Wizytówki

Reklama

wszystkie artykuły z działu >> ART
16 sierpnia 2020
wszystkie artykuły z działu >> ART

Rzeźba we współczesnych wnętrzach. Architekci i kolekcjonerzy ją uwielbiają!

NEWS-EXSPACE

Jej pojawienie się ma kreować emocje, wpływać na samopoczucie i nadawać wyrazisty charakter przestrzeni. Staje się sztuką w momencie, gdy można na nią patrzeć wielokrotnie i ciągle widzieć coś nowego, nawet jeśli trudno to do końca zdefiniować. Od lat stanowi niezawodny sposób na obcowanie w trzech wymiarach artyzmu. Rzeźba porywa nas w świat wolny od kształtu, dźwięku i koloru, który tak wiele mówi o nas samych. Tak właśnie oddziałują na odbiorców prace, które można na co dzień zobaczyć w Galerii ToTuart.

Architekci i kolekcjonerzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że odpowiednio dobrane do charakteru miejsca dzieła podnoszą wartość i status realizacji. Wchodząc w dialog z otoczeniem, sztuka – a w exspace_baza_firm_wyposazenie-wnetrzszczególności jej przestrzenna forma, czyli rzeźba – może nawiązywać do stylu domu formą, stanowić jego „przedłużenie” lub kontrapunkt. Wpisanie elementów rzeźby w projekt pozwala architektom nadać wnętrzom formę i dodatkową fakturę.

Rzeźba – przestrzenne dzieło sztuki, towarzyszy architekturze wnętrz niemal od zawsze. Była i jest jedną z najistotniejszych dominant przestrzennych. Niezależnie od wielkości, materiału i formy, prawie zawsze zwraca naszą uwagę. Tym bardziej, jeśli odpowiednio zaakcentujemy jej obecność we wnętrzu, planując miejsce ekspozycji w kluczowych osiach widokowych, dobierając właściwe tło oraz eksponując świadomie dobranym oświetleniem. Rzeźba bywa formą sztuki oddziałującą silniej niż np. obraz. Nasz wzrok automatycznie się ku niej kieruje, zaczynamy ją kontemplować i interpretować – mówi arch. Aleksander Jankowski, współwłaściciel pracowni projektowej Jankowski i Opyrchał.

Potrzeba kontaktu ze sztuką tkwi w nas niezwykle głęboko. W ostatnich latach wyraźnie mamy do czynienia z upowszechnieniem sztuki we wnętrzach i ogólnie – w świadomości Polaków. Chcemy obcować z nią na co dzień, nie tylko podczas odwiedzania galerii czy muzeum. Rzeźba oddziałuje na nas szczególnie mocno, wzbudza emocje, skłania do refleksji. Jest także elementem, który określa i nadaje wyraz przestrzeni. Dlatego coraz więcej osób interesuje się sztuką i pragnie mieć ją w swoich domach – dodaje Agata Opyrchał, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, współwłaścicielka pracowni projektowej Jankowski i Opyrchał.

Moc rzeźby

W przestrzeni miejskiej rzeźba ma równie wielką moc – potrafi konstytuować i identyfikować miejsce. Staje się wizytówką miast i punktem orientacyjnym dla turystów i mieszkańców. Wielu parków i placów nie wyobrażamy sobie bez szczególnej formyrzeźb, jaką są pomniki. Budują zbiorową tożsamość, umacniają pamięć o wydarzeniach i ludziach ważnych dla rodzimej historii. Dawne nazwy budynków nawiązują do rzeźb zdobiących frontony i fasady – do dziś mówi się o Kamienicy Pod Pszczółkami czy Pod Śpiewającą Żabą. Współczesne projekty przestrzenne często zmuszają do refleksji, stanowią artystyczny wyraz zmagań z problemami egzystencjalnymi, zwracają też uwagę na aktualne zagadnienia.

exspace_ToTuart_rzeźba

Krzysztof Renes Cyrkiel 240X400 wszystkie zdjęcia: materiały prasowe ToTuart

exspace_wspieramyfirmy

exspace_ToTuart_rzeźba

Dominika Dondé Lightness / więcej o artystce >>

Na polskim rynku sztuki rzeźba kolejny raz przechodzi swój renesans. Rośnie liczba galerii, przybywa też art consultantów, zajmujących się doradztwem w zakresie doboru dzieł sztuki do wnętrz i tworzenia prywatnych kolekcji. Swoją obecność coraz silniej zaznacza pokolenie polskich awangardowych artystów, takich jak np. Marek Sułek (znany z projektów realizowanych w przestrzeniach miast w Polsce i za granicą), Anna Wysocka, czy Oskar Zięta (wykorzystujący w swoich pracach unikalną technologię obróbki metalu FiDU). Głośno robi się też o młodych polskich twórcach, takich jak Adam Bakalarz czy Krzysztof Renes.

Warto zaznaczyć, że rzeźba to nie jest jedno medium, tylko bogaty program różnych ofert, skierowanych do różnych odbiorców. I wydaje mi się, że właśnie świadomość odbiorcy na polskim rynku sztuki, w tym rzeźby, się zmieniła – zauważa artysta Krzysztof Renes, reprezentujący młode pokolenie rzeźbiarzy. – Przez lata 90. rzeźba kojarzyła się z pomnikami i upamiętnieniem, jej całe bogactwo nie funkcjonowało w dostępnym obiegu, a sytuacja ekonomiczna większości Polaków nie dawała impulsu potrzebnego twórcom i wystawcom. Można powiedzieć, że posiadanie rzeźby we własnym domu jest na samym szczycie potrzeb społecznych i fakt, że ten rynek rośnie, świadczy o tym, jak bardzo jesteśmy rozwiniętym społeczeństwem.

Musisz to zobaczyć!

Wielbiciele współczesnej, polskiej sztuki rzeźbiarskiej mają tego lata wyjątkową okazję, aby zobaczyć w jednym miejscu dzieła wspomnianych wyżej twórców i wielu innych. Jeszcze do 23 sierpnia w Centrum baza_firm_pracownie_projektowe_exspacePraskim Koneser będzie trwać „Laboratorium Rzeźby” – jedna z największych wystaw tego sezonu w Warszawie. Na 1400 m2 industrialnej przestrzeni zgromadzono ponad 200 prac dwudziestu artystów. Bogaty przekrój twórczości prezentuje różnorodność dzisiejszych form rzeźbiarskich. Od 21 sierpnia na wystawie będzie można obejrzeć również premierową rzeźbę jednego z najpopularniejszych twórców surrealizmu magicznego – Rafała Olbińskiego. Organizatorem wystawy jest Galeria Sztuki ToTuart, która posiada swoje oddziały w Niemczech i Szwecji, a jej główna siedziba znajduje się w Centrum Praskim Koneser.

- Rzeźba jest medium trójwymiarowym, które najlepiej prezentuje się w dużej, otwartej przestrzeni. Dotyczy to w szczególności rzeźb wielkoformatowych, których nie brakuje na naszej wystawie. Mamy szczęście, że Sala Laboratorium znajdująca się po sąsiedzku w Koneserze, spełnia te wymagania, gwarantując jednocześnie poczucie bezpieczeństwa. Rekordowa ilość odwiedzających, wiele pozytywnych reakcji zwiedzających, utwierdziły nas w przekonaniu, że rzeźba wyzwala wiele emocji i łatwo wchodzi w interakcję z widzami. Nasze działania skupiają się obecnie na łączeniu inwestorów ze świata biznesu, sektora publicznego, prywatnego, architektów i dekoratorów wnętrz, z szerokim wyborem utalentowanych artystów, tworzących również w innych technikach, niż rzeźba. Swoim doświadczeniem wspieramy również indywidualnych klientów, zapewniając profesjonalne wsparcie w realizacji unikatowych artystycznych projektów dla ich prywatnych przestrzeni. Sztuka poza funkcją dekoracyjną nadal jest jedną z bezpieczniejszych i ciekawszych form inwestowania kapitału. Widać to w szczególności w ostatnich miesiącach.– przyznaje Marek Duchnowski, właściciel Galerii ToTuart.  

exspace_ToTuart_rzeźba

rzeźba w centrum: Mikołaj Ciszewski Drozdowicz / 75X120X110cm blacha miedziana, lutowana podbita, żywica eoksydowa / rzeźba po prawej stronie Mikołaj Ciszewski 120X60X220 żywica

exspace_ToTuart_rzeźba

Oskar Zięa CRYSTALS MONOLITH / 200X70X50cm 250X80X50cm 300X90X50cm stainess steel (inox) polished / więcej informacji >>

exspace_ToTuart_rzeźba

Oskar Zięta Cyclope 2 pcs / 260X120X85cm rusted steel / więcej informacji >>

exspace_ToTuart_rzeźba

Bartosz Banasik Auto-Portrety / 220X220X120cm Gips polimerowy  patynowany / więcej o artyście >>

exspace_ToTuart_rzeźba

Anna Wysocka Hibernat I / rzeźba 90X250X120cm spawany metal, akryl / więcej o artyście >>

exspace_ToTuart_rzeźba

Mariusz Dydo Batman / 80X40X26cm / więcej o artyście >> / w tle: Marek Sułek ANIOŁEK 1 i 2 / 58X30X30cm żywica epoksydowa / więcej o artyście >>

exspace_ToTuart_rzeźba

exspace_ToTuart_rzeźbaexspace_ToTuart_rzeźba

Krzysztof Renes

exspace_ToTuart_rzeźba

Mikołaj Ciszewski 120X60X220 żywica

exspace_ToTuart_rzeźba '

Krzysztof Renes

exspace_ToTuart_rzeźba

Martha Mulawa / 40X120X60cm drewno, żywica, odlew ze zbrojonego polimeru, metal / więcej o artyście >>

exspace_ToTuart_rzeźba

Martha Mulawa WYROCZNIA / 80X80X160cm drewno, odlew ze zbrojonego polimeru / więcej o artyście >>

ToTuart_Laboratorim_rzezb_exspace

MEDRALA Butterfly 1-4 25 Stal, żywica / więcej o artyście >>

exspace_ToTuart_rzeźba

Adam Bakalarz / K155 rzeźba / 155X220X50cm brąz patynowany / więcej o artyście >>

exspace_ToTuart_rzeźba

Krzysztof Renes Cyrkiel / 240X400cm / więcej o artyście >>

exspace_ToTuart_rzeźba

Bartosz Banasik Rzeźby piłkarzy Jakub Błaszczykowski i Robert Lewandowski / więcej o artyście >>

LABORATORIUM RZEŹBY - KATALOG >>  

Katalog podsumowujący wystawę LABORATORIUM RZEŹBY, która przedstawia ponad 200 prac 20-stu polskich artystów, między innymi: Oskara Zięty, Adama Bakalarza, Tomasza Sętowskiego, Anny Wysockiej, Krzysztofa Renesa, Dominiki Donde i Bartosza Banasika.

Laboratorium Rzeźby na Facebooku >>

Wystawa „Laboratorium Rzeźby
Termin: 11 lipca - 23 sierpnia 2020r., wtorek - niedziela
Godziny otwarcia: 12.00 - 20.00
Miejsce: Centrum Praskie Koneser, Plac Konesera 8, Sala Laboratorium (wejście od pasażu) 03-736 Warszawa

+ ToTuart 

źródło: materiały prasowe ToTuart

zdjęcia: materiały prasowe ToTuart

 

marketing_wystawienniczy_exspace

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.