Wizytówki

Reklama

wszystkie artykuły z działu >> DESIGN
29 października 2020
wszystkie artykuły z działu >> DESIGN

Laureaci 27. edycji konkursu Dobry Wzór 2020

NEWS-EXSPACE

29 października poznaliśmy Laureatów 27. edycji konkursu Dobry Wzór organizowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Łącznie przyznano aż 29 nagród, w tym pięć nagród specjalnych. W tym roku, z uwagi na pandemię, Gala konkursu, niestety nie odbyła się w tradycyjnej formie. Ogłoszenie Laureatów nagród głównych i specjalnych nastąpiło podczas transmisji on-line. Portal Exspace.pl, platforma promująca kreatywne przestrzenie, marki i dobry design, jest partnerem medialnym Wydarzenia.

Dobry Wzór to najstarszy i najbardziej wiarygodny polski  konkurs wzorniczy. To 27-letnia tradycja i wiarygodność. Za Dobrym Wzorem nie stoi żaden sponsor, konkurs zarabia sam na siebie. Konkursowe produkty i usługi  wskazywane są przez badaczy i ekspertów Instytutu Wzornictwa Przemysłowego na podstawie stałego  monitoringu rynku. Konkurs jest równocześnie jedynym w Polsce niezależnym audytem wzorniczym: typowanie produktów odbywa się  na podstawie wiedzy ekspertów i badaczy IWP, ich znajomości projektowania, rynku i trendów.

O wszystkich finalistach Dobry Wzór 2020 piszemy tutaj:

Finaliści Dobry Wzór 2020 (!) Strefa: PUBLICZNA Strefa: PRACA >>

Finaliści Dobry Wzór 2020 (!) Strefa: DOM tutaj >>

Finaliści Dobry Wzór 2020 (!) Strefa: NOWE MATERIAŁY Strefa: NOWE TECHNOLOGIE Strefa: TRANSPORT i KOMUNIKACJA >>

Finaliści Dobry Wzór 2020 (!) Strefa: GRAFIKA UŻYTKOWA i OPAKOWANIA Strefa: USŁUGI Strefa: MODA i AKCESORIA tutaj >>

Nagrody główne DOBRY WZÓR 2020 przyznane zostały w dziewięciu kategoriach: -  Strefa domu -  Strefa pracy - Strefa publiczna – Usługi - Nowe Technologie - Grafika użytkowa i opakowania - Nowe materiały - Transport i komunikacja - Moda i akcesoria.

Przyznane zostały również nagrody specjalne:

Wzór Roku
Nagrodę specjalną Wzór Roku przyznaje Minister Rozwoju, patron honorowy konkursu, produktowi BAZA_FIRM_wyposazenie_wnetrz_EXSPACEzaprojektowanemu przez polskiego projektanta i wdrożonemu do produkcji przez polskiego przedsiębiorcę lub usłudze autorstwa polskiego projektanta i świadczonej przez polskiego usługodawcę.

Designer Roku
Nagrodę specjalną Designer Roku przyznaje prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego najlepszemu polskiemu projektantowi.

Produkt Roku
Nagrodę specjalną Produkt Roku przyznaje Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., partner strategiczny konkursu, dla najbardziej innowacyjnego polskiego produktu.

Wzór Roku dla Kultury
Nagrodę specjalną Wzór Roku dla Kultury przyznaje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, patron honorowy konkursu, dla produktu lub usługi mających wyjątkowe cechy kulturotwórcze i ułatwiających dostęp do kultury.

Wzór Roku dla Integracji
Nagroda Wzór Roku dla Integracji przyznaje Integracja LAB, patron konkursu, dla produktu lub usługi realizujących w pełni założenia designu uniwersalnego.

Wszystkie produkty zarówno Laureatów jak i Finalistów Dobry Wzór 2020 będą prezentowane na Wystawie pokonkursowej od 30 października do 29 listopada 2020 r. w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego przy ul. Świętojerskiej 5/7 w Warszawie. Wystawa czynna będzie od wtorku do niedzieli, w ograniczeniach wynikających z pandemii.

Laureaci DOBRY WZÓR 2020

Dobry Wzór 2020 w Sferze Domu
Okap kuchenny Eclipse
Marka: Ciarko Design
Projekt: Łukasz Paszkowski
Producent: Ciarko
Jury wskazało na wyjątkowe zalety innowacyjnego i funkcjonalnego urządzenia, łączącego w sobie perfekcję stylistyki z zaawansowanymi technologicznie rozwiązaniami. Oryginalna, owalna forma okapu ECLIPSE doskonale odnajduje się przy tym w aktualnych trendach wyposażenia współczesnych wnętrz kuchennych.

exspace_Dobry_wzor_Ciarko_Design_Lukasz_paszkowski

Dobry Wzór 2020 w Sferze Domu
Kolekcja mebli łazienkowych MOOD
Marka: Devo
Projekt: Marta Niemywska-Grynasz, Dawid Grynasz - Grynasz Studio / Devo
Producent: Devo
Jury zwróciło uwagę na umiejętne zaprojektowanie różnorodnych - lekkich w kształtach i oryginalnych kolorystycznie modułowych elementów kolekcji MOOD, dających wielorakie możliwości tworzenia, osadzonych w najnowszych trendach, atrakcyjnych stylistycznie i wizualnie przestrzeni aranżowanych wnętrz łazienkowych.

exspace_Dobry_wzor_Grynasz _Studio_Devo

Dobry Wzór 2020 w Sferze Domu
System regałowy GROP
Marka: Loft Decora
Projekt: Bartłomiej Pawlak, Łukasz Stawarski
Producent: LOFT Kontrakt Tomasz Tomaszewski
Jury wskazało na wyjątkowe walory funkcjonalne i estetyczne systemu regałowego GROP inspirowanego ponadczasową klasyką Bauhausu. Zastosowana przez projektantów modułowość stwarza nieograniczone możliwości zestawiania i tworzenia wielowariantowych mebli, doskonale komponujących się w aranżowanych w przestrzeniach prywatnych i publicznych.

exspace_dobry_wzor_loft_decora_pawlak_stawarski_grop

Dobry Wzór 2020 w Sferze Domu
Woskowijka - naturalne opakowania do żywności

Marka: Malu
Projekt: Marta Wilczek, Łukasz Wilczek
Producent: Malu Marta Wilczek
Jury doceniło wyjątkowy pomysł na stworzenie powszechnie stosowanego produktu w tak oryginalnej i estetycznie wykonanej postaci. Zastosowanie naturalnych składników (bawełna i wosk pszczeli) w opakowaniach WOSKOWIJKA dało tu podwójny efekt – pobudzenia ekologicznej świadomości konsumenta co do ograniczenia zużywania plastiku oraz gwarancji wykorzystywania zdrowych i bezpiecznych opakowań do żywności i co szczególnie ważne – wielokrotnego użytku.

exspace_Dobry_wzor_Malu_Marta_Wilczek

Dobry Wzór 2020 w Sferze Domu
Inteligentne ogródki domowe Smart Garden 3 i Smart Garden 9
Marka: Click & Grow

Projekt: Mika Nenonen
Dystrybutor: Allocacoc Polska
Jury wyróżniło zaawansowany technologicznie a jednocześnie prosty w obsłudze funkcjonalny produkt służący do prowadzenia upraw doniczkowych roślin ozdobnych i jadalnych we współczesnych wnętrzach. Doceniono innowacyjny sposób nawadniania i doświetlania roślin oraz dopracowaną formę stylistyczną SMART GARDEN, wskazując na prozdrowotne i ekologiczne aspekty takich upraw, które szybko stają się powszechne na całym świecie.

exspace_Dobry_wzor_Click_Grow_SMART_GARDEN

Dobry Wzór 2020 w Sferze Domu
Automatyczny zwijacz węża ogrodowego ERGO
Marka: Cellfast ERGO
Projekt: KABO & PYDO
Producent: Cellfast Sp. z o.o.
Jury doceniło konsekwencję producenta do uzupełniania cieszącej się uznaniem klientów serii narzędzi ogrodowych o kolejne wartościowe elementy. Stylistycznie spójny z pozostałymi produktami z kolekcji zwijacz ERGO charakteryzuje się nienaganną formą i starannie dopracowanymi ergonomicznie detalami, pozwalając na długotrwałą i komfortową obsługę.

exspace_Dobry_wzor_Cellfast_ERGO_Kabo_Pydo

Dobry Wzór 2020 w Sferze Domu
Wanna Sonar
Marka: Laufen
Projekt: Patricia Urquiola
Dystrybutor: Laufen Polska
Jury doceniło funkcjonalność i oryginalną stylistykę wanny SONAR, wzbogaconą zewnętrznymi dekorami – dopełniającymi atrakcyjnie wizualną przestrzeń nowoczesnej łazienki; jak również zastosowanie do produkcji innowacyjnego materiału MARBOND, dającego maksymalny komfort długotrwałego użytkowania.

exspace_dobry_wzor_wanna_sonar_laufen

Dobry Wzór 2020 w Sferze Domu
Filtrująca bateria kuchenna MUNGO
Marka: KFA Armatura
Projekt: KFA Armatura
Producent: Armatura Kraków S.A.
Jury wyróżniło produkt firmy KFA Armatura za umiejętne połączenie cech funkcjonalnych oraz proekologicznych i prozdrowotnych artykułu codziennego użytku. Optymalnie zaprojektowana kątem wygody pod użytkowania bateria MUNGO, nie tylko dostarcza filtrowanej czystej wody prosto z kranu ale wzbudza powszechną świadomość konsumentów jej oszczędzania, dodatkowo chroniąc środowisko poprzez ograniczanie stosowania plastikowych butelek.

exspace_Dobry_wzor_KFA_Armatura

Dobry Wzór 2020 w Sferze Domu
ARF SOLAR – zasilana solarnie wewnętrzna roleta zaciemniająca do okna dachowego
Marka: FAKRO
Projekt: zespół projektowy FAKRO
Producent: FAKRO Sp. z o.o.
Jury wskazało na doskonały pomysł na wykorzystanie czystej energii pozyskanej z paneli fotowoltaicznych do sterowania wewnętrzną roletą do okna dachowego. Wyeliminowano instalację przewodów elektrycznych, co przekłada się naturalnie na zmniejszenie kosztów eksploatacji. Roleta ARF SOLAR spełnia przy tym kryteria produktu o nienagannej stylistyce, wysokiej jakości zastosowanych materiałów, starannym wykonaniu i dostępności w wielu wariantach kolorystycznych – co pozwala na dopasowanie jej do każdego wnętrza.

exspace_Dobry_wzor__FAKRO

Dobry Wzór 2020 w Sferze Pracy
System mebli ASKE
Marka: Mebelux
Projekt: INNO+NPD
Producent: Mebelux Sp. z o.o.
Jury bardzo wysoko oceniło wyjątkowe walory funkcjonalne i estetyczne kolekcji mebli ASKE. Kryteria te są szczególnie istotne, przy projektowaniu mebli biurowych, dla miejsc, w których pracownicy powinni mieć zapewnione komfortowe warunki, sprzyjające efektywnej i bezpiecznej pracy. Poszczególne elementy wyróżnionego systemu mebli dają możliwość kreowania wielu zróżnicowanych wariantów nowoczesnej przestrzeni biurowej.

exspace_Dobry_wzor_Mebelux_INNO+NPD

Dobry Wzór 2020 w Sferze Pracy
Kasa fiskalna Novitus Link
Marka: Novitus
Projekt: Ewa Sendecka i Michał Tabor - OTOPROJEKT / wraz z zespołem projektowym Novitus
Producent: COMP S.A. Oddział Novitus
Jury wyróżniło najnowszy produkt firmy NOVITUS za doskonałe dopasowanie do potrzeb użytkowników – tworząc nowoczesną technologicznie, poręczną gabarytowo kasę fiskalną LINK, dającą szerokie możliwości współpracy online z wieloma urządzeniami jednocześnie poprzez wiele wbudowanych interfejsów komunikacyjnych, wydatnie ułatwiającą obsługę dzięki wygodnej mechanicznej klawiaturze.

exspace_Dobry_wzor_Novitus_OTOPROJEKT

Dobry Wzór 2020 w Sferze Publicznej
Kolekcja paneli akustycznych ECLIPSE
Marka: Marbet Felt
Projekt: Tomasz Augustyniak
Producent: Marbet Sp. z o.o.
Jury było pod wrażeniem walorów estetycznych i funkcjonalnych paneli ECLIPSE. W dzisiejszych czasach zapewnienie akustyki pracy staje się nieodzownym standardem wyposażenia współczesnych biur. Zwrócono uwagę na oryginalny trójwymiarowy kształt paneli, pozwalający na dowolnie zestawianie w przestrzeni biurowej oraz na zróżnicowaną kolorystykę, dającą nieograniczone warianty zestawiania. Dodatkowy plus za użyty materiał recyklingowy, pochodzący z przetworzonych butelek PET.

exspace_Dobry_wzor__Marbet_Felt_tomek_Augustyniak

Dobry Wzór 2020 w Sferze Publicznej
System do opieki i pielęgnacji noworodka SYMBIOCARE
Marka: Formed
Projekt: Klaudia Kasprzak - projektant, Dominik Dyrlaga - konstruktor
Producent: Formed pro
Jury zwróciło uwagę na nowatorskie rozwiązanie wyposażenia miejsc opieki nad noworodkiem, zapewniające mu wygodę i bezpieczeństwo w trakcie pierwszych dni życia. Doceniono także zastosowanie funkcjonalnych modułowych przestrzeni, oddzielających kolejne strefy i czynności podczas opieki, które wyróżniają się nienaganną estetyką i wysoką jakością zastosowanych materiałów.

exspace_Dobry_wzor_Formed_Klaudia_Kasprzak

Dobry Wzór 2020 w Sferze Publicznej
Płytki ceramiczne MODERNIZM
Marka: Paradyż
Projekt: zespół projektowy Ceramiki Paradyż, Maja Ganszyniec
Producent: Ceramika Paradyż Sp. z o.o.
Jury wskazało, że przywrócenie do produkcji po latach, ikonicznych modernistycznych form „gorsecików ceramicznych” przyczynia się to utrwalenia tradycji polskiego designu. Doceniono również dostosowanie płytek do wymogów i trendów współczesnych aranżacji wnętrz - poprzez dodanie nowych kształtów i formatów oraz kilku wariantów kolorystycznych.

exspace_dobry_wzor_Płytki_ceramiczne MODERNIZM_Paradyż_Maja_Ganszyniec

Dobry Wzór 2020 w Sferze Grafiki Użytkowej i Opakowań
Grafika książki Tamam Shud
Marka: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Projekt: Jakub de Barbaro
Zleceniodawca: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Jury doceniło zjawiskową estetykę graficzną i introligatorską artystycznej publikacji wyrażoną w atrakcyjnej wizualnie postaci każdego elementu książki – zarówno oryginalnych skrzydełek, wyklejek, dobranemu kolorystycznie dekoru grzbietów oraz typografii poszczególnych kart.

exspace_Dobry_wzor__Jakub_de_Barbaro 

Dobry Wzór 2020 w Sferze Grafiki Użytkowej i Opakowań
Grafika książki "Archipelag CIAM. Listy Heleny Syrkus"
Marka: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki
Projekt: Idalia Smyczyńska, Robert Zając - kilku.com
Zleceniodawca: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki
Jury było pod wrażeniem spójności estetycznej książki, inspirowanej stylem Bauhaus, nawiązującej w naturalny sposób do tematu przedstawionej historii. Skojarzenia te uwidaczniają się poprzez piękny w swej prostocie i surowości przekaz graficzny i typograficzny z wykorzystaniem oryginalnego fontu oraz konsekwentnym stosowaniem siatki modułowej. Całości dopełnia charakterystyczna tłoczona okładka.

exspace_Dobry_wzor_kilku_com_Narodowy_Instytut_Architektury_i_Urbanistyki

Dobry Wzór 2020 w Sferze Usług
Too Good To Go – aplikacjia mobilna do walki z marnotrawieniem jedzenia
Projekt: Magdalena Marzec
Usługodawca: Too Good To Go Sp. z o.o.
Jury dostrzegło w usłudze Too Good To Go praktyczne rozwiązanie problemu, który może dotyczyć każdej restauracji: zagospodarowania przygotowanego wcześniej a niesprzedanego jedzenia. Intuicyjny, przejrzysty interfejs aplikacji mobilnej prowadzi klienta bezpośrednio do miejsc, w których w danej chwili są dostępne takie posiłki. Zadowolenie jest po obu stronach – restaurator nie marnuje żywności a konsument uzyskuje tanie i świeże dania.

exspace_Dobry_wzor_Too_Good

Dobry Wzór 2020 w Sferze Usług
innogy go! – elektryczny carsharing
Projekt: Andrzej Popławski, Agnieszka Kamińska, Anna Oboleńska, Kacper Zachariasz, Jakub Jedliński, Ireneusz Łapiński, Andrzej Abramowicz, Łukasz Wasilewski, Paulina Ziarko, Angelika Pasik, Monika Wolska
Usługodawca: innogy Polska S.A.
Jury doceniło fakt, że dzięki wprowadzeniu usługi innogy go! po raz pierwszy w Polsce udało się zaoferować na warszawskim rynku możliwość wypożyczania samochodów elektrycznych na minuty. Połączenie carsharingu i elektromobilności redukuje emisję spalin, ogranicza liczbę przemieszczających się pojazdów na terenie miasta – co bezpośrednio sprzyja ochronie środowiska. Zaletą jest też łatwość korzystania z wypożyczeń pojazdów, dzięki prostej aplikacji mobilnej; prognozuje to dalszy dynamiczny rozwój usługi w innych polskich miastach.

exspace_Dobry_wzor_innogy_Polska

Dobry Wzór 2020 w Sferze Usług
VOXBOX - program online do urządzania wnętrz
Projekt: kierownik zespołu projektowego Maciej Syroczyński
Usługodawca: VOX
Jury podkreśliło praktyczność i użyteczność programu VOXBOX, który bezpośrednio z poziomu ekranu, bez konieczności instalacji może służyć tworzeniu personalizowanych wnętrz, poprzez dobór mebli z katalogu producenta. Dzięki wykorzystaniu wirtualnej technologii otrzymujemy doskonały obraz w skali rzeczywistej, wszystko to przy wykorzystaniu prostego i czytelnego interfejsu, przyjaznego nawet dla niedoświadczonego użytkownika.

exspace_Dobry_wzor_VOXBOX

Dobry Wzór 2020 w Sferze Nowe Materiały
Folia ciekłokrystaliczna SONTE
Marka: SONTE
Producent: SONTE Poland Sp. z o.o.
Jury wskazało na wyjątkowe właściwości folii pokrytej ciekłymi kryształami – pozwalającymi swobodnie zmieniać jej wizualny wygląd (przezroczystość – mat). Pokrywając folią SONTE powierzchnie szklane możemy w dowolnym momencie odgrodzić się od wzroku ciekawskich; możliwe jest także jej zastosowanie jako ekranów projekcyjnych. Daje to szerokie spektrum wykorzystania tego innowacyjnego materiału zarówno w przestrzeniach komercyjnych jak i prywatnych.

exspace_Dobry_wzor_SONTE

Dobry Wzór 2020 w Sferze Transport i Komunikacja
IMPULS 2 - pojazd szynowy - hybrydowy system trakcyjny typu 36WEh
Marka: NEWAG
Projekt: Konrad Niziński, Agnieszka Białka, Kamil Marszałek, Paweł Maślanka, Tomasz Niemiec
Producent: NEWAG S.A.
Jury doceniło konsekwentny rozwój firmy NEWAG nie ustającej w wysiłkach nad tworzeniem coraz to bardziej innowacyjnych pojazdów szynowych. IMPULS 2 to szybka, nowoczesna jednostka trakcyjna najnowszej generacji, zapewniająca komfort i bezpieczeństwo podróżowania pasażerom, wyróżniająca się starannie dopracowanymi rozwiązaniami technicznymi, ułatwiającymi wygodną i bezpieczną obsługę pojazdu. Co warte pokreślenia – o uniwersalnym, niezależnym elektryczno-hybrydowym napędzie.

exspace_Dobry_wzor_NEWAG

Dobry Wzór 2020 w Sferze Nowe Technologie
FLU SENS DX - mobilna stacja diagnostyczna do wykrywania wirusa grypy
Marka: SensDx
Projekt: Wiktoria Lenart, współpraca: Natalia i Michał Cząstkiewiczowie
Producent: SensDx S.A.
Jury podkreśliło praktyczność i użyteczność stacji diagnostycznej FLU SENS DX, szczególnie pożądanej w dzisiejszych niełatwych czasach pandemii koronawirusa. Doceniono całość koncepcji obejmującej tanie, mobilne i szybko działające urządzenie z ultraczułymi testami. Zwrócono uwagę na spójność stylistyczną i ergonomiczną obudowy urządzenia, gwarantującej długotrwałe użytkowanie.

exspace_Dobry_Wzór_mobilna_stacja_diagnostyczna_wiktoria_lenart_SensDx

Dobry Wzór 2020 w Sferze Nowe Technologie
WILLBERT AMBER I - ładowarka prądu stałego do pojazdów elektrycznych
Marka: WILLBERT
Projekt: Bartosz Piotrowski
Producent: WILLBERT
Jury wskazało na doskonałe dopasowanie ładowarki WILLBERT AMBER I do efektywnej obsługi pojazdów elektrycznych, oferując najlepsze na rynku parametry szybkości ładowania oraz współczynnika mocy do gabarytów. Wyróżniono ponadto estetyczną stylistykę zwartej obudowy urządzenia z elegancką płytą czołową i czytelnie rozplanowanymi elementami obsługowymi.

exspace_Dobry_wzor_ŁADOWARKA_DO_POJAZDÓW ELEKTRYCZNYCH_WILLBERT_AMBER_I

Dobry Wzór 2020 w Sferze Moda i Akcesoria
"Kasprowy Wierch - 1987 metrów przyrody" - kolekcja odzieży i gadżetów
Marka: Polskie Koleje Linowe S.A.
Projekt: POLKADOT - Aleksandra Woźniak, Hanna Niemierowicz
Producent: Polskie Koleje Linowe S.A.
Jury zwróciło uwagę na spójność stylistyczną oraz ponadprzeciętną estetykę i kolorystykę wieloelementowej, rozbudowanej kolekcji odzieży i gadżetów promującej polskie Tatry i zwierzęta tam zamieszkujące. Doceniono również sposób wykonania - użycie naturalnych materiałów jak również produkcję w lokalnych szwalniach i manufakturach.

exspace_Dobry_wzor_PKL

Przyznane zostały również nagrody specjalne:

Designer Roku - nagroda specjalna Prezesa Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w konkursie Dobry Wzór 2020
KATARZYNA BORKOWSKA I TOMASZ PYDO ZE STUDIA KABO&PYDO!

Połączyła ich pasja do wzornictwa.  W trakcie studiów, w roku 2012,  wspólnie założyli  własne  interdyscyplinarne studio projektowe. Absolwenci  Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz  Politecnico di Milano w Mediolanie (2015).  Od początku ich działalność  nakierowana jest na  kompleksowe  i kreatywne  podejście do procesu projektowania produktu; efektywnie wykorzystują  własne badania potrzeb użytkowników , śledzą aktualne trendy rynkowe - stosując zasady Design Thinking.  Tworzą zawsze z perfekcyjną dbałością  o estetyczne, funkcjonalne  i ergonomiczne cechy  projektowanych produktów, które stają się  potem rynkowymi hitami - wzbudzając uznanie zadowolonych klientów oraz satysfakcję biznesową producentów i zlecających firm.

Zaufało im wielu, m.in. AVANT (ceramika użytkowa, w tym sprzedawana  masowo w dziesiątkach tysięcy egzemplarzy seria kubków Modern,Twiggy, Crystal, Woody, Plato, Flux) ;  Cellfast  (linia narzędzi i akcesoriów ogrodniczych Ergo Line, Ideal oraz Pastel) ; Ravi (opakowania kosmetyków); KBT (zabawki-bujaki),  IKEA (info punkty), DonKwiat (osłonki na doniczki Poppy);  OPEKO (seria doniczek OXY oraz  identyfikacja wizualna firmy); Flexx (identyfikacja wizualna)

Ich projekty zostały docenione w wielu międzynarodowych i krajowych konkursach,  m.in.: Red Dot  (trzykrotni laureaci) ; IF Design (dwukrotni laureaci); Good Design; must have (sześciokrotni laureaci); Top Design (trzykrotni laureaci);  make me! i z co szczególnie warte podkreślenia - również w konkursach organizowanych przez IWP: Dobry Wzór (czterokrotni laureaci) oraz Young Design (trzykrotni finaliści).

exspace_Dobry_wzor_projektant_roku_kabo_pydo
Tomasz Pydo i Katarzyna Borkowska foto Natalia Dołgowska

Wzór Roku dla Kultury - nagroda specjalna Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w konkursie Dobry Wzór 2020
PŁYTKI CERAMICZNE MODERNIZM
Marka: Paradyż
Projekt: zespół projektowy Ceramiki Paradyż, Maja Ganszyniec
Producent: Ceramika Paradyż Sp. z o.o.
Uzasadnienie: kolekcja Modernizm jest przykładem udanego wdrażania innowacyjnych technologii w procesie tworzenia produktu inspirowanego przedwojennym wzornictwem. Produkt ten stwarza wiele możliwości tworzenia własnych kompozycji, zarówno nowoczesnych, jak również historycznych, dzięki czemu gorseciki będą mogły pojawić się zarówno w budynkach objętych ochroną konserwatorską, jak również w nowoczesnych przestrzeniach, stanowiąc ich niebanalną, inspirującą i cieszącą oko ozdobę. W tej kolekcji znajdujemy wszystko, co powinien posiadać dobrze zaprojektowany produkt – piękno, naturalność, trwałość i użyteczność. Produkt jest dowodem wrażliwości projektantki na piękno zawarte w zapomnianych wzorach oraz prezentuje jej umiejętności przełożenia go na język współczesności.

exspace_dobry_wzor_wzor_roku_Płytki_ceramiczne MODERNIZM_Paradyż_Maja_Ganszyniec

Produkt Roku - nagroda specjalna Agencji Rozwoju Przemysłu SA w konkursie Dobry Wzór 2020
INTELIGENTNY WÓZEK CLEVER
Projekt: Łukasz Ostrowski - FLOW360
Producent: MAGO SA
Uzasadnienie: Ułatwienie dla kupującego polegające na wprowadzenie do sklepów samoobsługowych wózków na zakupy będących jednocześnie skanerami towarów i terminalem płatniczym jest innowacją wpisującą się w nowoczesny, aktualny styl życia. Dzięki takiemu rozwiązaniu klient może znacznie przyśpieszyć robienie zakupów, unikając stania w kolejce do kasy po wyborze produktów, wykładania ich na taśmę, a następnie ponownego przekładania zakupów z taśmy do wózka przed ich spakowaniem. Zastosowanie wózków CLEVER pozwala również na płynny przepływ klientów niezależnie od ilości dostępnym kas oraz kasjerów i jednocześnie daje możliwość efektywnego wykorzystania pracowników sklepu do innych zadań niż obsługa kasy, np. do pomocy klientom przy odnalezieniu i wyborze produktów, dbanie o regularne uzupełnianie na półkach brakującego asortymentu, czy o czystość i porządek na terenie sklepu.

exspace_Dobry_wzor_produkt_roku_Mago_Łukasz_Ostrowski_FLOW360

Wzór Roku dla Integracji - nagroda specjalna Integracja LAB w konkursie Dobry Wzór 2020
INTELIGENTNY WÓZEK CLEVER
Marka: MAGO
Projekt: Łukasz Ostrowski - FLOW360
Producent: MAGO SA
Uzasadnienie: Gdy ponad rok temu powołaliśmy do życia nasz nowy dział, Integracja LAB, za cel postawiliśmy sobie promowanie dostępności architektury, przedmiotów i urządzeń, przestrzeni publicznej i cyfrowej dla wszystkich osób, w tym osób z niepełnosprawnością, w sposób nieoczywisty. Nie chcemy, żeby dostępność kojarzona była wyłącznie z budową pochylni i montażem poręczy. Zależy nam na promowaniu, wspieraniu i uczestniczeniu w tworzeniu rozwiązań uwzględniających potrzeby wszystkich osób, rozwiązań nowoczesnych i pozwalających mierzyć się z problemami, których często nie dostrzegamy, a które mogą ułatwiać codzienne czynności.

Uważamy, że firma Mago projektując wózek zakupowy Clever dostrzegła jeden z takich problemów. Zwróciła uwagę na skomplikowanie procesu zakupu w sklepach samoobsługowych, w których konieczne jest wielokrotne przekładanie produktów. Najpierw z półki do wózka, następnie z wózka na kasę i w końcu ponownie do wózka lub torby. Wózek Clever pozwala na uproszczenie tego procesu do jednej czynności – zdjęcia produktu z półki i włożenia do wózka, po uprzednim zeskanowaniu kodu kreskowego. Połączenie z aplikacją pozwala na dokonanie płatności za pomocą podpiętej karty płatniczej lub przy kasie samoobsługowej, bez konieczności ponownego wyjmowania produktów. Rozwiązanie to pozwala nie tylko zaoszczędzić czas, m.in. zmniejszając kolejki, ale odpowiada na potrzeby osób, dla których przenoszenie ciężkich przedmiotów może stanowić trudność, m.in. osób starszych oraz z niepełnosprawnością ruchu.

Produkt firmy Mago pokazuje, że projektowanie w sposób uniwersalny pozwala tworzyć produkty nie tylko użyteczne, ale również atrakcyjne. Dlatego uważamy, że to właśnie wózek Clever zasługuje na nagrodę Wzór Roku dla Integracji.

exspace_Dobry_wzor_wzor_roku_dla_integracji_Mago_Łukasz_Ostrowski_FLOW360

Wyróżnienie Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w konkursie Dobry Wzór 2020
KOLEKCJA ODZIEŻY I GADŻETÓW "KASPROWY WIERCH - 1987 METRÓW PRZYRODY"
Projekt: POLKADOT - Aleksandra Woźniak, Hanna Niemierowicz
Producent: Polskie Koleje Linowe S.A.
Uzasadnienie: Projekt jest spójny, nowoczesny, atrakcyjny i ukierunkowany na naturalność i lokalność. Całość została zaprojektowana i wyprodukowana w Polsce. Kolekcja pozytywnie wyróżnia się na tle standardowych gadżetów promocyjnych, co stanowić może inspirację dla innych firm i instytucji do wykorzystywania w swojej działalności potencjału kreatywnego naszych rodzimych projektantów.

exspace_Dobry_wzor_PKL_wyroznienie_ministra_kulltury

Wyróżnienie Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w konkursie Dobry Wzór 2020
GRAFIKA KSIĄŻKI "ARCHIPELAG CIAM. LISTY HELENY SYRKUS"
Projekt: Idalia Smyczyńska i Robert Zając - kilku.com
Wydawca: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki
Uzasadnienie: Projekt wyjątkowo spójny i konsekwentny. Odznacza się elegancką prostotą nawiązującą do architektury Bauhausu. Tłoczona okładka imituje betonowy element architektoniczny, angażując dodatkowo zmysł dotyku. Projekt wyjątkowo spójny i konsekwentny estetycznie.

exspace_Dobry_wzor_wyroznienie_ministra_kultury_kilku_com_Narodowy_Instytut_Architektury_i_Urbanistyki 

Wzór Roku - nagroda specjalna Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii w konkursie Dobry Wzór 2020
ŁADOWARKA DO POJAZDÓW ELEKTRYCZNYCH WILLBERT AMBER I
Projekt: dr Bartosz Piotrowski
Producent: Willbert
Uzasadnienie: Szczególną uwagę Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii zwróciła ładowarka do pojazdów elektrycznych Willbert Amber I, której producentem jest polski prężnie rozwijający się start-up Willbert, realizujący innowacyjne podejście do elektromobilności, a zaprojektował ją znany polski projektant dr Bartosz Piotrowski.

Produkt wpisuje się w jeden z głównych celów Ministerstwa, jakim jest stworzenie warunków dla rozwoju elektromobilności Polaków i może przyczynić się do popularyzacji tego typu rozwiązań, a w konsekwencji do wymiany floty na pojazdy elektryczne. Minister w szczególności zwrócił uwagę na bardzo wysoką wydajność, modularną konstrukcję, a walory estetyczne, przyjazny interfejs i zastosowanie biznesowe poprzez zamontowanie paneli reklamowych czyniących funkcjonalność ładowarki jeszcze bardziej uniwersalną.

exspace_Dobry_wzor_wzor_roku_ŁADOWARKA_DO_POJAZDÓW ELEKTRYCZNYCH_WILLBERT_AMBER_I

Gratulujemy Laureatom i Finalistom!

Wszystkie produkty zarówno Laureatów jak i Finalistów Dobry Wzór 2020 będą prezentowane na Wystawie pokonkursowej od 30 października do 29 listopada 2020 r. w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego przy ul. Świętojerskiej 5/7 w Warszawie. Wystawa czynna będzie od wtorku do niedzieli, w ograniczeniach wynikających z pandemii.

Link do transmisji na Facebooku IWP

Link do transmisji na Facebooku Konkursu Dobry Wzór

Link do transmisji na YouTube

zdjęcia materiały prasowe firm

marketing_wystawienniczy_exspace

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.