Wizytówki

Reklama

wszystkie artykuły z działu >> ART
14 kwietnia 2020
wszystkie artykuły z działu >> ART

Plakaty w tysiącach okien. Graficy wspierają OGÓLNOPOLSKI STRAJK KOBIET

NEWS-EXSPACE

W cieniu epidemii koronawirusa, we wtorek 14 kwietnia 2020 roku, odbył się OGÓLNOPOLSKI STRAJK KOBIET - protest przeciwko ustawie antyaborcyjnej projektu Godek. Rządzący chcą go przegłosować w Sejmie wykorzystując wprowadzone zakazy zgromadzeń i swobodnego poruszania się w miejscach publicznych.

W środę 15 kwietnia 2020 roku w polskim parlamencie będą rozpatrywane projekty zakazu aborcji i zakazu edukacji seksualnej - oraz inne, równie skandaliczne: - 14.15 – myśliwi - 15.30 – antysemici - 16.45 - zakaz edukacji seksualnej - 18.00 - zakaz aborcji! PiS myśli, że stanie się to bez żadnego oporu z naszej strony. Pomylili się!

Jak Polki i Polacy protestują przeciwko ustawie Godek?

Czas pandemii i przymusowej izolacji domowej nie sprzyja organizacji wspólnotowych akcji. Nie oznacza to jednak, że wszyscy ci, którzy nie zgadzają się z projektem Godek, zamierzają siedzieć bezczynnie w domach. Jak wygląda protest kobiet w dobie pandemii?

ogolnopolski-strajk-kobiet-exspace

fot. materiały prasowe Ogólnopolski Strajk Kobiet

"Jak zaprotestować w domu? Umieść w oknie plakat, parasolkę, znak Wenus, transparent. Narysuj szminką piorun na szybie. Wydrukuj instrukcję i umieść na klatce. UDOSTĘPNIJ!"

Instrukcję oraz potrzebne materiały znajdziecie na stronie OGÓLNOPOLSKI STRAJK KOBIET.

Strajk kobiet wspiera świat kultury!

W ramach trwającego strajku kobiet jedna z artystek, Julia Mirny, przygotowała plakat mający wspierać ideę protestów "Kobiecy strajk w czasie Covid-19". Wykorzystała jednak do tego celu inny plakat – stanowiący wyraz nazistowskiej propagandy... co wzbudziło wiele kontrowersji (...) Osobiście uważam, że nawet w sztuce powinny obowiązywać granice, których przekraczać po prostu nie wolno. A jeśli cała forma plakatu wynika ze zwykłego dyletanctwa – to mi po prostu opadają ręce. – czytamy na profilu “Okupowany Kraków”.

Julia Mirny-blyskawice-ogolnopolski-strajk-kobiet-exspace

Julia Mirny. "Kobiecy Strajk w czasie covid-19" • Fot. Julia Mirny

Pomysł wykorzystania do grafiki innego plakat – stanowiącego wyraz nazistowskiej propagand wzbudza kontrowersjeCzy artystka, która wykorzystała ów plakat nie dostrzegła napisu „Jedziemy do Rzeszy” oraz nie odczuła – wyraźnie negatywnego i zakłamanego przekazu ilustracji? Może uznała, że obie sytuacje są wręcz tożsame i z pełnym przekonaniem porównała tamte czasy do dzisiejszych? A może problem tkwi głębiej i jest związany z ogólną kondycją intelektualną Polaków wobec historii II wojny światowej? Wojny, która na zawsze zmieniła oblicze świata, a nas Polaków doświadczyła wyjątkowo boleśnie. Osobiście uważam, że nawet w sztuce powinny obowiązywać granice, których przekraczać po prostu nie wolno. A jeśli cała forma plakatu wynika ze zwykłego dyletanctwa – to mi po prostu opadają ręce. – czytamy na profilu “Okupowany Kraków”. Link: https://www.stefczyk.info/2020/10/30/nazistowski-plakat-propagandowy-wykorzystany-podczas-strajku-kobiet/

Poniżej oryginał. Niemiecki plakat propagandowy z okresu II wojny światowej nakłaniający Polki do wyjazdu do Rzeszy. "Polskie kobiety i dziewczęta w drodze na roboty do Rzeszy. Ich radosne oczekiwanie nie dozna rozczarowania".

Źródło: Archiwum Zakladu Historii Ruchu Ludowego/ Fundacja Polsko-Niemiecki Pojednanie (Stiftung Polnisch-Deutsche Aussöhnung) https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Plik:Jedziemy_do_Rzeszy.jpg

exspace_plakat_Jedziemy_do_Rzeszy_Wikipedia

Źródło: Archiwum Zakladu Historii Ruchu Ludowego/ Fundacja Polsko-Niemiecki Pojednanie (Stiftung Polnisch-Deutsche Aussöhnung) https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Plik:Jedziemy_do_Rzeszy.jpg 

Niezawodna Marta Frej przygotowała kilka wymownych i pieknych grafik, które opiblikowała na profilu Facebookowym Marta Frej Memy.

Walczcie z wirusem, nie z kobietami! Marta Frej memey-exspace

"Walczcie z wirusem, nie z kobietami!" Marta Frej Memy

grob-matki-polki-z-przymusu-marta-frej-memy-exspace

'Grób Matki Polski z Przymusu' Marta Frej Memy

Wlasnosc-prywatna_marta_Frej_exspace

'Własność prywatna" Marta Frej Memy

Zuza Odjas przygotowała plakat „go f**k yourself mr k. and mrs g.”, który opublikowała na swoim Facebookowym profilu @Zuzanna Odjas

Zuza Odjas-ogolnopolski-strajk-kobiet-exspace

Zuza Odjas 'go f**k yourself mr k. and mrs g.'

Jedną z najbardziej wymownych grafik przygotowała Beata Śliwińska Barrakuz. „Nie sądziłam, że po prawie 4 latach od październikowego Czarnego Protestu przyjdzie nam się sprzeciwiać projektom ustaw, które bezpośrednio uderzają w naszą godność i prawa osobiste. Nie ma we mnie zgody. STOP BARBARZYŃCOM!” – napisała na Facebookowym profilu Barrakuz.

Beata Śliwińska-ogolnopolski-strajk-kobiet-exspace

Beata Śliwińska Barrakuz 'STOP BARBARZYŃCOM'

Matylda Damięcka przygotowała wymowną grafikę, którą opublikowała na swoim profilu instagramowym @thegirlwhofellonearth.

Matylda Damięcka-ogolnopolski-strajk-kobiet-exspace

Matylda Damięcka

Matylda Damięcka-urodzisz-ogolnopolski-strajk-kobiet-exspace

Matylda Damięcka

KolejkaPoWolność to akcja organizowana przez Ogólnopolski Strajk Kobiet

Za czym kolejka ta stoi? Po wolność. Po godność. Po prawo i po sprawiedliwość.

W czasach pandemii COVID-19 nie możemy protestować. Ograniczamy się do tego, co jest niezbędne - także dlatego, że nie mamy, jak PiS, leczenia VIP i dostępnych poza wszelką kolejką testów na koronawirusa. Dbamy więc o zdrowie swoje i swoich bliskich, wychodząc z domu tylko wtedy, kiedy jest to konieczne. Tylko po to, co jest nam niezbędne. Z racji sytuacji, musimy po to stać w długich kolejkach. Tam, na szczęście, możemy przynajmniej rozmawiać o skandalicznych projektach zakazu aborcji i zakazu edukacji seksualnej. Mówić, na różne sposoby, że się nie zgadzamy. W różnych miejscach, w różnych miastach.

Kolejka WOLNOŚĆ-ogolnopolski-strajk-kobiet-exspace

Kolejka WOLNOŚĆ, fot. materiały prasowe Ogólnopolski Strajk Kobiet

Wrzućcie tu zdjęcia ze swoich zakupów! Przekazana zostaną one Gazecie Wyborczej, która zrobi z nich galerię (bezpłatnie, ale z podaniem nazwisk autorek i autorów).

Pogotowie Graficzne dla Ogólnopolski Strajk Kobiet

Do akcji już w roku 2016 włączyło się również Pogotowie Graficzne. Plakaty stworzone przez grono grafików i ilustratorów specjalnie dla uczestników Ogólnopolskiego Strajku Kobiet możesz zobaczyć tutaj.

Wejdź na http://pogotowie.tumblr.com/ — pobierz plik i wydrukuj plakat na demonstrację lub udostępnij w internecie.

Martiszu Szu-ogolnopolski-strajk-kobiet-exspace

Martiszu Szu

Martiszu Szu-ogolnopolski-strajk-kobiet-exspace

Martiszu Szu

Helena Hauswirt-ogolnopolski-strajk-kobiet-exspace

Helena Hauswirt

Borys Kosmynka-ogolnopolski-strajk-kobiet-exspace

Borys Kosmynka

Julia Potocka-ogolnopolski-strajk-kobiet-exspace

Julia Potocka

Michal Loba-ogolnopolski-strajk-kobiet-exspace

Michal Loba

Ola Jasionowska-ogolnopolski-strajk-kobiet-exspace

Ola Jasionowska

 

biznes-wczasach-pandemii-exspace

Ola Jasionowska-ogolnopolski-strajk-kobiet-exspace

Ola Jasionowska

Ola Jasionowska-ogolnopolski-strajk-kobiet-exspace

Ola Jasionowska

Kosma Ostrowski-ogolnopolski-strajk-kobiet-exspace

Kosma Ostrowski

Wiemy że jest bardzo ciężko. Wiemy, że wiele osób traci teraz pracę albo dorobek życia. Wszyscy boimy się o zdrowie naszych bliskich i swoje. Jednak razem jest nas zawsze więcej niż tych, którzy pandemię czynią polityczną okazją do pozbawiania nas podstawowych praw i wolności.

A wolność wszyscy kochamy ponad wszystko!

Źródło: Ogólnopolski Straj Kobiet

Zdjęcia: materiały prasowe grafików

strategie-prmocyjne-social-media-exspace_2

 

 

 

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Dziękujemy Sas za komentarz. Uzupełniliśmy treść Artykułu o zdjęcie oryginalnego plakatu i komentarz + link, który udostępniłeś/udostępniłaś.
skomentowany przez    Redakcja    01 listopad 2020, 11:09 obserwuj post
Odnośnie plakatu Julii Mirny tu jest oryginał: https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Plik:Jedziemy_do_Rzeszy.jpg Co trzeba mieć w głowie żeby z zrobić coś takiego?
skomentowany przez    Sas    29 październik 2020, 23:45 obserwuj post
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.