wszystkie artykuły z działu >> TARGI
01 marca 2020
wszystkie artykuły z działu >> TARGI

Premiera kolekcji HORBOWY NOWA ERA na targach Home Decor 2020

NEWS-EXSPACE

Szkło kocha się tak, że można za nie rzucić się do pieca – przekonywał profesor Zbigniew Horbowy, uważany za czołowego polskiego projektanta szkła użytkowego i twórcę własnej szkoły wzorniczej, związany z Dolnym Śląskiem.

WYSTAWA HORBOWY NOWA ERA NA TARGACH HOME DECOR 2020

W ramach targów Home Decor, które zakończyły się 28 lutego w Poznaniu, odbyła się wystawa Horbowy Nowa Era, na której pokazano wspaniałą kolekcję form artystyczno-użytkowych śp. profesora Zbigniewa Horbowego, w tym absolutnie unikatową kolekcję „Kobaltowy Horbowy”. Wystawa Horbowy Nowa Era to oficjalna premiera wdrożonej w 2017 i kontynuowanej w 2019 roku kolekcji szkła artystycznego Zbigniewa Horbowego.

horbowy-home-decor-2020-exspace

Wszystkie zdjęcia materiały prasowe Exspace.pl

horbowy-home-decor-2020-exspace

Horbowy Nowa Era, Certyfikat

"Zdecydowanie najlepsza wystawa na targach Meble Polska, Home Decor i Arena Design 2020. Historia i ludzie, to są dwa aspekty niekomunikowane w większości wystaw polskiego "designu". Niestety "kult" przedmiotów i "twórców" zwykle przyćmiewa rolę wykonawców. Ale nie u Horbowego. Pamiętam ogromną atencję jaką pan Zbigniew zawsze wyrażał, opowiadając z wielkim szacunkiem o ludziach ze swojej ekipy. W Poznaniu, przez całe dwa dni, mieliśmy możliwość porozmawiania z nietuzinkowymi ludźmi, którzy stali za tym wybitnym twórcą. Rozmawiać z nimi, to była niebywała okazja, by kulisy takiej współpracy poznać, doświadczyć i starać się zrozumieć. Warto było na targach Home Decor, w pawilonie 5G na stoisku nr. 104, z tej możliwości skorzystać. A kto nie skorzystał..... ten Gapa! Obejrzy co najwyżej ładne przedmioty. Sorry. Ale, "gdy się spóźnisz... to nie doświadczysz". No... taki już mamy design! Innego już nie będzie." – mówi Zdzisław Sobierajski.

horbowy-nowa-era-szklo-artystycznezespol-exspace

od lewej: Zdzisław Sobierajski, Bogumił Gala, inwestor i spiritus movens powstania kolekcji HORBOWY NOWA ERAmistrz Krzysztof Dżendżera, Jan Kasprowicz (wytapiacz odpowiedzialny za jakość szkła), Henryk Łubkowski właściciel Leśnej Huty w Szklarskiej Porębie, w której powstała ostatnia kolekcja Mistrza, Zbigniew Tomaszewski (technolog odpowiedzialny za receptury), Leszek Kulawiak (artysta hutnik odpowiedzialny za ostateczny kształt i barwę szkieł profesora), mistrz grawer Artur Gajczak, mistrz grawer Nikola Kufalska / Autor zdjęcia profesora Zbigniewa Hobowego: Aleksandar Kujawska

horbowy-home-decor-2020-exspace

exhibitors_from_poland_exspace

horbowy-home-decor-2020-exspace

Horbowy Nowa Era, Dzbanek Gabrysia i Szklanki Radek

horbowy-home-decor-2020-exspace

Horbowy Nowa Era, Kieliszek Urszula

horbowy-home-decor-2020-exspace

od lewej: profesor Zbigniew Horbowy, Urszula Kałużna (redaktor naczelny Exspace.pl), Henryk Łubkowski właściciel Leśnej Huty w Szklarskiej Porębie, w której powstała ostatnia kolekcja Mistrza, Jan Kasprowicz (wytapiacz odpowiedzialny za jakość szkła), Zbigniew Tomaszewski (technolog odpowiedzialny za receptury), Leszek Kulawiak (artysta hutnik odpowiedzialny za ostateczny kształt i barwę szkieł profesora), mistrz grawer Nikola Kufalska, Bogumił Gala, inwestor i spiritus movens powstania kolekcji HORBOWY NOWA ERA, mistrz grawer Artur Gajczak / Autor zdjęcia profesora Zbigniewa Hobowego: Aleksandar Kujawska

horbowy-home-decor-2020-exspace

KULTOWY PROJEKTANT. KULTOWA EKIPA. NIETUZINKOWI LUDZIE.

Wystawie towarzyszyły spotkania ze współtwórcami projektu Horbowy Nowa Era: technologiem, inżynierem Zbigniewem Tomaszewskim, który przez wiele lat udoskonalał technologię szkła selenowo – kadmowego współpracując z profesorem Horbowym w tzw „Artystycznej” hucie „Barbara” w Polanicy Zdroju. Swoją obecnością zaszczycili wystawę także mistrz hutnictwa Leszek Kulawiak, mistrz Krzysztof Dżendżera, topiarz Jan Kasprowicz, a także założyciel „Leśnej Huty” w Szklarskiej Porębie, w której powstały wszystkie szkła z kolekcji Horbowy Nowa Era, mistrz Henryk Łubkowski, czyli elita polskiego hutnictwa szklarskiego. Wśród wspaniałych eksponatów i pięknych szklanych historii było również stanowisko grawerskie, za którym zasiedli mistrzowska para Artur Gajczak i Nikola Kufalska. Nad całością czuwał Bogumił Gala, inwestor i spiritus movens powstania kolekcji Horbowy Nowa Era.

"Za sukcesami wielkich projektantów, zawsze stoją nietuzinkowi ludzie." – dodaje Zdzisław Sobierajski.

horbowy-home-decor-2020-exspace

Od lewej (góra): Bogumił Gala, inwestor i spiritus movens powstania kolekcji HORBOWY NOWA ERA, mistrz Krzysztof Dżendżera, profesor Zbigniew Horbowy, Zbigniew Tomaszewski (technolog odpowiedzialny za receptury), Leszek Kulawiak (artysta hutnik odpowiedzialny za ostateczny kształt i barwę szkieł profesora).

Od lewej (dół): Jan Kasprowicz (wytapiacz odpowiedzialny za jakość szkła), Henryk Łubkowski właściciel Leśnej Huty w Szklarskiej Porębie, w której powstała ostatnia kolekcja Mistrza, mistrz grawer Artur Gajczak, mistrz grawer Nikola Kufalska.

mistrz-Henryk-Łubkowski-horbowy-home-decor-2020-exspace

Henryk Łubkowski właściciel Leśnej Huty w Szklarskiej Porębie, w której powstała ostatnia kolekcja Mistrza

Technolog-inżynier-Zbigniew Tomaszewski-horbowy-home-decor-2020-exspace

Zbigniew Tomaszewski, technolog odpowiedzialny za receptury

Mistrz-hutnictwa-Leszek-Kulawiak-horbowy-home-decor-2020-exspace

Leszek Kulawiak, artysta hutnik odpowiedzialny za ostateczny kształt i barwę szkieł profesora

Mistrz-Topiarz-Jan-Kasprowicz,horbowy-home-decor-2020-exspace

Jan Kasprowicz, wytapiacz odpowiedzialny za jakość szkła

Mistrz-Krzysztof-Dżendżera-horbowy-home-decor-2020-exspace

mistrz Krzysztof Dżendżera

mistrz grawer Artur Gajczak, mistrz grawer Nikola Kufalska

Mistrz grawer Artur Gajczak (w środku), mistrz grawer Nikola Kufalska (po lewej) fot. materiały prasowe Galaeria

Bogumił-Gala-horbowy-home-decor-2020-exspace

Bogumił Gala, inwestor i spiritus movens powstania kolekcji Horbowy Nowa Era

Ukoronowaniem spotkania w Poznaniu były cudowne szklane formy zaprojektowane i stworzone przez ludzi, którzy poświęcili im całe swoje życie. Tą wystawę trzeba było zobaczyć i poczuć, by przekonać się jak mocno i ciepło biją „szklane serca” twórców projektu Horbowy Nowa Era.

horbowy-home-decor-2020-exspace

Horbowy Nowa Era, Figury Dekoracyjne SERIA OLIMP AFRODYTA | ARES | OLIMP

HORBOWY NOWA ERA

Historia kolekcji stworzonej z miłości do sztuki i designu rozpoczęła się w 2015 roku za sprawą kolekcjonera, miłośnika designu jakim jest Bogumił Gala, który zaraził swą pasją projektanta, artystę grafika Adriana Purgała. Razem, jako grupa artystyczno-projektowa Galaeria, postanowili dotrzeć i osobiście poznać profesora Zbigniewa Horbowego. Wspólne zainteresowania, fascynacja sztuką i designem sprawiły, iż Profesor zgodził się na stworzenie kolejnego dzieła jakim jest kolekcja Horbowy Nowa Era.

Zainteresowanych zakupem "artystycznego szkła użytkowego" - jak mawiał Zbigniew Horbowy - z Kolekcji HORBOWY NOWA ERA zapraszamy do kontaktu z Panem Bogumiłem Galą: poczta@galaeria.com

Autor zdjęcia profesora Zbigniewa Hobowego: Aleksandar Kujawska

Zdjęcia: exspace.pl

+ HORBOWY NOWA ERA

+ SKLEP GALAERIA.COM

Inne artykuły z kategorii DESIGN

wizytówki

Komentarze:

loading
podobnie uważam, brak promocji to wielki minus dla organizatorów czyli MTP, rozumiem, że pomysłodawcy i tak wyłożyli masę swoich środków; elita polskiego hutnictwa szklarskiego wygląda przednie
skomentowany przez    Mariusz    02 marzec 2020, 15:01 obserwuj post
Żałuję, że pominęłam tą wystawę (chociaż w Hala 5G byłam kilka razy przechodząc), targi w ogóle nie postarały się o jej promocję, a bardzo by na tym zyskali wszyscy odwiedzający
skomentowany przez    Justyna    02 marzec 2020, 13:19 obserwuj post

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.