wszystkie artykuły z działu >> z HISTORII
12 maja 2019
wszystkie artykuły z działu >> z HISTORII

Pawilon USA na XXVI Targach Poznańskich w 1957 roku

z Archiwum MTP: XXVI Targi Poznańskie 1957 rok

Dzięki uprzejmości Archiwum MTP, po raz pierwszy publikowane są unikalne zdjęcia Pawilonu USA na MTP z 1957 roku. Żebyśmy poczuli jakiej rangi było to wydarzenie –  Polskę tamtych lat opisaliśmy w osobnym Artykule „Polska 1957”.

Pawilon Amerykański wybudowany w 1957 roku na MTP był architektonicznie niezwykle nowatorski i odbiegał od stosowanych powszechnie w bloku komunistycznym rozwiązań. Wzorowano go na pierwszych kopułach sferycznych, które projektował m.in. Buckminster Fuller. Amerykanie pobudowali własny pawilon w kształcie kopuły pokrytej przeźroczystym nylonem. U wejścia do pawilonu „US Central Exhibit” na okrągłych, ruchomych podestach, oglądać możemy najnowsze modele aut amerykańskich. Wokół „okrąglaka” USA znajdują się małe pawiloniki. Całość projektował architekt amerykański Reino Aarnio (urodzony w 1912 r. w Finlandii, tytuły licencjackie architektury zdobył w Nowym Jorku, gdzie od 1948 roku prowadził własną firmę pod nazwą „Reino Aarnio”. Projekty jego pawilonów wystawienniczych US Exhibition w Szwecji, Polsce i Grecji otrzymały nagrody „Citation for Excellence”. Zmarł w 1988r. w New Jersey).

exhibitors_from_poland_exspaceTekst z epoki: „Po raz pierwszy w okresie powojennym w tegorocznych Targach Poznańskich biorą oficjalnie udział Stany Zjedn. Ameryki Północnej. Stąd też ogromne zainteresowanie wzbudza ekspozycja amerykańska. Mieści się ona na terenie o powierzchni ca 3 000 mkw, gdzie dawniej wystawiane były maszyny rolnicze, pomiędzy Kinem „Letnim” a ul. Śniadeckich, na tzw. Placu Waszyngtona.

XXVI Targi Poznańskie 9 - 23. VI 1957 r.

W pawilonie amerykańskim zobaczyć można, jak żyje i jak mieszka rodzina amerykańska. Eksponaty obejmują całą niemal różnorodność produktów konsumpcyjnych. Obok wspaniałych samochodów mamy tu środki spożywcze, fenomenalne artykuły gospodarstwa domowego o uniwersalnym zastosowaniu, przedmioty wszelkiego rodzaju ułatwiające życie codzienne, pokaz mód, dzieła sztuki, książki, zabawki, gry sportowe, meble, maszyny rolnicze i górnicze. Widzimy wnętrze domu przeciętnego Amerykanina, wzbudzające podziw drobiazgi codziennego użytku z tworzyw sztucznych, zarazem praktyczne i estetyczne. Możemy także zaznajomić się z amerykańską służbą zdrowia i opieką społeczną. Oficjalny udział Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej w XXVI MTP jest nie tylko interesującym i atrakcyjnym pokazem produkcji amerykańskiej lecz także dowodem coraz większego znaczenia  w świecie Międzynarodowych Targów Poznańskich."

Jest rok 1957. Obraz Polski tego czasu opisujemy w Artykule „Polska 1957”. Lata 50. i 60 upłynęły na terenach targowych pod znakiem rywalizacji technologicznej i architektonicznej państw bloku socjalistycznego. Jednym z owoców tej walki był właśnie pawilon USA zmontowany w 1957, którego autorem był Buckminster Fuller. Budynek miał charakter tymczasowy i docelowo przygotowano go na Triennale w Mediolanie. Po targach w Poznaniu został rozebrany i ponownie postawiony w Mediolnie.


Pawilon USA

Konstrukcja obiektu składała się z kratowego, sferycznego rusztowania, do którego podwieszono bawełnianą tkaninę, stanowiącą właściwe ściany. Pawilon był bardzo nowatorski, odbiegał od stosowanych powszechnie w bloku komunistycznym rozwiązań, a wzorowano go na pierwszych kopułach sferycznych, które projektował m.in. Buckminster Fuller. Richard Buckminster "Bucky" Fuller (ur. 12 lipca 1895 w Milton - zm. 1 lipca 1983) - amerykański konstruktor, architekt, kartograf i filozof. Był przedstawicielem szeroko pojętego konstruktywizmu i pionierem architektury hi-tech.

Wnętrze pawilonu zawierało ekspozycje: min. materiałów użytych do budowy i dekoracji tzw.: „Typowego domku jednorodzinnego”.

Zachwyt budziła ekspozycja w pawilonikach i wokół pawiloników wybudowanych na Placu Waszyngtona w ramach „US Exhibition”. Amerykanie świadomie pokazali w Poznaniu życie codzienne, od najdrobniejszych sprzętów i urządzeń po samochody czy motorówkę w basenie.

Motorówka w basenie

To, co widzimy na zdjęciach, mogło budzić podziw, zazdrość i z pewnością strach w peerelowskich decydentach, wmawiających społeczeństwu wyższość systemu komunistycznego nad kapitalizmem.

Sprzęty gospodarstwa domowego.

Meble, urządzenie przestrzeni mieszkalnej.

Typowy domek jednorodzinny wybudowany w ramach wystawy.

Typowy domek jednorodzinny wybudowany w ramach wystawy – absolutna nowość w sposobie podejścia do prezentowania produktu – po targach został przeniesiony do ośrodka wczasowego MTP w Kiekrzu (teraz znajduje się w rękach prywatnych).

Samochody na okrągłych, obrotowych podestach.

Ekspozycja musiała robić duże wrażenie. Nasza rzeczywistość tamtych czasów to: tokarki, koparki i inne zdobycze realnego socjalizmu.

Grafika z Informatora. Dziewczyna na kole zębatym.

zdjęcia:  Archiwum MTP, publikowane za zgodą MTP

 

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Niesamowity materiał - gratulacje, że ktoś tak interesująco przedstawił temat
skomentowany przez    Katarzyna    15 listopad 2013, 11:18 obserwuj post
wielki szac! dla targów, że zaczynają ruszać ze swoim archiwum" w Polskę". Tam same perełki muszą być ....
skomentowany przez    Andrzej    07 wrzesień 2012, 19:52 obserwuj post

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.