wszystkie artykuły z działu >> ARCHITEKTURA
16 lipca 2013
wszystkie artykuły z działu >> ARCHITEKTURA

„Na przykład. Nowy dom polski”. Mądre wśród pięknych.


Ten projekt jest jak marzenie – również marzenie o pięknej, nowoczesnej architekturze.

Wystawa „Na przykład. Nowy dom polski” przygotowana przez Centrum Architektury czynna jest do 25 sierpnia w Muzeum Sztuki Nowoczesnej na Pańskiej.

Wystawa powstała, aby zaprezentować dobre wzorce szerokiej publiczności w Polsce i jako wizytówka polskiej architektury za granicą. Po pokazach w Warszawie i Wrocławiu prezentacja ruszy w świat.

Dziewięć domów – przemyślanych, niepowtarzalnych, zbudowanych rzetelnie i z pełną świadomością kontekstu. Wpisują się w globalne tendencje architektoniczne, a jednocześnie wyróżnia je unikalna idea, organizująca projekt. Raz będzie to ekologia, innym razem poszukiwanie specyficznej typologii albo dialog z otoczeniem. Na pejzaż współczesnej Polski wpłynęły wzorce z przeszłości – od XIX - wiecznego dworku po peerelowskie domy – kostki – a także nowo doświadczane poczucie wolności i możliwość wyrażania siebie. Efektem są domy dworkopodobne, rozmaite twierdze i McRezydencje, a nawet góralskie chaty na nizinach – przykłady kontrowersyjnego eklektyzmu, podszytego ambicjami i marzeniami bogacącego się społeczeństwa. Jak pogodzić indywidualne gusta i potrzeby z urbanistycznym ładem w krajobrazie, którego brak jest coraz bardziej dotkliwy? Przedstawiamy realizacje, które stanowią doskonały pretekst do rozmowy o tym, kiedy architektura staje się funkcjonalna, odpowiadająca potrzebom. Rozmowy nie tylko w gronie specjalistów. Wybrane domy – mądre wśród pięknych – to nowa jakość w polskim budownictwie jednorodzinnym. Być może staną się drogowskazem dla przyszłych budujących. Na przykład. (Agnieszka Rasmus – Zgorzelska, Aleksandra Stępnikowska) 

Makietom towarzyszą zdjęcia Juliusza Sokołowskiego – jednego z najlepszych fotografów architektury. – Mają one prowadzić swoją odrębną narrację. Te zdjęcia nazywane są  portretami domów. Bo chcemy pokazać ich osobowość – mówi Grzegorz Piątek.

Wystawie towarzyszy katalog, uzupełniający dokumentację domów. Katalog szczegółowo prezentuje domy, dodatkowe zdjęcia i rysunki + teksty krytyka architektury Pawła Krausa i socjolożki Joanny Kusiak. Identyfikację wizualną projektu przygotował Edgar Bąk. Dwujęzyczny album towarzyszący wystawie, ze świetnymi zdjęciami Juliusza Sokołowskiego do kupienia: Sklep Bęc Zmiany 
Kuratorzy – Grzegorz Piątek, Aleksandra Stępnikowska i Agnieszka Rasmus-Zgorzelska, 
fot. Juliusz Sokołowski / Centrum Architektury


Architekci, których projekty biorą udział w wystawie:

ARE, Piotr Brzoza/Marcin Kwietowicz, Hayakawa/Kowalczyk, HS99, Robert Konieczny, Piotr Kuczia, Jojko+Nawrocki, MAAS, Medusa.

Wystawie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej na Pańskiej towarzyszą wykłady i dyskusjom.  Suplement do wystawy „Na przykład. Nowy dom polski”! 

WAŻNE SPOTKANIA 

W czwartek 18.07. w audytorium w Emilii młodzi architekci zaprezentują aktualnie projektowane, budowane lub właśnie ukończone domy jednorodzinne. Każda prezentacja będzie trwała równo 10 minut. Dzięki temu do kolekcji prezentowanych na wystawie domów włączymy większą liczbę dobrych projektów. Być może zapoczątkują one kolejne edycje wystawy?

Projekty zaprezentują:
137kiloAP15 Architektura PasywnaPl09 - architekci, Aleksandra Wasilkowska,81.waw.plPL.architekciMoko ArchitectsLe 2 Workshop, STOPROCENT, tamizo architects group

Kuratorki: Aleksandra Stępnikowska, Agnieszka Rasmus-Zgorzelska
Koordynacja: Iga Kołodziej

____________

żródło: www.centrumarchitektury.org
fot. Juliusz Sokołowski / Centrum Architektury, medusa group
zdjęcie awatara zbloga, który polecamy: 
http://muangthai.pinger.pl/m/698944
 

wizytówki

Komentarze:

loading
Świetna inicjatywa. Daje możliwości pokazania jak nie ograniczona wyobraźnia architekta może być realizowana w praktyce.
skomentowany przez    Krzyś    19 lipiec 2013, 12:00 obserwuj post
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.