Wizytówki

Reklama

wszystkie artykuły z działu >> DESIGN
27 czerwca 2020
wszystkie artykuły z działu >> DESIGN

Modularna Trasa z Nagrodą Red Dot Design Award!

NEWS-EXSPACE

Red Dot Design Award to jedna z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie wzornictwa przemysłowego. Obcowanie z produktem, który został uhonorowany tą nagrodą daje pewność, że jego styl jest na najwyższym poziomie, bo doceniło go grono wybitnych fachowców w tej dziedzinie. To nagroda nazywana często „Oskarem designu”.

red-dot-design-award-concept-Modular-Track-grzegorz-bien-exspace

Red Dot Design Award w kategorii Concept w roku 2012 za projekt Modularnej Trasy do jazdy ekstremalnej otrzymał polski projektant Grzegorz Bień. Obok Bienia drugim wyróżnionym Polakiem został Kamil Laszuk za projekt Musicon. Grzegorz Bień i Kamil Laszuk to pierwsi Polacy, którzy otrzymali Red Dot Design Award w kategorii Concept.

O nagrody Red Dot Design w roku 2012 walczyło 3672 projektów z 56 krajów. W 2018 roku było już prawie 6 300 projektów z 59 krajów.

Grzegorz Bień od 20 lat obserwuje i poszukuje we wzornictwie przemysłowym wartości. Największą przyjemność w projektowaniu czerpie z prototypowania. Jest świadom, że każdy przejaw aktywności ma późniejsze skutki, a intencja, która go motywuje przy projekcie odnajduje wartość w oczach odbiorcy.

Oddajemy głos projektantowi

Modularna Trasa wzięła się z potrzeby stworzenia przestrzeni do uprawiania sportu, aby społeczeństwo miało alternatywne miejsce dla emocji, którymi się dawkują osoby podczas np. gier komputerowych. Ale to tylko czubek góry lodowej przesłania na jakie Trasa odpowiada.

Trasa jest opracowywana od 2006 roku gdzie początki koncepcji odbywały się w Katedrze Wzornictwa na ASP w Warszawie. Był to czas, gdzie poza uczelnią takie futurystyczne rzeczy to nie był norma - w końcu to designerzy projektują przyszłość. Znajomi i osoby, którym opowiadałem o koncepcji patrzyli na nią jak na UFO.

Temat zastygł, aż do 2012 roku kiedy zdecydowałem się odświeżyć projekt z myślą, że może teraz będzie dobry czas i tak wystartowałem z koncepcją w Red Dot Design Award otrzymując nagrodę jako pierwszy Polak w kategorii Concept.

Modular-Track-Teren-grzegorz-bien-exspace

wszystkie zdjęcia i wizualizacje materiały prasowe Grzegorz Bień

Przez następne lata z własnego budżetu zbudowałem wiele rozwiązań i prototypów Trasy. Najważniejszym problemem jaki istniał były niezliczone siły i naprężenia na moduły, które wykluczały realność napięcia “pomostów”. Do tego zagadnienia szerokości modułów, wysokości nad gruntem, montażu do naturalnego terenu czy w końcu badaniu jak grupa docelowa na to zareaguje.

Gdzieś po drodze całego rozwoju Modułów, jak grzyby po deszczu zaczęły pojawiać się trasy rowerowe przy stokach narciarskich, klasyczne ukształtowane w glebie. Natomiast rowery i ich wytrzymałości przeszły przeskok technologiczny.

Wspominając o górze lodowej jakie przesłanie Trasa niesie ze sobą, kolejnym zagadnieniem jest zdrowie i to w grupie na podłożu psychicznym. Nie spotkałem się z badaniami, jak aktywność rowerowa wpływa na schizofrenię, uzależnienie od alkoholu, depresję, ale sam fakt, że fundacja Specialized pracuje z dziećmi z ADHD właśnie prowadząc terapię na rowerach z sukcesami, powoduje, że słońce zaczyna w tych tematach świecić.

Nawiązując do wirtualnego świata gier, a świadomego ryzyka, które jest zjawiskiem złożonym i wielowymiarowym i może stać się istotnym zagrożeniem dla funkcjonowania poznawczo-motywacyjnego człowieka, jak też wyzwaniem. Podjęcie ryzyka podczas jazdy ekstremalnej na rowerze może prowadzić do samospełnienia.

Modular-Track-grzegorz-bien-exspace

Modularną Trasą możemy zaplanować odpowiednią gamę emocji i ich natężenie dla przejeżdżającego Ridera. To od niego zależy wszystko jak się jego przejazd rozegra, ale dając mu narzędzie w postaci roweru i infrastrukturę w postaci Trasy można mu zaprojektować taką grę jakiej świat nie widział.

Sprzęt z roku na rok jest coraz bardziej dopracowywany jeżeli chodzi o rowery i komponenty. Riderzy mają coraz większe wymagania. Progres jazdy powoduje poszukiwanie coraz trudniejszych przejazdów. Modularna Trasa to tylko pretekst do tego aby stworzyć użytkownikom taki Tor jaki oczekują.

Modularna Trasa działa na zasadzie kręgów kręgosłupa, które można kształtować we wszystkich możliwych kierunkach napinając na sztywno do jazdy i podwieszając np do naturalnych podpór tj. skały cyz drzewa. Trasa ma swoje stałe parametry wytrzymałościowe, które zapewniają bezpieczeństwo przed uszkodzeniem. Jest to ważne na tyle, że użytkownik będzie zdany na solidność konstrukcji.

Modularną Trasę można montować w miejscach wcześniej niedostępnych tj. jak bagna, wąwozy, rzeki i dodatkowo zabezpiecza ona teren przed erozją gleby.

Modular-Track-Logo_grzegorz-bien-exspace

red-dot-design-award-concept-Modular-Track-grzegorz-bien-exspace

Aktualnie Trasa została zgłoszona do akceleracji.

Produkt można nabyć na własny stok i jest alternatywą dla sezonu zimowego. Moduły są proste w montażu i demontażu, aby rok w rok przed sezonem zimowym można było Trasę zdemontować i udostępnić stok dla narciarzy i snowboardzistów.

[VIDEOModularna Trasa | Modular Track


Projekt możemy przeglądać na stronie autora + Grzegorz Bień

zdjęcia i wizualizacje; materiały prasowe Grzegorz Bień

 

marketing_wystawienniczy_exspace

 

 

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.