wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION
05 lipca 2020
wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION

Levi van Veluw: Sanctum - Het HEM. Koniecznie zobaczcie ołtarz!

NEWS-EXSPACE

Ciemnoniebieska kaplica wydaje się unosić między dwoma piętrami Het HEM w Zaandam. Levi van Veluw zaprasza do kontemplacji i pyta: z czego składa się architektura duchowości? Dlaczego przypisujemy wartość przedmiotom materialnym, w niematerialnym królestwie wiary? Jaka jest podstawa naszego oddania ołtarzom, relikwiom i ikonom? 

Het HEM, Zaandam, Holandia – holenderski artysta Levi Van Veluw, urodzony jako wnuk pastora, od wczesnej młodości fascynuje się kościołem i jego rytuałami. Złożoność, przekonanie i pewność, z jaką głoszono wiarę w jego zborze, oraz surowy wizualny język jego praktyki uwrażliwiły go na wizualny język uwodzenia religijnego.

levi-van-veluw-sanctum-het-hem-exspace

wszystkie zdjęcia materiały prasowe studio Levi Van Veluw

levi-van-veluw-sanctum-het-hem-exspace

levi-van-veluw-sanctum-het-hem-exspace

levi-van-veluw-sanctum-het-hem-exspace

W olbrzymiej przestrzeni Het HEM Instalacja Sanctum sprawdza granicę między doświadczeniem artystycznym a duchowym. Levi van Veluw zachęca odwiedzających do skontaktowania się z ich duchową stroną.

Podobnie jak w Dello Scompiglio, kolejne dzieło Levi van Veluw cechuje symetria i harmonia, aby wyrazić dążenie do boskiej doskonałości i odzwierciedlić boską świętość poprzez staranne stopniowanie napięcia. Levi Van Veluw bawi się odwieczną kompozycją struktury religijnej i tym samym wabi widza coraz głębiej do sanktuarium.

Czy jest to otwarcie na nowy świat, w którym religia ponownie odgrywa ważną rolę? Czy też artysta wykorzystuje istniejące symbole, aby zwabić umysł do nowej religii? Są to pytania, z którymi artysta zostawia widza.

Podłoga, ściany i sufit instalacji są wykonane ze szkła. Poza nimi całe otoczenie składa się z organicznej płaskorzeźby przeplatanej czymś, co wydaje się być sakralnymi wzorami i kształtami, ukazanymi tak, jakby były pozostałościami tajemniczego kultu.

Dzięki przemysłowej konstrukcji stalowo-szklanej instalacja wyraźnie nawiązuje również do architektury modernistycznej. Czyste i minimalistyczne formalne podejście do sześcianu kontrastuje wyraźnie z ręcznie wykonanym, bogato zdobionym i pozornie czasowym charakterem sakralnych artefaktów wyświetlanych za i pod szkłem.

W przeciwieństwie do tych bardzo rozbieżnych języków wizualnych Van Veluw pokazuje, jak współczesne społeczeństwo zachodnie postrzega fizyczne pozostałości odległych czasów i miejsc. Wystawianie przedmiotów za szkłem tworzy zarówno fizyczny, jak i konceptualny dystans. Każdy przedmiot wyjęty z prawdziwego świata i zachowany w szklanym gablocie natychmiast staje się cenny i nabiera atmosfery prawdy i znaczenia instytucjonalnego.

 

levi-van-veluw-sanctum-het-hem-exspace

levi-van-veluw-sanctum-het-hem-exspace

levi-van-veluw-sanctum-het-hem-exspace

levi-van-veluw-sanctum-het-hem-exspace

levi-van-veluw-sanctum-het-hem-exspace

Van Veluw badał już wcześniej ideę świętych pomieszczeń i obiektów sakralnych, w 2019  roku w Dello Scompiglio w Lucca we Włoszech.

Może Ciebie zainteresować: Sanctum x Levi Van Veluw. Tajemnicza poświata zaprasza do Sanktuarium w Dello Scompiglio.

INFO 

Sanctum Het HEM Holandia
Artysta: Levi van Veluw

Instalacja: Sanctum 2020, media mieszane
Wymiary: 1200 x 400 x 400 cm

Miejsce: Het HEM, Zaandam, Holandia
Sanctum jest wspierane przez Mondriaan Fund and Outset
Zdjęcia: materiały

+ Levi van Veluw | Facebook | Instagram

 

 marketing_wystawienniczy_exspace

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Robi wrażenie!
skomentowany przez    Joanna    16 czerwiec 2020, 09:31 obserwuj post

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.