenografią, znajdując sposób, by opowiedzieć tę historię nie tylko poprzez przedstawienia wizualne, ale także wyrażoną w sposób psychologiczny i fizyczny. W tym przypadku projekt dał aktorom bardzo ograniczoną przestrzeń, ale kształt i materiał - materace z gumy piankowej - stworzyły również plac zabaw, na którym mogli skakać, biegać, spadać, walczyć i czołgać się, co podkreślało ekspresję narracji.

Zmiany scen powstały w bardzo prosty sposób, jako część akcji i jako konsekwencja rozwoju relacji. Aktorzy zdjęli materace, a plan przekształcił się w zupełnie inną atmosferę. Od zabawnego i miękkiego do twardego. W Akcie 3, jako rytuał oddzielenia, rozrywają konstrukcję, pozostawiając ją jako fragmenty, co dało im zupełnie inny etap działania.

Ta scenografia została stworzona dla National Touring Theatre, skonstruowana tak, aby można ją było łatwo złożyć i rozebrać na części. 

zdjęcia © + José Figueroa 

INFO

Johanna Mårtensson

Johanna zajmuje się scenografią i projektowaniem kostiumów do teatru, tańca, filmu, fotografii oraz własnymi projektami i współpracą. Johanna studiowała projektowanie teatralne w Central St Martins College of Art and Design w Londynie. Kiedy ukończyła 1999 rok, była nominowana do nagrody Linbury Prize za scenografię. Pracuje dla wielu teatrów w Szwecji, w tym Riksteatern, Örebro Länsteater, Stockholms Stadsteater, Uppsala Stadsteater, Unga Klara i Teater Galeasen. W Londynie pracowała w Battersea Arts Centre i Arcola Theatre. Za swoje prace teatralne została nagrodzona grantem Riksteaterns, grantem prac Szwedzkich Rad Artystycznych i nagrodą Golden w prestiżowym konkursie A Design Award. Jej prace były wystawiane w Soho Photo Gallery, Nowy Jork, galeria 1650, Los Angeles, Liljevalchs Vårsalong, Sztokholm. Za photo-instalację DECOR http://www.johannamartensson.se/my-product/decor/ otrzymała nagrodę Platinum A Design Award.

+ Johanna Mårtensson 

FRAME AWARDS

FRAME AWARDS ceni różnorodność w dyscyplinach projektowych i osobistych perspektywach. Dlatego wybiera szeroki przekrój interesariuszy branży, kreacji, architektów, projektantów i dyrektorów marek, aby ocenić najlepsze na świecie wnętrza pod względem kreatywności, oryginalności i innowacji.

+ FRAME AWARDS

  

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.