wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION
14 czerwca 2020
wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION

Wyjątkowe instalacje dla wyjątkowych obrazów Liny Iris Viktor

NEWS-EXSPACE

Nieczęsto się zdarza, gdy artyści wystawiają swoje prace w specjalnie dla nich stworzonych przestrzeniach, które sami zaprojektowali. Scenografie zaprojektowane przez Linę Iris Viktor dla obrazów Liny Iris Viktor są integralna częścią sztuki artystki.

Lina Iris Viktor jest brytyjsko-liberyjską artystką wizualną podróżująca między Nowym Jorkiem, a Londynem. New York Times opisał jej obrazy jako „autoportrety królowej z futurystyczną przewagą”.

Fotografie, malarstwo i instalacje rzeźbiarskie Liny Iris Viktor nasycone są historiami kulturowymi globalnej diaspory afrykańskiej i zajmują się wielowymiarowymi pojęciami czerni: jako koloru, materiału i świadomości społeczno-politycznej.

Viktor uważa, że ​​maluje, z konceptualną przewagą - ale jej prace obejmują także wiele innych mediów. W swoich figuratywnych kompozycjach najpierw fotografuje własne ciało - czasem pokryte farbą, czasem rytualnym strojem, często z układami włosów przeciwstawiającymi się grawitacji - tworząc odbitki, które nakłada na siebie, wraz z pigmentem. Uzupełnia swoje kompozycje gęsto nakładaną siatką wzorów linearnych. Następnie dodaje do części powierzchni żywicę lub lakier, by stworzyć „różne połyski czerni”.

A jakby tego wszystkiego było mało, Lina Iris Viktor projektuje również wyjątkowe instalacje dla swoich wyjątkowych obrazów. Przypominamy dwie instalacje, pierwsza przygotowana na wystawę w londyńskiej galerii Autograph w roku 2019/2020; druga, miała miejsce na Manifesta 12 Biennial w Palermo w roku 2018.

“Some are Born to Endless Night — Dark Matter”

Lina Iris Viktor
Autograph | London
Termin: 13.09.2019-25.01.2020
+ Autograph 

Wystawa “Some are Born to Endless Night — Dark Matter” odbyła się w dniach 13.09.2019 - 25.01.2020 w Autograph. Londyńska galeria, od momentu założenia w 1988 roku, gromadzi materiały fotograficzne, które wpisują się w misję: wykorzystanie fotografii do badania kwestii tożsamości kulturowej, rasy, reprezentacji, praw człowieka i sprawiedliwości społecznej.

The Blue Room

„Niebieski pokój” w galerii Autograph pomalowany na głęboki ultramarynowy błękit, naśladuje „niebieski pokój” w pracowni artystki. Medytacyjna przestrzeń zbudowana w galerii zawiera „Syzygy”, pierwsze figuratywne płótno Viktor odzwierciedlające estetyczny język, który artystka rozwijała w ciągu ostatnich lat. Można też zobaczyć trzy prace z serii „A Haven. A Hell. A Dream Deferred”. Prace te reinterpretują libijską Sybil, proroka z czasów starożytnych przywołaną przez osiemnastowiecznych abolicjonistów jako mityczną wyrocznię, która przewidywała transatlantycki handel niewolnikami.

Installation_Lina_Iris_Viktor_exspace

fot. Ben Reeves, Courtesy of Autograph

Eleventh_Lina_Iris_Viktor_exspace

"Eleventh" Lina Iris Viktor | Pure 24 Karat Gold, Acrylic, Ink, Gouache, Copolymer Resin, Print on Matte Canvas | 50 x 65 in. / 127 x 165.1 cm | Unique | 2018 / wszystkie zdjęcia obrazów materiały prasowe Lina Iris Viktor

Installation_Lina_Iris_Viktor_exspace

fot. Ben Reeves, Courtesy of Autograph

Syzygy_Lina_Iris_Viktor_exspace

"Syzygy" Lina Iris Viktor

The Black Ark

The Black Ark – kolejna przestrzeń wystawy w Autograph - to seria 12 czarnych kratowych paneli złożonych z rzeźbionego drewna. Modułowa struktura, o wymiarach 18,30 x 3,70 m, łączy praktykę artystyczną, projektową i architektoniczną w celu eksploracji pojęć rasy, historii, własności i odkryć. Nawiązując zarówno do mashrabiya – ozdobnej drewnianej kraty zakrywającej balkony lub okna w arabskiej architekturze, jak i sieci rybackich rybaków z Liberii, instalacja symbolicznie oddaje utracone narracje istniejące przed podziałem Afryki.

Installation_Lina_Iris_Viktor_exspace

Materia_Prima_II_Lina_Iris_Viktor_exspace

"Materia Prima II" Lina Iris Viktor

Installation_Lina_Iris_Viktor_exspace

The Black Ark + Constellations V

Lina Iris Viktor
Manifesta 12 Biennial | City of Palermo
Termin: 6.06-30.09.2018

+ Manifesta Biennial

Druga Instalacja prezentowana była w dniach 6.06 - 30.09.2018 w Palermo na Manifesta 12 Biennial. The Black Ark + Constellations V zorganizowana była w ramach wystawy Re-significations: The Black Mediterranean w Zisa Zona Arti Contemporanee (ZAC).

Manifesta to Europejskie Biennale Nomadyczne, organizowane co dwa lata w innym mieście-gospodarzu. Jest to duże międzynarodowe wydarzenie artystyczne, które przyciąga odwiedzających z całego świata. Manifesta to miejsce, w którym można odkryć nowych artystów, inspirujące pomysły, nowe dzieła sztuki specjalnie zamówione na wydarzenie oraz kreatywne doświadczenia w dialogu ze spektakularnymi lokalizacjami każdego miasta-gospodarza.

Manifesta_12_Biennial_Installation — Lina Iris Viktor

Manifesta_12_Biennial_Installation — Lina Iris Viktor

Lina_Iris_Viktor_Studio_exspace

Lina Iris Viktor w swoim Studio w Nowym Jorku

+ Lina Iris Viktor

źródło: Lina Iris Viktor

zdjęcia: materiały prasowe Lina Iris Viktor

Może Was zainteresować: Lina Iris Viktor i jej artystyczny wszechświat. To nie są zwykłe obrazy!

 

 marketing_wystawienniczy_exspace

Inne artykuły z kategorii ART

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.