Wizytówki

Reklama

wszystkie artykuły z działu >> ARCHITEKTURA
21 maja 2020
wszystkie artykuły z działu >> ARCHITEKTURA

Katarzyna Krakowiak w Pawilonie Miesa van der Rohe w Barcelonie

NEWS-EXSPACE

Katarzyna Krakowiak zaprasza do włączenia się w projekt artystyczny przygotowywany dla Pawilonu Miesa van der Rohe w Barcelonie. Artystka zbiera nagrania ważnych dla globalnej społeczności słów, z których stworzy architektoniczno-dźwiękową instalację.

Czy jest jakieś słowo, które jest dla ciebie na tyle ważne, że chcesz ocalić je dla przyszłości? Jakie słowo dodał(a)byś do polifonicznej symfonii wielu głosów z całego świata? Za jakie słowo chcesz wziąć odpowiedzialność? Jakie słowo chcesz wnieść do świata, w którym wszyscy żyjemy?

W momencie, w którym świat zatrzymał się z powodu pandemii koronawirusa, Katarzyna Krakowiak nawołuje by nie odkładać życia na później, bo czas “w którym to wszystko się skończy” nie nadejdzie. Nasze losy to ciągłość – nie będzie żadnego końca pandemii, po którym powrócimy do życia jak dawniej.

Pomimo zamknięcia w domach, możemy wspólnie skomponować nową architekturę. Aby wziąć udział w przedsięwzięciu wystarczy nagrać jedno słowo, które jest dla Ciebie ważne i przesłać plik audio na adres letter@miesbcn.com dołączając krótkie uzasadnienie dlaczego wybrałeś/aś akurat ten wyraz. Kompozycja stanie się melodią naszej wspólnej egzystencji, pytaniem o obecny stan społeczności i możliwości jej przetrwania – wołaniem o nadzieję na przyszłość. 

Zgłoszenia nadsyłać można do 29 maja 2020 roku. 

Katarzyna Krakowiak zamieni Pawilon Miesa van der Rohe w Barcelonie w przestrzeń badań nad językiem architektury i architekturą języka. Polifoniczna kompozycja powstanie z nadesłanych w ramach otwartego naboru słów – opisanych, przetłumaczonych i użytych w celu znalezienia wspólnego mianownika, podstawy wyznaczającej początek nowej struktury.

Kataryzna_Krakowiak_Barcelona_Pavilion_Mies_van_der_Rohe_exspace

Katarzyna Krakowika fot. Anna Mas

Artystka postrzega architekturę, zwłaszcza w trakcie obecnego kryzysu, jako czasownik niedokonany – jej oddziaływanie nigdy nie ustaje. Chce skomponować architekturę pozbawioną wymiarów, niemierzalną w kontekście trwania i rozpadu. Chce stworzyć architekturę, która mówi – nie tylko słowami, ale też pustymi miejscami pomiędzy, które otwierają przestrzeń na krytyczne refleksje o architekturze, języku, teraźniejszości i przyszłości. Powstanie przestrzeń dla różnorodności i różnicy. Przestrzeń przekładu zarówno między językami uczestników projektu, jak i między strukturami architektonicznymi i językowymi. Przestrzeń, w której horyzont nieustannie poszerza się w nieznanych kierunkach.

Barcelona Pavilion został wzniesiony w roku 1929 jako manifest nowoczesnej architektury. Słynny barceloński pawilon, zaprojektowany przez Ludwiga Miesa Van Der Rohe i Lilly Reich, powstał jako niemiecki pawilon narodowy na Międzynarodową Wystawę w Barcelonie, która odbyła się w Montjuïc w roku 1929. Więcej o Pawilonach Narodowych na wystawach światowcyh piszemy w dziale z Historii tutaj.

Po zamknięciu światowej wystawy pawilon został rozebrany w 1930 roku. Pomimo tego, że przez pół wieku jedynym śladem, jaki pozostał po konstrukcji ze szkła, stali i marmuru były fotografie i rysunki - Barcelona Pavilion stał się bardzo ważny dla współczesnej historii architektury. Z biegiem czasu stał się kluczowym punktem odniesienia nie tylko w karierze Miesa van der Rohe, ale także w architekturze XX wieku jako całości. Biorąc pod uwagę znaczenie i reputację Pawilonu, myśli zwróciły się ku jego ewentualnej rekonstrukcji. Więcej o Barcelona Pavilion piszemy tutaj.

W latach 1983-1986 władze Barcelony zleciły rekonstrukcję pawilonu, który do dziś pełni funkcje kulturalne. Katarzyna Krakowiak jest pierwszą polską artystką, której praca zostanie zaprezentowana w tym miejscu. Kuratorami wystawy realizowanej we współpracy z Fundació Mies van der Rohe jest Marcin Szczelina i Ivan Blasi.

Partnerami projektu jest Instytut Adama Mickiewicza oraz Polski Instytut Kultury w Madrycie.

Żródło: Architecture Snob https://archisnob.com/pl/

Fot. Anna Mas

biznes-wczasach-pandemii-exspace

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.