Wizytówki

Reklama

wszystkie artykuły z działu >> ART
08 maja 2020
wszystkie artykuły z działu >> ART

Lubomir Tomaszewski i jego słynne porcelanowe figurki z Ćmielowa jako pomysł na biznesowy prezent

NEWS-EXSPACE

15 listopada w Nowym Jorku zmarł Lubomir Tomaszewski, rzeźbiarz i projektant ceramiki, autor wzorów słynnych porcelanowych figurek. Miał 95 lat. 

Te figurki to jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów polskiej poodwilżowej nowoczesności, jeden z najlepszych przykładów złotego okresu polskiego wzornictwa. Figurki przez lata stały się ikonami stylu lat 50. i 60.

Historia figurek rozpoczęła się w 1956 roku, kiedy to w IWP zostali zatrudnieni Henryk Jędrasiak, Lubomir Tomaszewski, Hanna Orthwein i Mieczysław Naruszewicz. Powstał wówczas czteroosobowy zespół projektantów, rzeźbiarzy, który odmienił styl rzeźby kameralnej produkowanej fabrycznie i wpłynął na wysoki poziom ceramiki użytkowej w Polsce. W ciągu siedemnastu lat istnienia Zakładu Ceramiki i Szkła w IWP zaprojektowano i wdrożono do produkcji ok. 130 wzorów figurek.

Lubomir Tomaszewski zaprojektował kilkadziesiąt takich figurek. Ich uproszczone kształty doskonale ujmowały najważniejsze cechy portretowanych gatunków zwierząt czy postaci ludzkich. Bez zbędnych elementów dekoracyjnych, zgeometryzowane, a zarazem opływowe formy w białej malowanej porcelanie często tak proste, że niemal abstrakcyjne. Świetnie pasowały - jako dodatki - do "nowoczesnego wnętrza", które dziś kojarzymy jako typowe dla lat 60.

Jednym z najlepszych wzorów figurki porcelanowej Lubomira Tomaszewskiego była „Arabka”, przypominająca dzban forma kobiety zakrytej kwefem, wąska tuba z rozcięciem na twarz. Z kolei „Dziewczyna w spodniach” to ucieleśnienie mody młodzieżowej tamtej epoki – szerokie spodnie gładko przechodzą w smukłą sylwetkę dziewczyny.

Błyskawicznie zrobiły międzynarodową karierę, i trafiły do kolekcji najważniejszych muzeów sztuki współczesnej na całym świecie. A Fabryka AS Ćmielów, która w międzyczasie została sprywatyzowana, wypuściła na rynek repliki legendarnych figurek.

W 1966 r. Tomaszesewski wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie przez wiele lat wykładał projektowanie na Uniwersytecie w Bridgeport w Connecticut. Za oceanem poświęcił się głównie rzeźbie i malarstwu, próbując oddać emocje, także te traumatyczne, związane z udziałem w powstaniu warszawskim. Nowy kierunek, w którym zaczął tworzyć był mocno związany z naturą. Nazwał go "Natchnienie z Natury". Odpady natury: znalezione skały, kamienie z potoków, zwietrzałe drewno, łączył z miedzią brązem i innymi metalami by tworzyć figuralne rzeźby. W 1994 roku Tomaszewski razem z Aleksandrą Nowak malarką oraz Kathryn Kollar, tancerką utworzyli grupę “ W harmonii z naturą”. Celem grupy było poszukiwanie naturalnego procesu tak tworzenia jak i odbioru wszelkich sztuk. Do grupy wkrótce dołączyli inni artyści. Wspólna praca i krytyka dała rezultat w postaci kierunku zwanego EMOCJONALIZMEM. Kierunek ten jest bogaty w nastroje, odczucia oraz wszelkie głębie przeżyć ludzkich. Lubomir stał się ideowym przywodcą grupy.

W 2005 r. od Adama Spały - nowego właściciela fabryki porcelany w Ćmielowie (AS Ćmielów) Lubomir Tomaszewski przyjął propozycję stworzenia nowych wzorów porcelanowych figurek. 

CHART MAŁY Projektant Lubomir Tomaszewski

BAWÓŁ AFRYKAŃSKI Projektant Lubomir Tomaszewski

Sento - kobieta walcząca Projektant Lubomir Tomaszewski

DAMA Z LUSTREM Projektant Lubomir Tomaszewski

źródło: AS Ćmielów

opracowanie: Exspace.pl

zdjęcia: materiały prasowe AS Ćmielów, Galeria Van Rij

+ Fabryka Porcelany AS Ćmileów

 

marketing_wystawienniczy_exspace

 

wizytówki

Komentarze:

loading
mnie też się podobają figurki dziekana
skomentowany przez    jadwiga    01 sierpień 2013, 17:44 obserwuj post
mam dwie figurki. są piekne
skomentowany przez    dziekan    25 lipiec 2013, 13:47 obserwuj post
zazdroszczę, ze Pani widziała, jestem z pomorza i tylko galeria mi zostaje na ekranie laptopa, jestem pod wrażeniem wszystkiego co tworzy stworzył pan Lubomir, rzexby są przepiękne
skomentowany przez    Andrzej    17 maj 2013, 10:12 obserwuj post
Mnie zafascynował obrazy Lubomira Tomaszewskiego które zobaczyłam na żywo podczas "majówki" są niesamowicie lekkie i ta technika malowania ogniem, co prawda nie sa tanie ponieważ cena jednego oktory pytałam było 4000 USD, wiec narazie wybieram figurki są równie piękne i tansze o wiele :) obrazy można poglądać tu :http://www.galeria-rij.pl/sztuka.html
skomentowany przez    wiesia    15 maj 2013, 11:47 obserwuj post
piekne
skomentowany przez    anka    05 maj 2013, 19:35 obserwuj post
znam na pamięc te figurki, ael nie wiedziałam kto za nimi stoi, aktualna twórczośc bardzo ososbista
skomentowany przez    irena    05 maj 2013, 14:26 obserwuj post
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.