kategorie
inne z tej kategorii
- "Czym dla Pana jest szkło?" Profesor Zbigniew Horbowy w rozmowie z dr Krystyną Łuczak-Surówką
- Arkadiusz Andrejkow. CICHY MEMORIAŁ czyli Street Art na stodołach
- Wystawa „Gaudí: the Architect of the imaginary” w Carrières de Lumières
- ROYALTY NOW – Becca Saladin odtwarza znane postacie historyczne jako współczesnych ludzi
- NArchitekTURA wyróżniona w konkursie SAW za projekt wystawy 'Wyspiański' w MNK
- Najnowsza premiera Krystiana Lady już w styczniu w niemieckim Teatrze Narodowym w Mannheim
polecane artykuły
na każdy temat

Plakaty w tysiącach okien. Graficy wspierają OGÓLNOPOLSKI STRAJK KOBIET
W cieniu epidemii koronawirusa, we wtorek 14 kwietnia 2020 roku, odbył się OGÓLNOPOLSKI STRAJK KOBIET - protest przeciwko ustawie antyaborcyjnej projektu Godek. Rządzący chcą go przegłosować w Sejmie wykorzystując wprowadzone zakazy zgromadzeń i swobodnego poruszania się w miejscach publicznych.
W środę 15 kwietnia 2020 roku w polskim parlamencie będą rozpatrywane projekty zakazu aborcji i zakazu edukacji seksualnej - oraz inne, równie skandaliczne: - 14.15 – myśliwi - 15.30 – antysemici - 16.45 - zakaz edukacji seksualnej - 18.00 - zakaz aborcji! PiS myśli, że stanie się to bez żadnego oporu z naszej strony. Pomylili się!
Jak Polki i Polacy protestują przeciwko ustawie Godek?
Czas pandemii i przymusowej izolacji domowej nie sprzyja organizacji wspólnotowych akcji. Nie oznacza to jednak, że wszyscy ci, którzy nie zgadzają się z projektem Godek, zamierzają siedzieć bezczynnie w domach. Jak wygląda protest kobiet w dobie pandemii?
fot. materiały prasowe Ogólnopolski Strajk Kobiet
"Jak zaprotestować w domu? Umieść w oknie plakat, parasolkę, znak Wenus, transparent. Narysuj szminką piorun na szybie. Wydrukuj instrukcję i umieść na klatce. UDOSTĘPNIJ!"
Instrukcję oraz potrzebne materiały znajdziecie na stronie OGÓLNOPOLSKI STRAJK KOBIET.
Strajk kobiet wspiera świat kultury!
W ramach trwającego strajku kobiet jedna z artystek, Julia Mirny, przygotowała plakat mający wspierać ideę protestów "Kobiecy strajk w czasie Covid-19". Wykorzystała jednak do tego celu inny plakat – stanowiący wyraz nazistowskiej propagandy... co wzbudziło wiele kontrowersji (...) Osobiście uważam, że nawet w sztuce powinny obowiązywać granice, których przekraczać po prostu nie wolno. A jeśli cała forma plakatu wynika ze zwykłego dyletanctwa – to mi po prostu opadają ręce. – czytamy na profilu “Okupowany Kraków”.
Julia Mirny. "Kobiecy Strajk w czasie covid-19" • Fot. Julia Mirny
Pomysł wykorzystania do grafiki innego plakat – stanowiącego wyraz nazistowskiej propagand wzbudza kontrowersje – Czy artystka, która wykorzystała ów plakat nie dostrzegła napisu „Jedziemy do Rzeszy” oraz nie odczuła – wyraźnie negatywnego i zakłamanego przekazu ilustracji? Może uznała, że obie sytuacje są wręcz tożsame i z pełnym przekonaniem porównała tamte czasy do dzisiejszych? A może problem tkwi głębiej i jest związany z ogólną kondycją intelektualną Polaków wobec historii II wojny światowej? Wojny, która na zawsze zmieniła oblicze świata, a nas Polaków doświadczyła wyjątkowo boleśnie. Osobiście uważam, że nawet w sztuce powinny obowiązywać granice, których przekraczać po prostu nie wolno. A jeśli cała forma plakatu wynika ze zwykłego dyletanctwa – to mi po prostu opadają ręce. – czytamy na profilu “Okupowany Kraków”. Link: https://www.stefczyk.info/2020/10/30/nazistowski-plakat-propagandowy-wykorzystany-podczas-strajku-kobiet/
Poniżej oryginał. Niemiecki plakat propagandowy z okresu II wojny światowej nakłaniający Polki do wyjazdu do Rzeszy. "Polskie kobiety i dziewczęta w drodze na roboty do Rzeszy. Ich radosne oczekiwanie nie dozna rozczarowania".
Źródło: Archiwum Zakladu Historii Ruchu Ludowego/ Fundacja Polsko-Niemiecki Pojednanie (Stiftung Polnisch-Deutsche Aussöhnung) https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Plik:Jedziemy_do_Rzeszy.jpg
Źródło: Archiwum Zakladu Historii Ruchu Ludowego/ Fundacja Polsko-Niemiecki Pojednanie (Stiftung Polnisch-Deutsche Aussöhnung) https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Plik:Jedziemy_do_Rzeszy.jpg
Niezawodna Marta Frej przygotowała kilka wymownych i pieknych grafik, które opiblikowała na profilu Facebookowym Marta Frej Memy.
"Walczcie z wirusem, nie z kobietami!" Marta Frej Memy
'Grób Matki Polski z Przymusu' Marta Frej Memy
'Własność prywatna" Marta Frej Memy
Zuza Odjas przygotowała plakat „go f**k yourself mr k. and mrs g.”, który opublikowała na swoim Facebookowym profilu @Zuzanna Odjas
Zuza Odjas 'go f**k yourself mr k. and mrs g.'
Jedną z najbardziej wymownych grafik przygotowała Beata Śliwińska Barrakuz. „Nie sądziłam, że po prawie 4 latach od październikowego Czarnego Protestu przyjdzie nam się sprzeciwiać projektom ustaw, które bezpośrednio uderzają w naszą godność i prawa osobiste. Nie ma we mnie zgody. STOP BARBARZYŃCOM!” – napisała na Facebookowym profilu Barrakuz.
Beata Śliwińska Barrakuz 'STOP BARBARZYŃCOM'
Matylda Damięcka przygotowała wymowną grafikę, którą opublikowała na swoim profilu instagramowym @thegirlwhofellonearth.
Matylda Damięcka
Matylda Damięcka
KolejkaPoWolność to akcja organizowana przez Ogólnopolski Strajk Kobiet
Za czym kolejka ta stoi? Po wolność. Po godność. Po prawo i po sprawiedliwość.
W czasach pandemii COVID-19 nie możemy protestować. Ograniczamy się do tego, co jest niezbędne - także dlatego, że nie mamy, jak PiS, leczenia VIP i dostępnych poza wszelką kolejką testów na koronawirusa. Dbamy więc o zdrowie swoje i swoich bliskich, wychodząc z domu tylko wtedy, kiedy jest to konieczne. Tylko po to, co jest nam niezbędne. Z racji sytuacji, musimy po to stać w długich kolejkach. Tam, na szczęście, możemy przynajmniej rozmawiać o skandalicznych projektach zakazu aborcji i zakazu edukacji seksualnej. Mówić, na różne sposoby, że się nie zgadzamy. W różnych miejscach, w różnych miastach.
Kolejka WOLNOŚĆ, fot. materiały prasowe Ogólnopolski Strajk Kobiet
Wrzućcie tu zdjęcia ze swoich zakupów! Przekazana zostaną one Gazecie Wyborczej, która zrobi z nich galerię (bezpłatnie, ale z podaniem nazwisk autorek i autorów).
Pogotowie Graficzne dla Ogólnopolski Strajk Kobiet
Do akcji już w roku 2016 włączyło się również Pogotowie Graficzne. Plakaty stworzone przez grono grafików i ilustratorów specjalnie dla uczestników Ogólnopolskiego Strajku Kobiet możesz zobaczyć tutaj.
Wejdź na http://pogotowie.tumblr.com/ — pobierz plik i wydrukuj plakat na demonstrację lub udostępnij w internecie.
Borys Kosmynka
Julia Potocka
Wiemy że jest bardzo ciężko. Wiemy, że wiele osób traci teraz pracę albo dorobek życia. Wszyscy boimy się o zdrowie naszych bliskich i swoje. Jednak razem jest nas zawsze więcej niż tych, którzy pandemię czynią polityczną okazją do pozbawiania nas podstawowych praw i wolności.
A wolność wszyscy kochamy ponad wszystko!
Źródło: Ogólnopolski Straj Kobiet
Zdjęcia: materiały prasowe grafików
Inne artykuły z kategorii ART
-
"Czym dla Pana jest szkło?" Profesor Zbigniew Horbowy w rozmowie z dr Krystyną Łuczak-Surówką
-
Arkadiusz Andrejkow. CICHY MEMORIAŁ czyli Street Art na stodołach
-
Wystawa „Gaudí: the Architect of the imaginary” w Carrières de Lumières
-
ROYALTY NOW – Becca Saladin odtwarza znane postacie historyczne jako współczesnych ludzi
-
NArchitekTURA wyróżniona w konkursie SAW za projekt wystawy 'Wyspiański' w MNK
-
Najnowsza premiera Krystiana Lady już w styczniu w niemieckim Teatrze Narodowym w Mannheim