wszystkie artykuły z działu >> ARCHITEKTURA
04 marca 2020
wszystkie artykuły z działu >> ARCHITEKTURA

Domy inspirowane słynnymi logami. Zaprojektowała je polska projektantka

NEWS-EXSPACE

Karina Wiciak ze studio WAMHOUSE zaprojektowała serię domów inspirowanych słynnymi logami znanych marek. Niezwykła wyobraźnia architektoniczna polskiej projektantki genialnie przekształciła pierwotne kształty 2D w objętości 3D - domy wykonane z betonu i szkła.

Seria domów Kariny Wiciak inspirowanych słynnymi logami obejmuje pięć projektów: TRIHOUSE – inspirowany logo Adidas, RHOMBHOUSE – inspirowany logo RENAULT, CROSSHOUSE – inspirowany logo Chevrolet, PYRAHOUS – inspirowany logo Mitsubishi i RINGSHOUSE – inspirowany logo Audi. „Niektóre loga same w sobie wyglądają już jak budynki, warto je zaprojektować w przestrzeni.” – mówi Karina Wiciak.

Pierwszy dom – TRIHOUSE - w formie trójkąta, składa się z 3 betonowych pasów oddzielonych dużymi przeszkleniami. Ten dom, inspirowany logo Adidas, w częściach szklanych posiada prześwity na całej swojej szerokości, a więc można przez nie zobaczyć to, co dzieje się po drugiej stronie domu. Wewnątrz domu, pomiędzy oknami, znajdują się również szklane ściany, które dzielą przestrzeń na pokoje. Można je również,  oddzielać optycznie - za pomocą żaluzji lub zasłon.

TRIHOUSE podzielony jest na cztery kondygnacje, jego powierzchnia wynosi około 560 m2. Parter obejmuje dużą otwartą przestrzeń łączącą hol, kuchnię, salon, jadalnię, pokój rekreacyjny, niewielką spiżarnie i toaletę.  Na pierwszym piętrze znajdują się biblioteka, gabinet, pokój rekreacyjny i toaleta. Drugie piętro zarezerwowane jest dla prywatnych sypialni. Ostatnie trzecie piętro zawiera dużą otwartą sypialnię z pokojem kąpielowym, a także toaletę i garderobę.

TRIHOUSE_karina-Wiciak_exspace

TRIHOUSE, wszystkie wizualizacje Karina Wiciak studio WAMHOUSE

TRIHOUSE_karina-Wiciak_exspace

TRIHOUSE

exhibitors_from_poland_exspace

TRIHOUSE_karina-Wiciak_exspace

TRIHOUSE

Drugi dom - RHOMBHOUSE - w kształcie rombu również posiada duże przeszklenia dające prześwit i widok na tył domu. Powierzchnia całego domu wynosi ok. 270 m2. Na parterze znajduje się kuchnia, wyżej salon z jadalnią i biblioteką oraz toaleta, na kolejnym piętrze – główna sypialnia z łazienką i garderobą, a wyżej dodatkowy gabinet z sypialnią i łazienką.

RHOMBHOUSE_karina-Wiciak_exspace

RHOMBHOUSE

Trzeci dom trafnie nazwany – CROSSHOUSE - wyobrażony jest jako siedząca na wodzie forma w kształcie krzyża. Niezakłócone widoki zapewniają duże okna, z których zbudowane są frontowa i tylna fasada. CROSSHOUSE przedzielony jest betonową ścianą, nie ma tu więc prześwitów, jak w TRIHOUSE i RHOMBHOUSE. Powierzchnia całego domu wynosi około 245 m2.  Na parterze – od frontu znajduje się kuchnia, a za ścianą z tyłu domu – niewielka łazienka, garderoba oraz niewielki gabinet.  Półpiętro – od frontu obejmuje salon oraz bibliotekę z gabinetem, a za ścianą z tyłu domu są 2 sypialnie. Na pierwszym piętrze – od frontu znajduje się jadalnia, a za ścianą z tyłu domu – łazienka oraz toaleta.

CROSSHOUSE_karina-Wiciak_exspace

CROSSHOUSE

Czwarty dom przypomina piramidę i dlatego jest odpowiednio nazwany – PYRAHOUSE. Powierzchnia tego domu wynosi około 320 m2, przy czym pierwsza, najniższa kondygnacja, ze względu na zmienny poziom gruntu (piasku), jest w całości zabetonowana. W tej części jest tylko mały korytarz i spiżarnie, do których z zewnątrz prowadzą schody. Na pierwszym piętrze znajduje się duża otwarta przestrzeń z salonem, jadalnią, kuchnią i biblioteką. Dalej na antresoli znajduje się toaleta, a powyżej na antresoli strefa odpoczynku. Na następnym, wyższym piętrze (w górnej części trójkąta) - znajduje się gabinet z łazienką, a na ostatnim najwyższym piętrze - główna sypialnia i łazienka.

PYRAHOUSE_karina-Wiciak_exspace

PYRAHOUSE

Piąty dom, zaprojektowany przez Wiciak w formie czterech 4 równoległe ułożonych cylindrów, nazywa się - RINGSHOUSE. Dzienna, użytkowa powierzchnia domu wynosi ok. 280 m2 i obejmuje tylko jedną kondygnację, poniżej której znajduje się podziemny garaż wraz z pomieszczeniami gospodarczymi. Część dzienna, bardzo wysoka i przestronna, została celowo pozbawiona dodatkowego piętra, pomimo, że pozwalałaby na to znaczna wysokość kondygnacji. Nadrzędnym celem było zachowanie na zewnątrz czytelności 4 cylindrycznych brył. Dlatego nie jest to oszczędny dom dla rodziny, ale raczej wakacyjna przestronna rezydencja, usytuowana wśród naturalnej roślinności.

Część naziemna RINGSHOUSE to duże, otwarte pomieszczenia, częściowo odgrodzone szklanymi ścianami. Są to: korytarz z otwartym salonem wypoczynkowym, jadalnią oraz kącikiem muzycznym, duża kuchnia, gabinet z biblioteką, 2 sypialnie, duża łazienka, 3 toalety, 3 garderoby i 1 spiżarnia.

Tak jak w poprzednich domach z tej serii, RINGSHOUSE posiada prześwity na powierzchni wszystkich dużych okien, przez co forma budynku (inspirowana logo AUDI) staje się jeszcze bardziej czytelna.

RINGSHOUSE_karina-Wiciak_exspace

RINGSHOUSE

RINGSHOUSE_karina-Wiciak_exspace

RINGSHOUSE

RINGSHOUSE_karina-Wiciak_exspace

RINGSHOUSE

RINGSHOUSE_karina-Wiciak_exspace

RINGSHOUSE

RINGSHOUSE_karina-Wiciak_exspace

RINGSHOUSE

INFO:

Nazwa: TRIHOUSE, RHOMBHOUSE, CROSSHOUSE, PYRAHOUS, RINGSHOUSE

Typ: concept

ProjektKarina Wiciak WAMHOUSE (wamhouse studio) / Facebook Wamhouse / Instagram @wamhouse

Źródło: wamhouse studio

Edycja: EXSPACE

 

 

 

 

 

wizytówki

Komentarze:

loading
super pomysł, okna wszędzie i te wnętrza bez ograniczeń
skomentowany przez    Krystian    24 marzec 2020, 13:07 obserwuj post

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.