wszystkie artykuły z działu >> z HISTORII
15 stycznia 2015
wszystkie artykuły z działu >> z HISTORII

MTP - miejsce, które ma szczęście do ludzi.

Targi poznańskie wymyślił w marcu 1919 roku Edward Mazurkiewicz, prawa ręka Cegielskiego i wiceprezes związku kupieckiego, na spotkaniu w restauracji "Varsowia", przy ulicy 27 Grudnia w Poznaniu, znanej później jako "Ziemiańska”. Wiele wskazuje na to, że gdyby nie światły, a przede wszystkim, rzucony we właściwej chwili pomysł Mazurkiewicza, zgrabnie podchwycony przez jego kolegę ze szkolnej ławy - prezydenta Drwęskiego, to być może największe polskie targi nie odbywałyby się dziś w Poznaniu, ale w zupełnie innym mieście. Potrzebę wylansowania imprezy, na której spotykaliby się kupcy i wytwórcy ze wszystkich trzech niedawnych zaborów, dostrzegano również w byłej Galicji i w Kongresówce. Swoje ambicje w tym względzie zgłosili warszawiacy, apetyt na własne targi mieli również gdańszczanie, czaił się też Lwów. Mazurkiewicz - "zwolennik polityki faktów dokonanych" - sprytnie przeczuwał, że w wyścigu do miana handlowej stolicy kraju wygra to miasto, które po prostu jako pierwsze urządzi targi.

Zgodę na utworzenie Targu Poznańskiego wydał w 1921 roku pierwszy prezydent Poznania Jarogniew Drwęski. Pierwszy Targ Poznański trwał od 28 maja do 5 czerwca. Prezentowało się w Poznaniu 1200 wystawców. Targi obejrzało 40 tysięcy gości. Były to targi krajowe. 

Jarogniew Drwęski, na przekór wątpiącym, doprowadził ideę Targów do skutku. To głównie dzięki niemu, miasto przeznaczyło na ten cel tereny po dawnej Wystawie Wschodnioniemieckiej (1911r.), inne obiekty oraz 6 milionów marek polskich. Odtąd Targi finansowane były z budżetu Stołecznego Miasta Poznania i organizowane przez Komitet Targu Poznańskiego. Bez determinacji Drwęskiego wyścig o pierwszeństwo w urządzeniu Targów w niepodległej Polsce, wcale nie musiałby być przez Poznań wygrany.

W przekształcenie Targu Poznańskiego w targi o międzynarodowym charakterze był bardzo zaangażowany kolejny polityk o nieprzeciętnych talentach, zarówno dyplomatycznych jak i organizacyjnych - Cyryl Ratajski. Prezydent  Poznania, który za swojej kadencji (1922-1934) przekształcił Poznań w prężnie rozwijający się ośrodek gospodarczy. Zjednał władze centralne do idei nadania Targom międzynarodowego charakteru. Rada Ministrów z Warszawy zatwierdziła Targi Poznańskie jako organizację międzynarodową w roku 1925.

Cyryl Ratajski doprowadził do zorganizowania na terenach targowych w 1929 roku Powszechnej Wystawy Krajowej - największego w dziejach przedsięwzięcia promującego Polskę i jej osiągnięcia.  W ciągu kilku miesięcy PeWuKę zwiedziło około 4,5 miliona zwiedzających, w tym 200 tys. gości zagranicznych, wśród których było kilka oficjalnych delegacji z przedstawicielami rządów w randze ministrów oraz niemal 1000 dziennikarzy reprezentujących prasę z 30 państw. Wystawa trwała od 16 maja do 30 września. Zorganizowano ją z okazji dziesięciolecia odzyskania niepodległości aby zaprezentować dorobek odrodzonego państwa. Protektorat nad PeWuKą objął Ignacy Mościcki, a na czele Komitetu Honorowego stanął Józef Piłsudski. Pod koniec kadencji Cyryla Ratajskigo Targi były niemal odrębną dzielnicą Poznania i dysponowały czternastoma pawilonami łącznej powierzchni blisko 48 tysięcy metrów kwadratowych.


rysuje Max Skorwider

Pierwszym dyrektorem i "mózgiem Targów" był Mieczysław Krzyżankiewicz. Zręcznie godził stanowisko dyrektora Targów oraz dyrektora jarmarków wełny. Współorganizował pierwsze w Polsce linie lotnicze, znajdował również czas na propagowanie turystyki i pełnienie honorów konsula Finlandii. Sprawnie zarządzał firmą aż do 1939 roku, z wyjątkiem roku 1929, kiedy to na targowych terenach trwała Powszechna Wystawa Krajowa, kierowana żelazną ręką Stanisława Wachowiaka. W 1931 roku do dyrekcji Targów dołączył, pod każdym względem światowiec, baron Stefan de Ropp. Krzyżankiewicz zajął się wewnętrznymi sprawami organizacyjnymi Targów i administracją budynków, a de Ropp sprawami finansowymi, reklamą oraz kontaktami zagranicznymi. Wybuch II wojny światowej, zastał de Roppa w Stanach Zjednoczonych, gdzie dyrektor poznańskich Targów godnie reprezentował Polskę.

Targi w czasie wojny zostały zniszczone w ponad 50 procentach. Po wojnie podjęto decyzje o odbudowie. Było to wielkie osiągnięcie Rady Miasta. Cała Polska odbudowywała wtedy Warszawę.  Po wojnie podejmowano działania nad stworzeniem wspólnej koncepcji rozwoju targów na następne lata. Niestety Prezydium Rządu PRL w roku 1950 uchwaliło ustawę o zaniechaniu organizowania targów poznańskich.

Międzynarodowe Targi Poznańskie po wojnie zajęły się organizacją wystąpień polskich firm za granicą.

W czerwcu 1954 roku decyzją rządu targi przywrócono. Trzeba było naprawić niszczejące przez 5 lat budynki. Zajął się tym ówczesny dyrektor targów Stefan Askanas. Wywodził się z Żerania. Był dyrektorem Międzynarodowych Targów Poznańskich do 1966 roku. Niezwykle ciekawa postać. Krąży o nim wiele anegdot.

W 2009 roku Prezesem Zarządu MTP został Pan Andrzj Byrt. Wyszedł z targów (1978-1986) i wrócił po latach. Postać charyzmatyczna. Jego niezwykłe zdolności organizacyjne, kontakty międzynarodowe i szerokie horyzonty sprawiają, że za rządów Andrzeja Byrta Międzynarodowe Targi Poznańskie stają się centrum naprawdę światowym. Od chwili objęcia tej funkcji Pan Prezes bardzo skutecznie zaangażował się równolegle w promocję Poznania i Wielkopolski jako najsilniejszego regionu gospodarczego naszego kraju. Kontakty i doświadczenie z pracy w dyplomacji Pana Prezesa niewątpliwie otwierają Międzynarodowym Tragom Poznańskim i Poznaniowi wiele drzwi w świecie. Do 2006 roku Pan Andrzej Byrt był min. ambasadorem w Niemczech.

Języki: angielski, francuski, niemiecki, rosyjski
Hobby: jogging, pływanie, jazda konna, żeglowanie
My wiemy jeszcze o kilku dodatkowych pasjach: poezja, podróże, literatura.

Wart podkreślenia jest również fakt, iż dyplomatycznym dziełem ambasadora Andrzeja Byrta był Światowy Kongres Klimatologiczny w Poznaniu w 2008 roku.

Targi dzisiaj - to też architektura zmieniająca swoje oblicze. MTP modernizują stare pawilony, prowadzony jest szereg nowych inwestycji. Centrum targowe. Rozbudowa hali nr 14. Rozbudowa i rewaloryzacja pawilonów wystawienniczych 7 i 8. Budowa pawilonu 6B. Skwer w miejsce pawilonu 14A. Dzisiejszy, nowoczesny obraz targów tworzy Pracownia ADS i zespół projektantów na czele z właścicielami: arch. Piotrem Barełkowskim i arch. Przemysławem Borkowiczem. Obiekty zaprojektowane przez Pracownię ADS, odpowiedzialnej m.in. za Stary Browar i Ławicę, są zaskakujące i świetnie wpisują się w nowoczesne, światowe trendy w designie.

Urszula Kałużna

rysuje: maxkorvider

materiały:

  • http://www.mtp.pl/all/pl/o_firmie/historia/
  • http://old.mtp.pl/all/pl/o_firmie/historia/tworcy_targow/
  • http://kdg.ue.poznan.pl/sylwetki-absolwentow/dr-andrzej-byrt/
  • zdjęcie awatara z www.mtp.pl

polecamy Artykuły z cyklu "z Historii":
Pawilonu USA na MTP z 1957 roku
Rok 1957 był ważnym rokiem również dla polskiej branży wystawienniczej.

 

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.