Wizytówki

Reklama

wszystkie artykuły z działu >> WYDARZENIA
04 lipca 2020
wszystkie artykuły z działu >> WYDARZENIA

Przewodnik po wystawach GDD. Poznaj kuratorów i projektantów!

NEWS-EXSPACE

Tegorocznej edycji Gdynia Design Days towarzyszy interaktywny przewodnik po wystawach. Hasło przewodnie festiwalu — UWAGA, zostało podzielone na 8 tematów, poruszających zagadnienia, z którymi musimy się zmierzyć w obecnych czasach. Przewodnik GDD to cenne kompendium wiedzy, które powstało w ścisłej kooperacji ze wszystkimi kuratorami, których w tym roku zaproszono do współpracy. Znajdziemy w nim informacje, zdjęcia oraz filmy dotyczące 8 wystaw i 8 globalnych wyzwań, które są rozwinięciem hasła festiwalu. Prezentuje blisko 150 produktów, usług projektów i prototypów.

Trzecia edycja Gdynia Design Days odbędzie się w dniach 4-11 lipca 2020 roku. Silnym punktem programu każdego festiwalu są wystawy, które poruszają tematy związane z otaczającym nas światem w kontekście projektowym. Wyjątkowa formuła tegorocznej edycji sprawiła, że wszystkie elementy programu, również wystawy, będą dostępne jedynie w internecie. Potraktowaliśmy to jako wyzwanie, a przede wszystkim możliwość dzięki której tematy, które poruszamy na wystawach, dotrą do większej ilości odbiorców oraz pozostaną z nimi na dłużej. To rozwiązanie niesie za sobą również korzyści w wymiarze ekologicznym. Dzięki prezentacji online nie generujemy dodatkowych odpadów. Strona została zaprojektowana w taki sposób, aby przy wysokiej funkcjonalności zajmować jak najmniej miejsca w sieci, a co za tym idzie pobierać jak najmniej energii. Strona bardzo szybko się ładuje, nie zawiera zbędnych dekoracji, posiada ograniczoną liczbę zasobów multimedialnych, a zdjęcia i filmy zostały mocno skompresowane.

Poniżej znajdziecie informacje, filmy i sylwetki projektantów i kuratorów 8 wystaw i 8 globalnych wyzwań Gdynia Design Days 2020. Przewodnik po wystawch trzeciej edycji GDD 2020 dostępny pod tym linkiem.

Mamy problem z wodą

kuratorzy: Michał Bachowski, Agata Nowak

Swobodny dostęp do bieżącej wody oraz kanalizacji jest nadal luksusem. W wielu miejscach na świecie to realny problem. W okresie letnim, także w dużych miastach Europy, dochodzi do planowego wyłączania wody. Również w Polsce coraz większym problemem staje się susza. Jak sobie z tym radzić? Jakie rozwiązania wprowadzono w innych miejscach na świecie? Jak możemy korzystać z doświadczenia innych krajów? To tylko niektóre z wielu pytań, które stawiają nam kuratorzy.

LINK DO WYSTAWY: Mamy problem z wodą

Mamy_problem_z_wodą_GDD_2020_exspace

Dane to emocje. Emocje to dane

kuratorki: Joanna Rutkowska, Magda Kochanowska

Współczesny świat opiera się na wykorzystywaniu danych, co ma swoje wady i zalety. Korzystamy z danych za każdym razem, gdy używamy nawigacji i wyszukujemy czegoś w Internecie. Z drugiej strony, gdy wpisujemy coś w wyszukiwarkę, zakładamy konto na portalu, czy przesyłamy zdjęcia – zostawiamy po sobie trwały ślad. W tej części przewodnika znajdziemy  prace krytycznie odnoszące się do gromadzenia danych, ale też pokazujące korelacje między danymi a emocjami, czego świetnym przykładem jest aplikacja, która gromadzi i archiwizuje ludzkie emocje.

LINK DO WYSTAWY: Dane to emocje. Emocje to dane

dane-to-emocje-emocje-to-dane_GDD_2020_exspace

Więcej nigdy więcej

kuratorka: Izabela Bołoz

Więcej nigdy więcej to refleksja o nadkonsumpcji. Zanieczyszczenia wody i powietrza oraz ogromną ilość odpadów generują w szczególności kraje rozwinięte. Ludzie w zawrotnym tempie wymieniają przedmioty na nowe, napędzając tanią produkcję oraz wytwarzając śmieci. Każdy z nas może już dziś dokonywać większych i mniejszych zmian, dzięki którym ta sytuacja może ulec poprawie. Poruszony zostanie między innymi przypadek Dave’a Bruno, który postanowił ograniczyć posiadane dobra do jedynie 100 przedmiotów w książce „100 thing challenge”.

LINK DO WYSTAWY: Więcej nigdy więcej

Więcej_nigdy_więcej_GDD_2020_exspace

Dematerializacja

kuratorzy: Ewa Bochen i Maciej Jelski | Kosmos Project

Dematerializacja to dogłębne przyjrzenie się konkretnym materiałom, jak plastik, szkło, aluminium oraz włókna naturalne. Które materiały są najbardziej ekologiczne? Czy można całkowicie zrezygnować z plastiku? Jakie nowe tworzywa mamy obecnie do dyspozycji? W ramach przewodnika GDD będzie można zapoznać się między innymi z różnymi wariantami bioplastiku oraz sprawdzić, jak można produkować odzież z włókien pochodzących z recyklingu.

LINK DO WYSTAWY: Dematerializacja

Dematerializacja_GDD_2020_exspace

Cześć! Znam Cię – jestem Tobą

kurator: Wiesław Bartkowski

autorzy: Klementyna Jankiewicz, Karol Nowak, Szymon Pepliński

Czy postępująca cyfryzacja i robotyzacja musi oznaczać dehumanizację? Jak współczesne korporacje eksploatują naturę oraz naszą prywatność pod pretekstem gromadzenia danych? To właśnie takie zagadnienia poruszać będzie wystawa. Dowiemy się między innymi, jak samochody Google Street View gromadziły dane z prywatnych wi-fi oraz jak odkurzacz Roomba gromadzi dane na temat naszego mieszkania.

LINK DO WYSTAWY: Cześć! Znam Cię – jestem Tobą

Cześć_Znam_Cię–jestem_Tobą_GDD_2020_exspace

(Nie)uwaga

kuratorzy: Agnieszka Jacobson-Cielecka, Karol Murlak

Współczesna produkcja i przemysł nierozerwalnie wiążą się z nadmierną eksploatacją zasobów naturalnych, produkcją zanieczyszczeń oraz wytwarzaniem ogromu odpadów. Co się jednak stanie, kiedy efekty uboczne produkcji potraktujemy jako nowe materiały? Przedstawione prace to propozycja tego, jak można ograniczyć kurczenie się zasobów i zmniejszyć ilość odpadów. Doskonałym przykładem jest ExCinere, czyli kolekcja płytek ceramicznych wykonanych z lawy wulkanicznej i popiołu.

LINK DO WYSTAWY: (Nie)uwaga

Nie_uwaga_GDD_2020_exspace

Dobra śmierć

kuratorzy: Katarzyna Andrzejczyk-Briks, Marta Łempicka, Arkadiusz Szwed

Śmierć jest wciąż dla wielu osób tematem tabu, a jednocześnie doświadczeniem nieuniknionym. Stąd też próba redefinicji i rozmowy o umieraniu, pochówku oraz pamięci o zmarłych. W tej części przewodnika znajdą się również projekty będące propozycją innowacyjnych form pochówku, które są nie tylko bardziej ekologiczne, ale mogą też skuteczniej wiązać zmarłych z naszym światem. Jedną z propozycji jest projekt And Vinyly Jasona Leacha. Są to płyty winylowe, na których zapisana może zostać muzyka lub głos zmarłej osoby, a w jej strukturę wtłacza się prochy, przez co uzyskuje się dodatkowy efekt dźwiękowy. Każdy szmer stanowi w tym przypadku nie wadę, ale ślad lub wspomnienie po zmarłym.

LINK DO WYSTAWY: Dobra śmierć

Dobra _Śmierć_GDD_2020_exspace

Wyspa Re

kuratorzy: Justyna Fałdzińska i Miłosz Dąbrowski | UAU project

Wszystkie prezentowane przedmioty, powstały w technologii druku 3D z rzeczy znalezionych w studiu projektantów. To dowód na to, jak można ponownie wykorzystywać to, co stanowi pozostałość lub efekt uboczny. Jednocześnie żaden z przedmiotów nie jest przypadkowy – wszystkie projekty zostały starannie zaprojektowane i wyselekcjonowane. Przykładem jest stolik z jedną nogą z odzysku. Powstał, kiedy to stół z dwiema nogami uległ uszkodzeniu w transporcie. Zniszczona została jedna z nóg, ale projektantom udało się stworzyć nowy przedmiot, na bazie pozostałego elementu.

LINK DO WYSTAWU: Wyspa Re

Wyspa_Re_GDD_2020_exspace

Przewodnik dostępny wyłącznie w wersji elektronicznej od 4 lipca na http://guide.gdyniadesigndays.eu/

Kuratorzy i projektanci - Poznajmy się!

Mamy problem z wodą

kuratorzy: Michał Bachowski, Agata Nowak

Agata_Nowak_Michał_Bachowski_GDD_exspace

Agata Nowak - kurator

Niezależna projektantka działająca na pograniczu produktu, mebla i przestrzeni wystawienniczych. Ukończyła studia z zakresu Projektowania produktu i mebla na De Montofrt University w Leicester i Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Ma na swoim koncie wdrożenia dla duńskiej marki WOUD oraz polskich marek Borcas i LOFT Decora. Swoje doświadczenie zdobywała pracując dla Studio Rygalik i Studio Ganszyniec.

Z Michałem Bachowskim po raz pierwszy współpracowali przy wystawie „Empatia, teraz!”, w 2019 zadebiutowali jako duet kuratorski wystawą „Ciało na rozdrożu”.

Michał Bachowski - kurator

Z wykształcenia ekonomista i design manager, z zamiłowania uzależniony od internetu obserwator wszelkich nowych tendencji w obszarach wzornictwa, technologii, mediów oraz marketingu. Swoją drogę zawodową zaczynał w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego, gdzie pracował przy projektach doradczych dla takich firm jak: Leroy Merlin, PROFIm, czy Zelmer.

W latach 2012-2018 w redakcji serwisu o trendach rynku i kultury F5 (fpiec.pl), gdzie doszedł do stanowiska zastępcy redaktora naczelnego. We wrześniu 2018 dołączył do ekipy Noizz.pl jako creative content manager i redaktor działu design.

Współpracuje z festiwalem Gdynia Design Days jako członek rady programowej i kurator. Wystawy „Empatia, teraz!" i „Ciało na rozdrożu", które zrobił z Agatą Nowak, były pokazywane w Gdyni, we Wrocławiu i w Poznaniu.

Dane to emocje. Emocje to dane

kuratorki: Joanna Rutkowska, Magda Kochanowska

Joanna_Rutkowska_Magda_Kochanowska_GDD_exspace

Joanna Rutkowska - kurator

Ukończyła informatykę i jest design researcherką. Potrzeba humanizacji nowych technologii sprawiła, że zajmuje się projektowaniem. W ramach programu doktorskiego Tallinn University w Estonii finalizuje pracę z obszaru projektowania usług zatytułowaną „Actionable service design deliverables”. Jest autorką licznych publikacji naukowych z obszaru projektowania usług i metod projektowych. Należy do IDEO U Community of Practice, grupy praktyków, którzy pod patronatem firmy IDEO rozwijają swoje kompetencje z obszaru kreatywnego przywództwa. Od 2013 współtworzy raport „User Experience i Product Design w Polsce”.

Magda Kochanowska - kurator

Z wykształcenia jest projektantką, a także autorką licznych publikacji dotyczących wzornictwa w pismach specjalistycznych i popularnych. Od 2005 roku jest związana z Wydziałem Wzornictwa ASP w Warszawie, gdzie pracuje jako adiunkt, kieruje Katedrą Teorii i Historii Designu. W latach 2011-2012 wykładała na Universidad Europea de Madrid. Była redaktorką w kwartalniku projektowym 2+3D.

Zajmuje się teorią i krytyką designu oraz metodologiami projektowymi. Realizowała polskie i międzynarodowe projekty wystawiennicze w kraju i zagranicą. Jest inicjatorką międzynarodowej konferencji teorii i krytyki designu „Fair Design”. Razem z Weroniką Rochacką Gagliardi prowadzi firmę Design Provision.

Więcej nigdy więcej

kuratorka: Izabela Bołoz

Izabela_Bołoz_GDD_exspace

Izabela Bołoz - kurator

Projektantka działająca na pograniczu designu, architektury i sztuki. Studiowała nauki społeczne na Uniwersytecie Wrocławskim i Uniwersytecie Zuryskim w Szwajcarii, wzornictwo na Kingston University London, następnie uzyskała dyplom Design Academy Eindhoven.
W 2011 roku założyła w Holandii swoje studio projektowe. Jest wykładowcą na Uniwersytecie Technicznym w Eindhoven, wykładała także w School of Form w Poznaniu i Design Academy Eindhoven.

Większość jej prac to instalacje miejskie, które oprócz funkcji czysto użytkowej, mają intrygować, bawić i zadziwiać odbiorców. Zaskakuje niecodziennym spojrzeniem na to, co nas otacza, wykorzystując w swych działaniach czas, przestrzeń, ruch i statyczność mieszkańców miasta.

Dematerializacja

kuratorzy: Ewa Bochen i Maciej Jelski | Kosmos Project

kosmos-project-GDD_exspace

Ewa Bochen i Maciej Jelski | Kosmos Project - kuratorzy

Kosmos Project to studio projektowe tworzone przez Ewę Bochen i Macieja Jelskiego. Projektanci studiowali na Warszawskiej ASP oraz Politecnico di Milano. Doświadczenie zawodowe zdobywali w renomowanych mediolańskich biurach Alessandro Mendiniego i Denisa Santachiary. Mają na koncie szereg projektów zarówno komercyjnych, jak i artystycznych – między innymi współpracę z Vitra i Paul Smith. Projekty studia były wielokrotnie nagradzane i prezentowane na wystawach w Londynie, Mediolanie, Sztokholmie, Rejkiawiku, Tokio oraz Nowym Jorku.

W pracy grupy bardzo ważne jest konceptualne podejście do projektowania oraz przełamywanie stereotypowego myślenia o obiekcie i materiale. W portfolio grupy znajdują się także doceniane projekty wystaw między innymi: „Wszystko widzę jako sztukę” w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki, Festiwal Apostrof Empik, „Bunt materii” w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, „Irrational Times” w Form/Design Center w Malmo.

Cześć! Znam Cię – jestem Tobą

kurator: Wiesław Bartkowski

autorzy: Klementyna Jankiewicz, Karol Nowak, Szymon Pepliński

Wiesław_Bartkowski_GDD_exspace

Wiesław Bartkowski - kurator

Projektant interakcji i badacz systemów złożonych. Kierownik i współtwórca studiów podyplomowych CreativeCoding.pl, antydyscyplinarnie przełamujących granice pomiędzy sztuką, designem, nauką i technologią.

Twórca terminu i manifestu „Materia kodu”, proponującego nowe spojrzenie na kod – tekst źródłowy programu komputerowego – jak na rodzaj tworzywa, które można kształtować przez doświadczenie. „Materia kodu” to również fizyczna manifestacja kodu, przełamująca barierę ekranów dzięki połączeniu kodu z elektronika i cyfrową fabrykacją.

Członek kadry School of Form na Uniwersytecie SWPS. Uczy artystów i projektantów wykorzystywania w swoim warsztacie „Materii kodu”.

Jego wizualizacje i instalacje interaktywne prezentowane były m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Centrum Sztuki Współczesnej, Zachęcie, Galerii BOZAR, Galerii Arsenał, Artothek Monachium, Teatrze Powszechnym oraz Teatrze Nowym.

Klementyna_Jankiewicz_Karol_Nowak_Szymon_Pepliński_GDD_exspace

Klementyna Jankiewicz - autor

Projektantka pracująca na pograniczu projektowania, nauki, technologii i edukacji. Współpracowała z wieloma instytucjami kulturalnymi i edukacyjnymi na świecie, m.in.: Centre For Quantum Technologies na Uniwersytecie Singapurskim, Uniwersytetem Hebrajskim, Uniwersytetem Kalifornijskim Irvine, Instytutem Adama Mickiewicza, Muzeum POLIN, warszawskim Muzeum Etnograficznym i Muzeum dla Dzieci, JW3 w Londynie, czy Fundacją Auschwitz Birkenau.

Swoje prace prezentowała podczas wystaw i festiwali designu takich, jak: New York Maker Faire, 100% Design Tokyo, 100% Design London, ICFF New York, czy Seoul Design Week.

Studiowała projektowanie na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz jerozolimskim Bezalel Academy of Art and Design, a także Creative Coding na Uniwersytecie SWPS.

Karol Nowak - autor

W swoich projektach zawsze stara się zwracać szczególną uwagę na ludzi i środowisko oraz to, w jaki sposób oddziałują na nich jego prace. Aktualnym obszarem jego zainteresowań badawczych oraz projektowych jest wykorzystanie nowych mediów (technologii, programowania) jako tworzywa do współdziałania z naturą i przestrzenią.

Ukończył studia z wyróżnieniem za prace magisterską z dziedziny architektury krajobrazu na SGGW w Warszawie. Ukończył również podyplomowe studia Creative Coding w School of Form na Uniwersytecie SWPS w Warszawie, gdzie aktualnie pełni rolę asystenta, pomagając uczyć artystów i projektantów kodowania.

Twórca instalacji prezentowanych podczas GDD 2018 i 2019, TEDX Warsaw 2018 oraz wielu konferencji naukowych i biznesowych. Projektant warszawskich hamaków, badacz warszawskich placów. Współpracował między innymi z: MNW, Ambasadą Niemiec w Warszawie, Fundacją Bęc Zmiana, Fundacją Puszka.

Szymon Pepliński - autor

Szymon P. Pepliński to wielokrotnie nagradzany projektant, przedsiębiorca i wykładowca z szerokim zakresem doświadczenia i umiejętności – około 20 lat doświadczenia na rynkach światowych.

Jego badania koncentrują się na projektowaniu interfejsów między ludźmi, informacjami cyfrowymi a środowiskiem fizycznym. Jako kreatywny koder pracuje w szerokim zakresie, w którym liczy się technologia: od planowania komunikacji po innowacje produktu i rozwój usług.

Współpracuje z projektantami, inżynierami i programistami, start-upami i firmami, realizując cyfrowe, interaktywne produkty. Pomaga odsłonić pełen potencjał technologii, opowiadając historię z samego serca produktu.

Obecnie naucza budowania interaktywnych obiektów i przestrzeni, kreatywnego kodowania, interakcji człowiek-komputer (HCI) w School of Form w Poznaniu i Warszawie.

(Nie)uwaga

kuratorzy: Agnieszka Jacobson-Cielecka, Karol Murlak

Agnieszka_Jacobson-Cielecka_Karol_Murlak_GDD_exspace

Agnieszka Jacobson-Cielecka - kurator

Kuratorka wystaw designu, zainteresowana tematyką tożsamości w projektowaniu. Publicystka, animatorka wydarzeń promujących design, juror konkursów projektowych

Dyrektor programowa School of Form (Uniwersytet SWPS). Wcześniej dyrektor artystyczna Łódź Design Festival oraz redaktorka naczelna Elle Decoration.

Najważniejsze wystawy: „Roundabout Baltic. Design with a Sea View”, „Common Roots. Design Map of Central European Design” oraz seria wystaw „Unpolished”, „Polished Up” i „Moderna”, prezentująca postawy polskich projektantów okresu transformacji.

Karol Murlak - kurator

Projektant, badacz i wykładowca. Profesor Pratt Institute w Nowym Jorku i wykładowca School of Form na Uniwersytecie SWPS.

Pracuje dla wiodących firm i instytucji w Europie i Stanach Zjednoczonych, takich jak Deutsche Bank, Boston Consulting Group, Martinelli Luce, Meble Vox oraz Terma Group. Jego projekty były prezentowane na wystawach w Londynie, Mediolanie, Berlinie, Budapeszcie, Pradze, Warszawie, São Paulo, Rio de Janeiro, Waszyngtonie, Nowym Jorku i wielu innych miastach.

Ukończył Projektowanie przestrzeni w Falmouth College of Art w Wielkiej Brytanii. Jest też absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie gdzie uzyskał tytuł magistra i doktora. Obecnie mieszka i pracuje między Nowym Jorkiem, Warszawą a Poznaniem.

Dobra śmierć

kuratorzy: Katarzyna Andrzejczyk-Briks, Marta Łempicka, Arkadiusz Szwed

Arkadiusz_Szwed_Marta_Łempicka_Briks_Architekci_GDD_exspace

Arkadiusz Szwed - kurator

Designer, kurator, wykładowca w School of Form Uniwersytetu SWPS. Designer, reprezentant pokolenia ceramików, dla których proces technologiczny w ceramice jest celowo i świadomie zaburzany przez projektanta, w celu uzyskania formy pokazującej relację między procesem a dziełem. Zajmuje się zarówno designem użytkowym, twórczością konceptualną i edukacją z dziedziny wzornictwa przemysłowego, jak i pracą kuratorską. Jego prace to kolaż wiedzy technicznej, wrażliwości i kreatywności.

Katarzyna Andrzejczyk-Briks - kurator

Historyk sztuki i pedagog. Wykładowca historii sztuki i designu School of Form, Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS i Collegium da Vinci.Od kilku lat zajmuje się obserwowaniem i analizą trendów, które wykorzystuje w pracy z projektantami i firmami do tworzenia nowych, dostosowanych do potrzeb użytkowników: produktów, usług, zmian i doświadczeń.

Współpracuje jako konsultant i trener creativity thinking z Concordia Design w Poznaniu, które łączy design, biznes i kreatywność. Pisze o designie, architekturze, wnętrzach i trendach w projektowaniu dla: „Newsweek Living”, „Newsweek Zdrowie” i „Slow” oraz dla Magazynu „Design Alive”. Jest współwłaścicielką pracowni Briks Architekci.

Marta Łempicka - kurator

Wykształcona artystka. Jako menedżer budynku Bałtyk w Poznaniu, zajmowała się organizacją oraz produkcją wydarzeń artystycznych i kulturalnych na terenie Przystani Sztuki. Doświadczenie zdobywała m.in. w Modus Design Marka Cecuły, co zaowocowało później założeniem kolektywu projektowego Waterlove, w składzie z Isią Czartoryska oraz Arkadiuszem Szwedem. W dziale Marketingu School of Form Uniwersytetu SWPS współpracowała zarówno z projektantami, jak i studentami, koordynując eventy na terenie uczelni oraz wystawy na targach i festiwalach w Polsce.

Wyspa Re

kuratorzy: Justyna Fałdzińska i Miłosz Dąbrowski | UAU project

UAU_project_GDD_exspace 

Justyna Fałdzińska, Miłosz Dąbrowski | UAU project - kuratorzy

Justyna Fałdzińska i Miłosz Dąbrowski tworzą warszawskie studio UAU project. Absolwenci Wydziału Wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmują się głównie projektowaniem z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, w dużej mierze skupiają się na druku 3D. W swojej pracy wykorzystują bioplastik pochodzący z odnawialnych źródeł, takich jak mączka kukurydziana, które jednocześnie są w 100% przetwarzalne. Ostatnio eksperymentują z wydrukami z recyklatu PET.

Prowadzą eksperymentalną pracownię projektowania produktu na School Of Form Uniwersytetu SWPS.

Laureaci: A' Desing Award 2016 w kategorii Sustainable Products Projects and Green Design, Cleverest Design Award 2019 przyznawanego przez miesięcznik Architectural Digest, Sześciu nagród Must Have (2016 – 2019) oraz Projektanci Roku Arena Design 2020.

Opracowanie: Exspace.pl

Źródło: Gdynia Design Days

Zdjęcia: materiały prasowe Gdynia Design Days

+ Gdynia Design Days

+ Przewodnik GDD

 

 marketing_wystawienniczy_exspace

 

 

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.