wszystkie artykuły z działu >> ART
01 października 2020
wszystkie artykuły z działu >> ART

Wystawa Józefa Wilkonia w ramach cyklu „SPOTKANIA ToTuart”

NEWS-EXSPACE

„SPOTKANIA ToTuart” to cykl wystaw w warszawskim Centrum Praskim Koneser, organizowany przez Galerię Sztuki ToTuart. Po dużym sukcesie pierwszej wystawy, zapraszamy na kolejną prezentację – tym razem będą to dzieła Józefa Wilkonia, wybitnego ilustratora, malarza, rzeźbiarza, autora scenografii.

Józef Wilkoń jest jednym z najwybitniejszych polskich ilustratorów. Na jego dorobek składa się około dwieście książek, przede wszystkim dla dzieci, przetłumaczonych na ponad dwadzieścia języków. Drogę do światowej kariery na polu ilustracji otworzyła mu książka „Iv i Finetta” autorstwa Natalii Gałczyńskiej. Artysta posiada charakterystyczny styl, rozpoznawalny dzięki dynamicznej plamie barwnej oraz graficznej dyscyplinie. O swych książkach mówi – Tekst i ilustracja muszą się uzupełniać, żeby w książce rosło napięcie jak w teatrze. – Jego prace znajdują się w licznych galeriach i muzeach m.in. Muzeum Ilustracji w Moulin we Francji, Muzeum Ilustracji w Oshima, Azumino, Koruisaua w Japonii oraz Muzeum Literatury i Bibliotece Narodowej w Warszawie.

exspace_totuart__Wilkoń Józef (

Wernisaż Józef Wilkoń, malarstwo, rysunek i rzeźba i Marek Duchnowski, właściciel Galerii ToTuart

exspace_totuart__Wilkoń Józef (

Wernisaż Józef Wilkoń, malarstwo, rysunek i rzeźba

exspace_totuart__Wilkoń Józef (

Wernisaż Józef Wilkoń, malarstwo, rysunek i rzeźba

Na wystawie w Galerii ToTuart dominują akwarele i ilustracje, między innymi do książek „Don Kichot”, „Pan Tadeusz”, „Księga Dżungli”. Premierowo wystawionych jest pięć ilustracji z najnowszej książki Józefa Wilkonia „Koty”. – Wypowiadanie się przez zwierzęta jest moją obsesją. Mam nadzieję, że czemuś to służy, że coś mogę w ten sposób wyrazić, powiedzieć o ludziach, używając zwierzęcia jako metafory. Najpierw trzeba poznać zwierzęta, zapamiętać jak wyglądają, jak zachowują się w ruchu. A później należy nauczyć się je malować w różnych pozach, o różnej porze dnia i nocy – mówi Józef Wilkoń. – Jeżeli artysta chce namalować zwierzęta rzetelnie, musi pokazać, jak wyrażają emocje: radość, smutek, myślenie, zadumę. Gdy artysta jest zdolny, potrafi nawet oddać zapach i smak owoców, które one zjadają. Zwiedzający mogą zobaczyć i zakupić kilka rzeźb Józefa Wilkonia. Wśród wyselekcjonowanych do sprzedaży prac pojawiły się unikaty, z którymi do tej pory Mistrz nie chciał się rozstawać.

exspace_totuart__Wilkoń Józef_Autowidoki_papier_akwarela_35x50cm

Józef Wilkoń Autowidoki papier akwarela 35x50cm / wszystkie zdjęcia materiały prasowe ToTuart

exspace_totuart__Wilkoń Józef_Konie i pies_papier_akwarela_36,5x55cm_detal

Józef Wilkoń Konie i pies papier akwarela 36,5x55cm

exspace_totuart__Wilkoń Józef_Koń_papier_akwarela_43,5x62,5cm 

Józef Wilkoń Koń papier akwarela 43,5x62,5cm

exspace_totuart__Wilkoń Józef_Na tematy wschodnie tabun_papier_akwarela_25x37,5cm

Józef Wilkoń Na tematy wschodnie tabun papierakwarela 25x37,5cm

A czy Wy wiecie, kto był autorem ilustracji Waszej ukochanej bajki?
 
exspace_totuart__Wilkoń Józef-
exspace_totuart__Wilkoń Józef-

Wystawa trwa od 2 do 11 października w Galerii Sztuki ToTuart w pasażu w Centrum Praskim Koneser, zapraszamy od wtorku do niedzieli w godzinach 12.00-20.00. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Cykl „SPOTKANIA ToTuart” zainaugurowała wystawa „Taniec z przestrzenią” Justyny Grzebieniowskiej-Wolskiej. Goście warszawskiego Konesera przez dziesięć dni mogli oglądać przepełnione dynamiką i kolorami obrazy zainspirowane karaibskim tańcem. – „Taniec z przestrzenią” to zaproszenie w podróż do źródeł autentyczności, do tańca, będącego metaforą uniwersalnych wartości oraz emocji, które we mnie drzemią. Staram się przekazać je za pomocą koloru, faktury, materii – mówiła artystka podczas uroczystego wernisażu. – Maluję własną techniką na płótnie, nakładam kolejne warstwy, używam farb błyszczących, migocących, które zmieniają się pod wpływem światła, zmieniają nastrój i wydźwięk obrazu w zależności od pory dnia – dodała Justyna Grzebieniowska-Wolska. Aby jeszcze bardziej przybliżyć widzom inspiracje malarki, podczas wernisażu odbył się pokaz tańców karaibskich w wykonaniu Ale Camary ze szkoły tańca Salshall Otrodox.

exspace_totuart_Wernisaz_Justyna_ Grzebieniowska_Wolska

Wernisaż Justyna Grzebieniowska-Wolska „Taniec z przestrzenią”, malarstwo i rysunek i Marek Duchnowski, właściciel Galerii ToTuart

exspace_totuart_Wernisaz_Justyna_ Grzebieniowska_Wolska

Wernisaż Justyna Grzebieniowska-Wolska „Taniec z przestrzenią”, malarstwo i rysunek

Wernisaż Justyna Grzebieniowska-Wolska

Wernisaż Justyna Grzebieniowska-Wolska „Taniec z przestrzenią”, malarstwo i rysunek

Wernisaż Justyna Grzebieniowska-Wolska

Wernisaż Justyna Grzebieniowska-Wolska „Taniec z przestrzenią”, malarstwo i rysunek

Wernisaż Justyna Grzebieniowska-Wolska

Wernisaż Justyna Grzebieniowska-Wolska „Taniec z przestrzenią”, malarstwo i rysunek

Galeria Sztuki ToTuart w pasażu
Centrum Praskie Koneser, Plac Konesera 10a, Warszawa
Wystawy czynne od wtorku do niedzieli w godz. 12.00-20.00
Wstęp bezpłatny

Harmonogram wystaw „SPOTKANIA ToTuart”:
18.09-27.09: Justyna Grzebieniowska-Wolska, „Taniec z przestrzenią”, malarstwo
i rysunek
2.10-11.10: Józef Wilkoń, malarstwo, rysunek i rzeźba
16.10-25.10: Artur Szołda, rzeźba
29.10-8.11: Katarzyna Kryńska, fotografia; Krzysztof Renes, rzeźba
13.11-22.11: Anna Włoczek, malarstwo
27.11-6.12: Dominika Donde, ceramika, rzeźba i instalacje
11.12-28.12: Monika Ślósarczyk, malarstwo     

______________

Józef Wilkoń - ilustrator, malarz, rzeźbiarz, twórca plakatów i scenografii teatralnych. Urodził się 12 lutego 1930 roku w Bogucicach koło Wieliczki. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom 1955) oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim (dyplom 1954). Zilustrował ponad 100 książek dla dzieci i dorosłych w kraju (m.in. Pana Tadeusz w 1973) oraz ponad 80 książek dla dzieci zagranicą. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień m.in. Deutcher Jugedbuchpreis (1964), Nagrodę Państwową za Twórczość dla dzieci (1974) oraz Nagrodę Ministra Kultury za całokształt Twórczości w 2005r. W 2010 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz otrzymał Złote Berło Fundacji Kultury Polskiej Wystawiał w wielu galeriach i muzeach świata od Centrum Pompidou (1989) po Narodową Galerię Zachęta w 2006 roku, gdzie jego wystawa osiągnęła rekordową frekwencję. Jego prace znajdują się w licznych galeriach i muzeach m.in. Muzeum Ilustracji w Moulin we Francji, w Muzeum Ilustracji w Oshima, Azumino, Koruisaua w Japonii oraz w Muzeum Literatury i Bibliotece Narodowej w Warszawie . W 2009 roku ukazało się albumowe wydanie Księgi Dżungli z jego ilustracjami

zdjęcia: materiały prasowe ToTuart

 

marketing_wystawienniczy_exspace                                                          

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.