Reklama

wszystkie artykuły z działu >> WYDARZENIA
14 października 2012
wszystkie artykuły z działu >> WYDARZENIA

Poznański design w Parlamencie Europejskim


Poznański design w Parlamencie Europejskim. Wystawa PESPSPECTIVE_S FROM POZNAŃ

Nowe pomysły, wizje architektoniczne i wykorzystanie kreatywności projektantów do uatrakcyjniania i modernizowania świata wokół nas. Dlatego jestem dumna, że mogę wspierać wystawę i młodych poznańskich projektantów, pełnych pasji i talentu, promując w ten sposób nasz region.” - powiedziała europoseł Sidonia Jędrzejewska, współorganizator wystawy „PERSPECTIVE_S FROM POZNAN”.


W dniach 1-5 października w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się wystawa mebli i przedmiotów użytkowych autorstwa młodych poznańskich projektantów, współorganizowana przez europoseł Sidonię Jędrzejewską i prezydenta Poznania, Ryszarda Grobelnego. Eksponowane prace zostały zaprojektowane w związku z konkursami Designed For Poznan oraz Designed In Poznan, ogłoszonymi przez Miasto Poznań. Ich celem było wyznaczenie przyszłych koncepcji poznańskiej „małej architektury” oraz wypromowanie świeżego wzornictwa z regionu wielkopolskiego. Najwyżej oceniono projekty, które cechowały się wykorzystaniem źródeł odnawialnych, stosowaniem nowoczesnych materiałów i wzornictwem pełnym odwagi, wprowadzającym mieszkańców miasta w XXI wiek.

Mateusz Wróblewski, kurator wystawy i członek komisji konkursowej wyjaśnił, że „szczególnie mile widziane były obiekty reprezentujące coraz bardziej popularny w Europie Zachodniej SLOW DESIGN, zwłaszcza gdy technologia wytworzenia zakładała częściową niepowtarzalność kształtów i wzorów, ręczne wykonanie i autorskie rozwiązaniewdrożeniowe.” „Nowoczesne myślenie o przestrzeni publicznej to nie tylko zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa dla mieszkańców miast. To również nasza wizytówka na świecie, świadcząca o dynamicznym rozwoju Poznania i całego regionu. Dlatego Parlament Europejski jest idealnym miejscem, by za pośrednictwem wystawy, przekonywać o naszych zaletach.” - podsumował prezydent Poznania, Ryszard Grobelny.

Parlament Europejski jest kolejnym miejscem wystawy „PERSPECTIVE_S FROM POZNAN”, która do tej pory została zaprezentowana na prestiżowym mediolańskim Design Week, berlińskim DMY oraz w Gdyni podczas wystawy Ładny Kraj.


Pytania do Pani Sidonii Jędrzejewskiej.


1. Dlaczego postanowiła Pani wraz z Prezydentem Miasta Poznania pokazać polskie meble i przedmioty innowacyjne w Parlamencie Europejskim?

S.J.
Od początku pracy w Parlamencie Europejskim, prócz swoich podstawowych zadań wspierałam młodych ludzi, którzy swoim entuzjazmem potrafią zmieniać rzeczywistość. Eksponaty wystawione od dzisiaj w Parlamencie Europejskim są meblami miejskimi zaprojektowanymi przez młodych projektantów wykształconych w Poznaniu. Przekuli oni swój talent i możliwości kształcenia w Wielkopolsce na realne projekty, które wyznaczają kierunki wzornictwa dla „małej architektury”. Swoją pracą pokazują jak prężny jest nasz region tak pod względem otwartości na innowacyjne projekty jak i możliwości ich wprowadzania w życie. Taki obraz Poznania i całej Polski pragnę w sercu Europy pokazać.2. Jak Pani Koledzy z parlamentu reagują na tę wystawę?

S.J.
Odbiór wystawy jest bardzo pozytywny. Dla większości odwiedzających nowoczesne formy przedstawianych mebli miejskich są inspiracją i odskocznią od tego, do czego polskie miasta zdążyły nas przyzwyczaić, czyli do „prostokątnych” kształtów. Jak zauważyłam wystawa stała się również podstawą do dyskusji na temat funkcjonalności miast. Trzeba bowiem pamiętać, że nowoczesna ławka nie służy tylko do siedzenia. Może również zbierać energię za pośrednictwem paneli słonecznych i służyć mieszkańcom do zasilania telefonów i komputerów. W kwestii funkcjonalności dzisiejszych mebli miejskich może nas ograniczać jedynie wyobraźnia.

3. Który eksponat chciałaby Pani mieć u siebie: w domu, biurze lub ogrodzie?

S.J.
Wszystkie eksponaty mają coś w sobie i jednocześnie mówią o swoim twórcy. To jest ich ogromna siła, są zindywidualizowane pod względem formy i nie sposób odnaleźć dwóch takich samych przedmiotów. Każdy z nich potrafi mile zaskoczyć. Biorąc jednak po uwagę nadchodzącą zimę skierowałam szczególnie swoją uwagę na projekt rozgrzewacza do rąk w kształcie dwóch dłoni. W założeniu ma on służyć użytkownikom komunikacji miejskiej by w najmroźniejszych chwilach poczuć trochę ciepła.

 

Materiał przedrukowany ze strony www.sidonia.pl | Bruksela, 2 października 2012 r.

Zdjęcia: Anna Hellwing, Urszula Burgieł, Urszula Kałużna


* * *

Jeżeli chodzi o posłów z Wielkopolski to na wystawie był komplet:

Sidonia Jędrzejewska, Filip Kaczmarek, Andrzej Grzyb, Marek Siwiec, Konrad Szymański

Oprócz wyżej wymienionych na wernisażu można było spotkać właściwie wszystkich posłów z grupy PO-PSL:

Jacek PROTASIEWICZ - Przewodniczący Prezydium Klubu PO-PSL, Lena KOLARSKA-BOBIŃSKA, Andrzej GRZYB
- Wiceprzewodniczący Prezydium Klubu PO-PSL, Jan KOZŁOWSKI, Danuta HÜBNER - Wiceprzewodniącza Prezydium Klubu PO-PSL, Elżbieta ŁUKACIJEWSKA, Tadeusz ZWIEFKA - Wiceprzewodniczący Prezydium Klubu PO-PSL, Bogdan MARCINKIEWICZ, Sidonia JĘDRZEJEWSKA - współorganizator wystawy PERSPECTIVE_S w Parlamencie Europejskim w Brukseli - Członek Prezydium, Sławomir NITRAS, Róża THUN - Członek Prezydium,
Jan OLBRYCHT, Krzysztof LISEK - Członek Prezydium, Jacek SARYUSZ-WOLSKI, Małgorzata HANDZLIK - Skarbnik, Czesław SIEKIERSKI, Piotr BORYS, Joanna SKRZYDLEWSKA, Jerzy BUZEK, Bogusław SONIK, Arkadiusz Tomasz BRATKOWSKI, Rafał TRZASKOWSKI, Jolanta HIBNER, Jarosław WAŁĘSA, Danuta JAZŁOWIECKA, Paweł ZALEWSKI, Filip KACZMAREK, Artur ZASADA i Jarosław KALINOWSKI

Wystawę odwiedziłi również:

Szefowa Biura Informacyjnego Województwa Wielkopolskiego - Pani Monika Kapturska
Ambasador RP w Królestwie Belgii - Pan Artur Harazim
Stały Przedstawiciel RP przy Unii Europejskiej - Pan Marek Prawda

wizytówki

Komentarze:

loading
to piękny reportaż zdjęciowy
skomentowany przez    janek    27 październik 2012, 20:06 obserwuj post
będziemy niedługo pisać artykuły z cyklu know-how Wystawcy i khow-how designera - temat który poruszasz, jest niezwykle ważny.Zajmiemy się nim też wkrórce.
skomentowany przez    exspace    19 październik 2012, 14:14 obserwuj post
wielkie gratulacje dla Pani Sidonii,że jej się chce ... i UM Poznania, ze im się chce ...
skomentowany przez    aśka    18 październik 2012, 16:20 obserwuj post
Przypadek sprawił że od nie dawana znalazłem się w branży targowej. Ta cała ,,maszyneria”, przestraszyła mnie nie na żarty. Był moment że byłem mocno przerażony i zagubiony. Projekty, wyceny, analizy kosztów, realizacje, a wszystko w ścisłych czasowych barierach. Niech ten portal stanie się przewodnikiem, niech wyciągnie do nas pomocną dłoń, niech służy radą wspiera praktycznie. Będzie dla mnie bardzo ważne i pomocne jeżeli tutaj znajdęrady jak unikać błędów, jak dobrze być przygotowanym jaki nie dać się zaskoczyć przez ludzi którzy potrafią wykorzystać ten zamęt. Targi to specyficzne miejsce i forma. Jeżeli exspace zamierza iść w tym kierunku aby nam to miejsce przybliżać, realnie pomóc, pokazać jak uniknąć zagrożeń i strat. Będę waszym częstym gościem a już jestem zwolennikiem. Tak na marginesie dobrze byłoby wiedzieć coś więcej o godnych polecenia firmach wykonawczych które rzetelnie i uczciwie potrafią wywiązywać się ze swoich zobowiązań. Pozdrawiam i życzę dobrych pomysłów wytrwałości w tak nie łatwej branży
skomentowany przez    gregor    17 październik 2012, 19:41 obserwuj post
portal poświęcony wystawiennictwu zajmuje się mecenatem nad designerami - może z tego wyjść coś bardzo interesującego. W końcu wystawcy to większość aktywnych biznesmenów w naszym kraju. Potrzeba więcej spotkań na żywca,jak to - w Brukseli. Może gdzieś na konkretnych, ale branżowych targach, pokazywać design i zapraszać designerów,którzy projektują dla branż: instalacyjnej,motoryzacyjnej, budowlanej, wnętrzarskiej, meblowej, innych Kurcze temat-rzeka. Zajmijcie się tym exspace.
skomentowany przez    Mirek    17 październik 2012, 18:53 obserwuj post
kawał dobrej roboty exspace. Dzieła i autorzy rzetelnie dopisani do dzieł. No i fotka Pana Prezydenta przepiękna. Widać, ze było miło i lightowo ....
skomentowany przez    Aśka    17 październik 2012, 17:44 obserwuj post
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.