kategorie
inne z tej kategorii
- KANVA otula „żywą skórą” naturalne środowisko w Montreal Biodome
- CO2 Pavilion x Superimpose Architecture na Beijing Design Week 2018
- Arkadiusz Andrejkow. CICHY MEMORIAŁ czyli Street Art na stodołach
- Wystawa „Gaudí: the Architect of the imaginary” w Carrières de Lumières
- NArchitekTURA wyróżniona w konkursie SAW za projekt wystawy 'Wyspiański' w MNK
- Najnowsza premiera Krystiana Lady już w styczniu w niemieckim Teatrze Narodowym w Mannheim
polecane artykuły
na każdy temat

Sztuka w dobie sztucznej inteligencji: Quantum Memories by Refik Anadol na NGV Triennial
Refik Anadol, artysta znany z zapierających dech multimedialnych instalacji, na NGV Triennial 2020 zaprezentował pierwszą prawdziwą grafikę kwantową. Wykorzystując przypadkowe fluktuacje szumu kwantowego jako wyjątkowego królestwa możliwości i przewidywań, Quantum Memories zapewnia interaktywne doświadczenie estetyczne, śledząc ruchy publiczności w czasie rzeczywistym i symulując, w jaki sposób ich pozycje obserwatorów rzeczywiście uwikłają się w widoczne rezultaty ciągle zmieniającego się dzieła sztuki.
NGV (National Gallery of Victoria) to najstarsza i najczęściej odwiedzana galeria sztuki w Australii. NGV Triennial to jedna z najważniejszych na świecie wystaw międzynarodowej sztuki współczesnej, designu i architektury. W NGV Triennial 2020, które zostało otwarte 19 grudnia 2020 roku udział bierze 86 projektów ponad 100 artystów, projektantów i kolektywów z ponad 30 krajów.
Na NGV Triennial 2020 Refik Anadol generuje swoje „wspomnienia kwantowe” (Quantum Memories) za pomocą algorytmów uczenia maszynowego. Quantum Memories opiera się na zbiorze danych zawierającym ponad 200 milionów obrazów z Internetu związanych z przyrodą, które są przetwarzane za pomocą oprogramowania do obliczeń kwantowych opracowanego przez zespół badawczy Google AI Quantum w połączeniu z superkomputerem zaprogramowanym za pomocą algorytmów sztucznej inteligencji. Powstały w ten sposób wideo w czasie rzeczywistym można uznać zarówno za alternatywny wymiar świata przyrody, jak i za radykalną wizualizację naszych zdigitalizowanych wspomnień natury.
Wyświetlane na największym ekranie LED, jaki do tej pory wdrożyło NGV, Quantum Memories to epickie badanie Refik Anadol Studio dotyczące skrzyżowania eksperymentów Google AI Quantum Supremacy, sztucznej inteligencji i estetyki prawdopodobieństwa. Postęp technologiczny i cyfrowy minionego stulecia można równie dobrze zdefiniować przez chęć ludzkości do kierowania sztucznej inteligencji w miejsca, do których ludzie nie mogli się udać, w tym przestrzenie w naszych umysłach i nie-przestrzenie naszych nieświadomych lub podświadomych działań.
Wizualnemu dziełu 3D towarzyszy doświadczenie dźwiękowe, które jest również oparte na danych generowanych przez szum kwantowy, oferując wciągające doświadczenie, które dodatkowo kwestionuje pojęcie wzajemnej ekskluzywności. Projekt jest zarówno inspirowany, jak i spekulowany na temat interpretacji wielu światów w fizyce kwantowej - teorii, która głosi, że istnieje wiele równoległych światów, które istnieją w tej samej przestrzeni i czasie co nasz.
Wykorzystując przypadkowe fluktuacje szumu kwantowego jako wyjątkowego królestwa możliwości i przewidywań, Quantum Memories zapewnia interaktywne doświadczenie estetyczne, śledząc ruchy publiczności w czasie rzeczywistym i symulując, w jaki sposób ich pozycje obserwatorów rzeczywiście uwikłają się w widoczne rezultaty jak ich pozycje obserwatorów rzeczywiście uwikłają się w widoczne rezultaty ciągle zmieniającego się dzieła sztuki.
Refik Anadol - Quantum Memories [VIDEO]
INFO
instalacja: Quantum Memories
artysta: Refik Anadol
wydarzenie: NGV Triennial
lokalizacja: NGV triennial | NGV international, melbourne, australia
data: 19 stycznia 2020 — 18 kwietnia 2021
foto: Tom Ross
Inne artykuły z kategorii INSTALLATION
-
KANVA otula „żywą skórą” naturalne środowisko w Montreal Biodome
-
CO2 Pavilion x Superimpose Architecture na Beijing Design Week 2018
-
Arkadiusz Andrejkow. CICHY MEMORIAŁ czyli Street Art na stodołach
-
Wystawa „Gaudí: the Architect of the imaginary” w Carrières de Lumières
-
NArchitekTURA wyróżniona w konkursie SAW za projekt wystawy 'Wyspiański' w MNK
-
Najnowsza premiera Krystiana Lady już w styczniu w niemieckim Teatrze Narodowym w Mannheim