wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION
29 kwietnia 2020
wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION

Co może się zdarzyć, gdy spotkają się organiczne i sztuczne krajobrazy?

NEWS-EXSPACE

Les Floralies Internationales Nantes trwa dwanaście dni, podczas których aleje Parc de la Beaujoire naprawdę przekształcają się we wspaniały i zapierający dech w piersiach efemeryczny ogród. W tej wyjątkowej scenerii goście mogą odkryć wyjątkowe dzieła sztuki kwiatowej, które pozwolą ich zadziwić, przenieść do innego świata wypełnionymi marzeniami… 

Jeden z największych w Europie Festiwali ogrodniczo-kwiatowych odbywa się tylko raz na pięć lat od 1956 i przyciąga setki odwiedzających i wystawców z całego świata.  

Podczas 12. Edycji Les Floralies Internationales Nantes, która odbyła się w dniach 8-19 maja 2019 roku, japoński producent Keiji Rose Farm zaprosił tokijskich projektantów Sohei Nakanishi i Kei Nakanishi oraz dyrektora kreatywnego firmy Parameta Inc., do opracowania przestrzeni dla Wabara – jednej z najbardziej w Japonii znanych róż ogrodowych.

Nazwa Wabara pochodzi od japońskich słów „Wa”, co tłumaczy się na angielski jako „Harmony” i „Bara”, co oznacza „Rose”. Hodowla Wabara jest prowadzona przez Keiji Kunieda i jego syna Kena w Rose Farm Keiji nad brzegiem jeziora Biwa, niedaleko Kioto w Japonii. Pierwsza róża ogrodowa Wabara została wyprodukowana w 2007 roku. Róże hodowane są z przestrzeganiem naturalnego cyklu wzrostu kwiatów na każdym etapie, bez nadmiernej ilości chemikaliów i procesów. Na rynek międzynarodowy róże Wabara zostały wprowadzone w 2017 roku. Róże te mają niezwykłe kształty i zapachy, których nie znaleziono nigdzie indziej.

Zadaniem Sohei Nakanishi Design było sprawienie, by wartości hodowli Keiji Rose Farm były odczuwalne dla zwiedzających  już w momencie, gdy tylko wejdą w ekologiczny krajobraz instalacji. Chcąc wywrzeć wrażenie na zwiedzających i wyróżnić się wśród innych wystawców w Nantes japońscy projektanci zastosowali podejście dotykowe, odtwarzając pełne wrażenia sensoryczne, dzięki kilku wizualnie mocnym instalacjom.

W centrum przestrzeni wystawienniczej znajdował się ogromny czarny basen o wymiarach 8 na 8 m. Nad nimi wisiała okazała, 20-metrowa rzeźba z metalicznej siatki zatytułowana Gliage, która odbijała się w basenie. W  pofałdowanym krajobrazie umieszczono płaszczyzny czarnego szkła, na których stały róże.

Wykorzystanie materiałów przemysłowych i oświetlenia umożliwiło Nakanishi skupienie uwagi na organice. „Stosując różne elementy i techniki z bardziej architektonicznego punktu widzenia, starałem się sublimować naturę Wabary wśród odwiedzających tę przestrzeń” - wyjaśnia Sohei Nakanishi - „Chciałem posunąć instalację dalej niż tylko eksponowanie przedmiotów i zamiast tego stworzyć miejsce dla bardziej duchowych i filozoficznych połączeń”.

Sohei Nakanishi Design Keiji Rose Farm exspace

wszystkie zdjęcia: Constance Viot

Sohei Nakanishi Design Keiji Rose Farm exspace

Sohei Nakanishi Design Keiji Rose Farm exspace

Sohei Nakanishi Design Keiji Rose Farm exspace

Sohei Nakanishi Design Keiji Rose Farm exspace

INFO

instalacja
projekt: Sohei Nakanishi Design
wydarzenie: Les Floralies Internationales Nantes
termin: 8-19 maja 2019 roku
zdjęcia: Constance Viot

opracowanie: EXSPACE.PL

+ Sohei Nakanishi Design

+ Keiji Rose Farm

+ Les Floralies Internationales Nantes 

biznes-wczasach-pandemii-exspace

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.