Wizytówki

Reklama

wszystkie artykuły z działu >> z HISTORII
10 sierpnia 2021
wszystkie artykuły z działu >> z HISTORII

Fabryka mebli giętych w Bystricach pod Hostynem działa już 160 lat

Fabrykę mebli giętych w Bystricach pod Hostynem założył w 1861 roku wynalazca i projektant, niemiecki przedsiębiorca Michael Thonet. Zdecydował się na to miejsce ze względu na okoliczne lasy bukowe, korzystne położenie logistyczne i mieszkańców znanych z ciężkiej pracy. W czasie swojej działalności fabryka przechodziła okresy prosperity i stagnacji, ale kultowe meble gięte produkowane są na jej terenie nieprzerwanie, aż do dnia dzisiejszego.

1_michael-thonet-ton-exspace

Michael Thonet, wszystkie zdjęcia materiały prasowe TON

Michael Thonet był wizjonerem. Wynalazł stalowy kołnierz, który pozwolił formować elementy bukowe w pożądane kształty. Odkryciem tym i przemysłową organizacją produkcji rozpoczął rewolucję w produkcji mebli. Wniósł do produkowanych na dużą skalę mebli lekkość, funkcjonalność i design, a były to atrybuty, które do tej pory nie występowały w przemyśle meblarskim – mówi dyrektor generalny TON, Milan Dostalík. „Oprócz rewolucyjnego produktu zbudował także zupełnie nową strategię biznesową i marketingową. Na przykład już w 1859 roku zaprezentował swoje wyroby na pierwszej karcie katalogowej. Wciąż uczymy się z historii i jesteśmy dumni, że fabryka nadal działa, a my jesteśmy kolejnym pokoleniem, które ją rozwija” – dodaje Milan Dostalík.

3_factory-in-bystřice-pod-hostýnem-ton-exspace

Fabryka mebli giętych w Bystricach pod Hostynem

Kontekst historyczny

Początkowo fabryka została założona w celu produkcji kultowego krzesła numer 14. Z biegiem czasu stała się najważniejszym miejscem produkcji w imperium Thonetów, w skład którego wchodziły również zakłady w kilku innych miastach na terenie ówczesnych Austro-Węgier i Niemiec. Bystřice pod Hostýnem miały jednak szczególną rolę – to tutaj powstawały wszystkie nowe modele oraz odbywały się eksperymenty produkcyjne, za co odpowiadał August Thonet, jeden z pięciu synów Michaela.

_thonet-and-his-sons-ton-exspace

Michael Thonet z synami

4_employees_year-1907-ton-exspace

Pracownicy rok 1907

5_employees_year-1907-ton-exspace

Pracownicy rok 1907

Złoty wiek zakończył się wraz z nadejściem I wojny światowej, która zdeterminowała fundamentalne zmiany w organizacji produkcji mebli giętych. Mimo kryzysu gospodarczego produkcja w Bystricach była kontynuowana. W 1924 roku firma połączyła się z konkurencyjną marką Kohn-Mundus, tworząc koncern Thonet-Mundus. W tym okresie rozpoczęła się fala modernizmu, a proste linie produktów odzwierciedlały modernistyczne hasło „forma podąża za funkcją”.

Nadejście II wojny światowej, a zwłaszcza jej zakończenie oznaczało dalszą restrukturyzację – ówczesne imperium meblarskie rozpadło się na pojedyncze komórki, a fabryka w Bystricach pod Hostynem została znacjonalizowana.

W 1953 zmieniono nazwę fabryki na TON, co jest czeskim skrótem od Fabryki Mebli Giętych. Współpracowała z ówczesnymi projektantami i architektami, produkowała i unowocześniała własne maszyny oraz reprezentowała ówczesną Czechosłowację na całym świecie. Po upadku reżimu komunistycznego w 1994 roku powstała spółka akcyjna, która dziś łączy elegancko gięte elementy z nowatorskimi pomysłami projektantów.

Teraźniejszość i przyszłość

Jesteśmy szóstym pokoleniem, które pisze historię mebli giętych w Bystřicach pod Hostýnem. To wymaga od nas zadbania o przyszłe pokolenia - w odniesieniu do tego miejsca myślimy o tym, jak zadbać o jakość otaczającego nas środowiska”- wyjaśnia Milan Dostalík. Dlatego TON stawia nie tylko na neutralność swojego śladu węglowego, ale oferuje również naprawy wyplatanych siedzisk oraz renowację całych produktów. „Chcemy skupić się na wydłużeniu cyklu życia produktów i przypominamy, że czasami wystarczy wrócić do rozwiązań z których korzystały poprzednie pokolenia” – dodaje Dostalík.

13_200-years-since-the-birth-of-michael-thonet_1996-ton-exspace

Uroczystość odsłonięcia pomnika z okazji 200 urodzin Michael Thonet rok 1996

14_thonetolog-alexander-von-vegesack-ton-exspace

Thonelog Alexander von Vegesack TON

15_thonetolog-jiří-uhlíř-ton-exspace

Thonelog Jiří Uhlíř TON

16_milan-dostalík-ton´s-ceo-ton-exspace

Milan Dostalík CEO TON

Publikacja +-160 lat

Historie związane ze 160-tą rocznicą działalności fabryki zostały opisane w nowej książce Adama Štěcha + -160 lat. Niektóre z nich można również obejrzeć na stronie plusminus160.cz. Na tej stronie znajdziesz również wideo 360 °, które pozwoli Ci przyjrzeć się produkcji i technologii ręcznego oraz maszynowego gięcia drewna.

17_adam-Štěch_editor-of-book-+160-ton-exspace

Adam Štěch Edyror ksiązki +160 TON

TON

Historia

Przesycony parą element bukowego drewna wkładamy do formy, zabezpieczamy stalowym kołnierzem, suszymy, kompletujemy. Meble gięte produkujemy tą technologią  w mieście Bystrice pod Hostynem od 1861 roku, kiedy  ich produkcję rozpoczął tu Michał Thonet. Po wielu  zmianach nazwy i struktur właścicielskich, od 1953 roku sygnujemy nasze produkty marką TON, która jest niezależną i prawdziwie czeską firmą.

9_experiment_year-1867-ton-exspace

Eksperyment rok 1867 / Współczesna nazwa TON (skrót od czeskiej nazwy továrny na ohýbany nábytek – fabryka mebli giętych)

6_wood-benders_around-1900-ton-exspace

Gięcie drewna około 1900 roku / Współczesna nazwa TON (skrót od czeskiej nazwy továrny na ohýbany nábytek – fabryka mebli giętych)

7_cane_around-1900-ton-exspace

Oprawianie trzciny około 1900 roku / Współczesna nazwa TON (skrót od czeskiej nazwy továrny na ohýbany nábytek – fabryka mebli giętych)

7_final-polish_around-1900-ton-exspace

Prace wykończeniowe około 1900 roku / Współczesna nazwa TON (skrót od czeskiej nazwy továrny na ohýbany nábytek – fabryka mebli giętych)

21_bending-wood-ton-exspace

Gięcie drewna / Współczesna nazwa TON (skrót od czeskiej nazwy továrny na ohýbany nábytek – fabryka mebli giętych)

22_bending-wood-ton-exspace

Gięcie drewna / Współczesna nazwa TON (skrót od czeskiej nazwy továrny na ohýbany nábytek – fabryka mebli giętych)

23_bends-ton-exspace

Zgięte elemnty krzeseł / Współczesna nazwa TON (skrót od czeskiej nazwy továrny na ohýbany nábytek – fabryka mebli giętych)

24_red-samples-ton-exspace

Czerwone próbki / Współczesna nazwa TON (skrót od czeskiej nazwy továrny na ohýbany nábytek – fabryka mebli giętych)

26_leather-ton-exspace

Skóra próbki / Współczesna nazwa TON (skrót od czeskiej nazwy továrny na ohýbany nábytek – fabryka mebli giętych)

8_the-fire-brigade_1923-ton-exspace

Straż pożarna rok 1923 / Współczesna nazwa TON (skrót od czeskiej nazwy továrny na ohýbany nábytek – fabryka mebli giętych)

25_old-factory-ton-exspace

TON stara fabryka / Współczesna nazwa TON (skrót od czeskiej nazwy továrny na ohýbany nábytek – fabryka mebli giętych)

Idea

Misją firmy TON jest łączenie unikalnej technologii wykorzystującej pracę ręczną, z pomysłami czeskich i zagranicznych projektantów. Chcemy kontynuować rozwój tradycyjnego rzemiosła, aby  było nie tylko nawiązaniem do legendarnego modelu Nr 14, ale również zachwycało następne pokolenia.

Teraźniejszość

Nasze produkty wysyłamy do ponad 60 krajów na świecie. Realizujemy zamówienia od jednej sztuki do wnętrz domowych, po setki  krzeseł do hoteli, restauracji, kawiarni, jadalni, kościołów czy domów spokojnej starości. Zdobyliśmy szereg prestiżowych  nagród, między innymi: Good Design, Red Dot Design Award, Interior Innovation Award, German Design Award,  Czech Grand Design.

18_merano_alexander-gufler-ton-exspace

Merano Alexander Gufler TON / Współczesna nazwa TON (skrót od czeskiej nazwy továrny na ohýbany nábytek – fabryka mebli giętych)

19_split_arik-levy-ton-exspace

Split Arik Levy TON / Współczesna nazwa TON (skrót od czeskiej nazwy továrny na ohýbany nábytek – fabryka mebli giętych)

zdjęcia materiały prasowe TON

marketing_wystawienniczy_exspace

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.