wszystkie artykuły z działu >> ROZMOWY
12 lipca 2013
wszystkie artykuły z działu >> ROZMOWY

"Niegasnąca pasja jaką jest projektowanie" - Piotr Kuchciński w rozmowie z Exspace

Exspace: W jakich okolicznościach dowiedziałeś się, że zostałeś wybrany Designerem Roku 2012. „Designer Roku 2012” - to nagroda specjalna prezesa IWP dla najlepszego polskiego projektanta.

Piotr Kuchciński: Było to absolutne zaskoczenie. Zostałem zaproszony przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego na uroczyste wręczenie nagród w corocznym konkursie "Dobry Wzór 2012". Ponieważ do ostatniego etapu tego konkursu zostały zakwalifikowane 2 produkty mego projektu liczyłem po cichu na jakieś wyróżnienie. Nie spodziewałem się zupełnie, że otrzymam dużo poważniejszą, bardziej prestiżową nagrodę dla Projektanta Roku.

Czym jest dla Ciebie to wyróżnienie?

Przyznanie mi tytułu Designera Roku jest dla mnie na pewno najważniejszą w życiu zawodowym nagrodą. To wielki zaszczyt i wyróżnienie, zwłaszcza, że przyznano ją za wieloletni wkład w rozwój polskiego wzornictwa meblowego. Zaskakujące było dla mnie jak wiele osób fachowo zajmujących się wzornictwem śledzi od wielu lat moje projekty i jak wysoko są one oceniane. Otrzymałem mnóstwo gratulacji, wyrazów uznania i sympatii. To bardzo miły czas! Na pewno czuję się bardzo doceniony.

MULA dla NOTI | 2006

Od czego zaczynasz projektowanie mebla?

Producenci zwracają się do mnie z briefem opisującym zamawiany mebel. Czasem ten program jest bardzo precyzyjny - określa nie tylko technologię produkcji, materiały konstrukcyjne, klienta docelowego, funkcjonalność mebla, przedział cenowy ale zdarza się również, że nie pozostawia projektantowi do decyzji nawet kwestii koloru wykończenia czy np. ilości szuflad w komodzie. Ale najczęściej swoboda jest dużo większa, zwłaszcza kiedy producent znający moją "markę", doświadczenie i sukcesy, oczekuje ode mnie, całkowicie własnej, autorskiej koncepcji. Zaczynam zawsze od odręcznych szkiców szukając na papierze pomysłów na funkcjonalność, formę, rozwiązania szczegółowe detali. Bardzo szybko zaczynam też modelować meble w programach CAD błyskawicznie testując ich skalę, gabaryty, proporcje, linie. Powstają wizualizacje najczęściej w kilku wariantach, które po zaakceptowaniu przez producenta doprecyzowane są później w rysunkach konstrukcyjnych...

Czy możesz opowiedzieć o procesie projektowym Fotela FAN? Od pierwszych szkiców po realizacje.

Jak wszystkie projekty - pierwsze kształty zaczął przybierać na papierze. Poszukiwałem jakichś oryginalnych, niepowtarzalnych pomysłów dla fotelika kubełkowego (takie zadanie otrzymałem od producenta - firmy PROFIM). Tego typu mebli na świecie jest mnóstwo i bardzo trudno było nie powtórzyć znanych już wcześniej kształtów, linii. Pewnie się to nie udało, ale priorytetem było pogodzenie jak największego komfortu siedzenia z jak najmniejszymi gabarytami mebla. Oprócz szkiców na papierze wykonałem również kilka miniaturek przestrzennych (rzeźbionych w twardej piance PU). Po wyborze jednej z koncepcji przystąpiliśmy z modelarzem CAD do pracy nad kształtowaniem skomplikowanej obłej formy fotelika. Na podstawie pierwszych modeli producent przygotowywał prototypy mebli do testów ergonomicznych i konstrukcyjnych. Po ponad rocznej ewolucji prototypów forma fotelika FAN zadowoliła wreszcie wszelkie oczekiwania i była gotowa do produkcji.

Które z Twoich projektów są wg Ciebie ponadczasowe?

Projektując staram się nie stosować modnych aktualnie rozwiązań ( powielanych tylko dlatego, że promowane są przez media branżowe jako 'trendy') - czy charakterystycznych linii, czy ornamentów, materiałów czy kolorów. Zawsze zależało mi by moje projekty były jak najbardziej uniwersalne zarówno przestrzennie jak i czasowo - by odnajdowały się w przestrzeniach o rozmaitej stylistyce, charakterze, skali i przeznaczeniu oraz by ich estetyka zachwycała niezależnie od mód i trendów.

Które są Twoimi ulubionymi?

Mam sentyment do swoich wszystkich najstarszych projektów - pamiętam i widzę w nich ciągle trud pierwszych doświadczeń projektowych( In, Mula), lubię parę mebli za ich intrygującą, oryginalną formę (Xeon, Linus) oraz meble, w których najważniejsza jest czasem nowatorska funkcjonalność (4 YOU by VOX, Rosco).

„Xeon”, stół, prod. Balma, 2004, nagroda „Prodeco” 2005


Czy masz swojego guru wśród projektantów?

Podziwiam i śledzę dokonania zarówno projektantów - innowatorów, wielkich kreatorów, wyznaczających kierunki myślenia o świecie, człowieku, technologii, zadających ważne pytania, ale również podpatruje dzieła mistrzów formy, znakomitych rzemieślników, wirtuozów meblarstwa. Chwała im za wielką niegasnącą inspirację. Dzięki nim widać jak dizajn ma się świetnie, jak jest żywy, ważny, różnorodny.

Nad czym teraz pracujesz?

Pracuję nad paroma nowymi projektami dla marki NOTI. Część z nich powstaje by zaspokoić bardzo konkretne potrzeby rynku, zasugerowane bezpośrednio przez klientów, część - z myślą o efektownym zaprezentowaniu się marki na targach zagranicznych w przyszłym roku.

Czy nagroda specjalna prezesa IWP dla najlepszego polskiego projektanta, Designer Roku 2012, zmieni coś w Twoim życiu?

Raczej niewiele. Choć oczywiście takie realne konkretne potwierdzenia wartości mojej wieloletniej pracy są niezwykle miłe i inspirujące to poczucie spełnienia daje mi po prostu możliwość codziennego realizowania swej niegasnącej pasji jaką jest projektowanie.

Jak wygląda gala Red Dot? Które z nagrodzonych prac zrobiły na Tobie największe wrażenie. O kim powinniśmy się dowiedzieć


Gala RED DOT 2013 | ESSEN Piotr Kuchciński, Michał Balcerkiewicz - Prezes Balma

Nagroda RED DOT należy do nagród o najwyższej randze na świecie, jest właściwie globalną marką, więc rozmach z jakim przygotowana jest w Essen gala wręczenia tych nagród jest imponujący. Uroczystość dla 1200 gości odbywa się w gmachu Opery w Essen zaprojektowanym przez ikonę światowej architektury - Alvara Aalto. Po rozdaniu nagród z udziałem licznych sław impreza przenosi się do Muzeum Designu mieszczącym się w dawnych budynkach kopalni węglowej po rewitalizacji. Przy dobrej muzyce i pysznym jedzeniu trwa do rana. Spośród nagrodzonych produktów największe wrażenie zrobiły na mnie rowery szosowe produkowane współcześnie z ultranowoczesnych, ultralekkich i niezwykle wytrzymałych tworzyw sztucznych co daje niebywałe możliwości w kształtowaniu ich aerodynamicznych form. To jeden z wielu ale bardzo wyrazisty dowód na fakt jak ważnym elementem dzisiejszego dizajnu jest wysoka technologia...
 

* * *

Piotr Kuchciński (ur. 1968) jest architektem i projektantem. Początek jego kariery to praca w jednym z poznańskich biur architektonicznych, gdzie przygotowywał projekty urbanistyczne, koncepcje osiedli mieszkaniowych oraz budynków użyteczności publicznej. Dopiero po tym „architektonicznym wstępie” trafił do firm meblarskich. Współpracuje z czołowymi polskimi producentami mebli m.in. Noti, PROFIm, Fabryka Mebli Balma i Bejot. Piotr Kuchciński ogłoszony został Designerem Roku 2012. Tytuł ten został przyznany w dziewiętnastej edycji konkursu Dobry Wzór, który organizuje Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Jego projekty mebli otrzymały wiele prestiżowych nagród m.in. Red Dot award: product design 2013 dla stolików H2, Produkt Roku 2006 dla lady Horizon, Godło Prodeco 2005 oraz Złoty Medal MTP 2006 dla foteli Mula, Godło Prodeco 2005 dla mebli gabinetowych Xeon.

 

fot. Noti, Piotr Kuchciński, Balma

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.