wszystkie artykuły z działu >> DESIGN
10 października 2020
wszystkie artykuły z działu >> DESIGN

Wystawa Baltic Home - meble i wzornictwo użytkowe twórców znad Bałtyku w Szczecinie

NEWS-EXSPACE

Nie tylko skandynawski design. Twórcy znad Bałtyku mają do zaoferowania o wiele więcej. Serdecznie zapraszamy na wystawę Baltic Home, która twa do 16.10.2020 w zabytkowej willi INKU Szczecińskiego Inkubatora Kultury.

Wystawa Baltic Home prezentuje meble i wzornictwo użytkowe twórców znad Bałtyku. Przekonamy się, że morze inspiruje artystów na różnych płaszczyznach. W większości z nich, znajdziemy odniesienia do filozofii tworzenia w nurcie uważności i szacunku dla rzemiosła, jednak przede wszystkim do natury.

Skandynawski design jest powszechnie znany, jednak design pozostałych krajów Morza Bałtyckiego nie ustępuje jakością oraz pomysłowością. Bałtyk to morze wielu narodów, dlatego na wystawie znajdziemy eksponaty z Danii, Finlandii, Litwy, Estonii, Niemiec, Szwecji i Polski.

Kraje Morza Bałtyckiego charakteryzuje niezwykły potencjał oraz bogate zasoby. Przed nami mieszanka różnych kultur, różnych spojrzeń, które scalą się i pozwolą przenieść się do bałtyckiego domu w którym odnajdziemy nie tylko spokój i ukojenie. To natura nadaje rytm wzburzonym falom na morzu, tak i my podczas wystawy wywołamy otchłań emocji.

Odpocznij.
Zrób sobie przerwę.
Weź głęboki oddech, zamknij oczy.
Usłysz szum fal i poczuj się jak w bałtyckim domu.
Jesteś tu i teraz.

Wystawa Baltic Home powstała na kanwie projektu Creative Ports realizowanego w ramach Programu Europejskiej Współpracy Terytorialnej – Interreg Region Morza Bałtyckiego 2014-2020 przy współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jego głównym celem jest wspieranie zrównoważonego rozwoju sektora przemysłu kulturowego, kreatywnego oraz internacjonalizacja jego przedstawicieli w Regionie Morza Bałtyckiego.

Sektor kreatywny łączy w sobie z jednej strony kulturę, z drugiej gospodarkę. Eksperci charakteryzują przemysły kreatywne jako działalności, które mają swoje pochodzenie w indywidualnej kreatywności, umiejętności i talencie. Mają potencjał do tworzenia bogactwa i kreacji pracy poprzez pokolenia i eksploracje intelektualnej własności. Dzięki różnorodności sektora kreatywnego stanowi on główny trzon usług przyszłości, jak i potrafi wzbogacać sektor tradycyjny, rzemiosło, czy też rękodzieło.

Na wystawie zobaczymy m.in.:

Ławkę Tonuki autorstwa Katarzyny Dzięcioł ze studia Karbonado, prezentowaną wcześniej w Mediolanie podczas Salone Satellite Salone del Mobile, na Stockholm Furniture Fair oraz w Centrum Europejskim w Atenach podczas Good Design® Show 2020, szwedzkie krzesło z lat 50-tych autorstwa Bengt Akerblom & Gunnar Eklöf, Wazon Paper Bag fińskiego projektanta Tapio Wirkkali ze specjalnej kolekcji z okazji rocznicy jego 100 urodzin, Klimy ze studia Tartaruga autorstwa Wiktorii Podolec – z kolekcji Wasteworld – ręcznie tkanych kilimów i tekstyliów domowych zrobionych w ponad 90% z wełnianych przędz będących odpadem z masowej produkcji dywanów, Krzesło Dune autorstwa Cyryla Zakrzewskiego (Nowy Model). Do jego stworzenia artystę zainspirowały piaskowe wydmy, łagodne łuki oraz wrażenie ruchu spowodowane wiecznie przesypującym się piaskiem, Kultową, duńską lampę PH5 autorstwa Louisa Poulsena, Komodę i stolik Full Moon Katarzyny Similak z 50’store – kolekcję zainspirowaną zmiennością faz księżyca, wykonywane ręcznie sofy polskiej firmy Scandic Sofa autorstwa Piotra Mielcarka, Fińską serię plakatów autorstwa Jenni Koponen z Kohteess, pościel szczecińskiej marki Foonka autorstwa Gosi Dziembaj inspirowaną nadmorskimi wspomnieniami, rotele Swawole i kwietniki projektu Sylwii Sokołowskiej z Elementuj – marki projektowej skoncentrowanej na poszukiwaniu połączeń funkcjonalności, estetyki i indywidualizmu, figurki dekoracyjne autorstwa Studia 1:1 przywodzące na myśl rybitwę, która przysiadła na falochronie u wybrzeży Bałtyku – element tożsamości DOKI, ekologiczny system meblowy PIN, przeznaczony dla osób, które często zmieniają miejsce zamieszkania – autorstwa Oli Witaszczyk, Konrada Dybickiego, Magdaleny Pawelec, Lusterka Bliki autorstwa Gosi Knobloch oraz Igora Wiktorowicza z WITAMINY D – wymyślonej z potrzeby tworzenia rzeczy trwałych, prostych i pięknych. Ich produkty powstają przy współpracy z wykonawcami z Pomorza, w skali produkcji rzemieślniczej, duński zestaw do kawy i herbaty Johannesa Hansena z Noddebo Knabstrup z lat 60-tych, prace studentów i absolwentów Akademii Sztuki w Szczecinie z kierunku wzornictwo i wiele innych, interesujących projektów!

exspace_Baltic_Home_Tonuki_Karbonado 

Na pierwszym planie Ławka Tonuki autorstwa Katarzyny Dzięcioł ze studia Karbonado, prezentowana wcześniej w Mediolanie podczas Salone Satellite Salone del Mobile, na Stockholm Furniture Fair oraz w Centrum Europejskim w Atenach podczas Good Design® Show 2020, w tle wykonywana ręcznie sofa polskiej firmy Scandic Sofa autorstwa Piotra Mielcarka, foto Artur Krajniak

exspace_Baltic_Home_DUNE_Cyryl_Zakrzewski_nowy_model

Krzesło Dune autorstwa Cyryla Zakrzewskiego (Nowy Model). Do jego stworzenia artystę zainspirowały piaskowe wydmy, łagodne łuki oraz wrażenie ruchu spowodowane wiecznie przesypującym się piaskiem, foto Artur Krajniak

exspace_Baltic_Home_Komoda_Full_Moon

Komoda Full Moon Katarzyny Similak z 50’store – kolekcja zainspirowanazmiennością faz księżyca, foto Artur Krajniak

exspace_Baltic_Home_doki

Figurki dekoracyjne autorstwa Studia 1:1 przywodzące na myśl rybitwę, która przysiadła na falochronie u wybrzeży Bałtyku – element tożsamości DOKI, foto Artur Krajniak

exspace_Baltic_Home

w regale wisi: Pościel szczecińskiej marki Foonka autorstwa Gosi Dziembaj inspirowaną nadmorskimi wspomnieniami, na pierwszym planie: ekologiczny system meblowy PIN, przeznaczony dla osób, które często zmieniają miejsce zamieszkania – autorstwa Oli Witaszczyk, Konrada Dybickiego, Magdaleny Pawelec, foto Artur Krajniak

exspace_Baltic_Home_Ekologiczny_system meblowy_PIN

Ekologiczny system meblowy PIN, przeznaczony dla osób, które często zmieniają miejsce zamieszkania – autorstwa Oli Witaszczyk, Konrada Dybickiego, Magdaleny Pawelec, foto Artur Krajniak

Kuratorzy wystawy Baltic Home: Beata Kuracińska, Hanna Wysocka, Grzegorz Piaseczny

Producent: Klein | Spychalska-Wojtkiewicz

Co: Wystawa Baltic Home
Gdzie: INKU Szczeciński Inkubator Kultury (al. Wojska Polskiego 90)
Kiedy: 29.09-16.10, 2020 r.
Zwiedzanie wystawy: godz.10:00-21:00 (poniedziałek-piątek)

zdjęcia: Artur Krajniak

+ INKU Szczeciński Inkubator Kultury website

Wystawa będzie dostępna online w listopadzie.

 

marketing_wystawienniczy_exspace

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.