wszystkie artykuły z działu >> DESIGN
22 października 2019
wszystkie artykuły z działu >> DESIGN

DESIGNER ROKU Dobry Wzór IWP! Zobaczcie wszystkich Laureatów

DESIGNER ROKU
nagroda specjalna prezesa Instytutu Wzornictwa Przemysłowego
dla najlepszego polskiego projektanta

W poniedziałek 21 października 2019 roku w siedzibie IWP odbyły się obrady jury konkursu Dobry Wzór 2019. Trzynastu jurorów pod przewodnictwem Katarzyny Rzehak, dyrektor kreatywnej IWP przez blisko 8 godzin oceniało cechy wizualne, użytkowe, parametry ekonomiczne oraz wartości dodatkowe 115 produktów i usług, które znalazły się w finale konkursu, by wybrać spośród nich laureatów tytułu Dobry Wzór 2019. Wszystkich nagrodzonych poznaliśmy w czwartek, podczas uroczystej gali w siedzibie IWP. 

exhibitors_from_poland_exspace

Nagrodę specjalną prezesa Instytutu Wzornictwa Przemysłowego DESIGNER ROKU 2019 otrzymał Jarosław Szymański - projektant, właściciel pracowni projektowej Studio 1:1 w Gdańsku, absolwent Wydziału Architektury i Wzornictwa na ASP w Gdańsku. Obecnie Prorektor ds. Kształcenia i Spraw Studenckich na tej uczelni. Założyciel marki doki

W latach 2006-2019 zaszczytyny tytuł DESIGNER ROKU przypadł następującym projektom i pacowniom:

Designer Roku 2019 | Jarosław Szymański
Designer Roku 2018 | Krystian Kowalski
Designer Roku 2017 | Maja Ganszyniec
Designer Roku 2016 | Zespół TYLKO.comMikołaj Molenda, Jacek Majewski, Hanna Kokczyńska, Michał Piasecki i Benjamin Kuna
Designer Roku 2015 | Tomek Rygalik
Designer Roku 2014 | Bartosz Piotrowski
Designer Roku 2013 | Joanna Leciejewska
Designer Roku 2012 | Piotr Kuchciński
Designer Roku 2011 | Marek Liskiewicz i studio Triada Design
Designer Roku 2010 | Tomasz Augustyniak
Designer Roku 2009 | Andrzej Śmiałek i studio Ergo Design
Designer Roku 2007 | Tomasz Rudkiewicz
Designer Roku 2006 | Zespół multidyscyplinarny – projektantów wzornictwa Marka Adamczewskiego

Poniżej przedstawiamy szerzej sylwetki wszystkich projektantów nagrodzonych zaszczytnym tytulłem DESIGNER ROKU w konkursie Dobry Wzór:

Designer Roku 2019 - Jarosław Szymański

Jarosław Szymański-dobrywzor-exspace

 Jarosław Szymański fot. Bartosz Żukowski 

doki-warsaw-home-exspace

doki Warsaw Home 2019 fot. materiały prasowe doki

Fascynują mnie dzieła anonimowych projektantów-wytwórców. Zachwyca mnie ich prostota i funkcjonalność, niezmienna w swojej logice i formie przez dziesiątki lat. To one bardziej mnie inspirują niż najnowsze trendy w designie. Podążając za anonimowymi twórcami, szukam w projektowanych obiektach klarownej struktury, prostych zależności pomiędzy materiałem, strukturą i funkcją. Do tego, z czym kojarzy się design – do formy – dochodzę na końcu, nigdy nie jest ona dla mnie punktem wyjścia, jest zawsze „puentą” - Jarosław Szymański

Urodzony w 1963 roku w Rypinie. Absolwent PWSSP (obecnie ASP) w Gdańsku, dyplom 1991 na Wydziale Architektury i Wzornictwa pod kierunkiem profesora Jacka Popka. Od 1991 pracownik dydaktyczny na Wydziale Architektury i Wzornictwa Przemysłowego. W latach (2012-2016) Prorektor ds. Kształcenia i Spraw Studenckich gdańskiej ASP, od 2014 profesor tytularny. W 2001 roku założył wraz z żoną Beatą Szymańską biuro projektowe STUDIO 1:1, w którym razem z innymi projektantami realizuje projekty z zakresu wzornictwa przemysłowego, architektury oraz wystawiennictwa. Jest laureatem wielu nagród w konkursach międzynarodowych i krajowych.

Designer Roku 2018 - Krystian Kowalski

Krystian Kowalski doświadczenie zawodowe zdobywał pracując w studiach projektowych w Warszawie, Krystian-Kowalski_designer-roku-2018Łodzi i Mediolanie. W latach 2009-2013 współtworzył Kompott Studio, nominowane do FX International Interior Design Award (2010) w kategorii Breakthrough Talent of the Year. Od 2013 roku prowadzi w Warszawie pracownię projektową Krystian Kowalski Industrial Design.

Współpracował i współpracuje z wieloma markami meblarskimi m.in. Iker, Comforty, Noti, MDD Ikea, Marbet, Tylko.com, Amica, Sony Bravia. Od stycznia 2017 roku pełni funkcję dyrektora kreatywnego firmy Tylko.com i buduje jakże trudny ale bardzo perspektywiczny obszar z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości.

W projektowaniu dąży do inteligentnych rozwiązań nadających produktom wyrafinowany i nieoczywisty charakter. To projektant weryfikujący technologię dla potrzeb wymagających odbiorców. Przy każdym nowym projekcie pokonuje własne ograniczenia i tworzy marki. Jego produkty zdobywają nowe rynki. Za te osiągnięcia w kraju, a nade wszystko za granicą Designerem Roku 2018 zostaje Krystian Kowalski.

Designer Roku 2017 - Maja Ganszyniec

Bożena Gargas, prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, tak uzasadnia swój wybór: Młoda, wybitnie utalentowana projektantka po krakowskiej ASP, która już w roku 2009 pojawiła się w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w naszym konkursie Young Design Young Design - konkurs IWP i – wygrała go zostając laureatką. Od tego czasu przebojem podbija polskie marki meblowe, dla których projektuje z właściwą sobie prostotą i bezpretensjonalnością. Znamy jej doskonałe kanapy z Comforty, fotele z ofery Marbetu, Black Red White czy znane i doceniane na całym świecie kolekcje dla globalnego potentata IKEA. Umiejąca się odnaleźć na wystawie w Mediolanie, Amsterdamie, Berlinie, Londynie – gdzie zdobywa międzynarodowe nagrody, ale i w ciężkiej, codziennej pracy projektowej. Zawsze skromna, ale umiejąca bronić swojego zadania, chwalona za umiejętność współpracy i konsekwentne dążenie do celu. / Studio Ganszyniec

Designer Roku 2016 - Zespół TYLKO.com
Mikołaj Molenda, Jacek Majewski, Hanna Kokczyńska, Michał Piasecki i Benjamin Kuna

Bożena Gargas, prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, tak uzasadnia swój wybór: Powstała nowatorska koncepcja usługi, polegająca na użyciu aplikacji, umożliwiającej indywidualny dobór wymiarów oraz charakterystyki określonych elementów danego produktu oraz wizualną weryfikację efektów techniką rozszerzonej rzeczywistości w rzeczywistych pomieszczeniach, a następnie możliwość zamówienia on-line zaprojektowanych przedmiotów bezpośrednio u wytwórcy. Dzięki zastosowaniu intuicyjnych, prostych w obsłudze algorytmów, każdy może konfigurować produkty zaprojektowane przez projektantów stosownie do swoich potrzeb funkcjonalnych i przestrzennych. Obecna oferta jest ograniczona do trzech produktów, ale twórcy zapowiadają jej poszerzanie z wykorzystaniem najnowszych technologii produkcyjnych, w tym druku 3D. Usługa ta ma potencjał utworzenia nowego trybu projektowania z udziałem użytkowników. / tylko.com

Designer Roku 2015 - Tomek Rygalik

Projektant przemysłowy i pedagog, dyrektor artystyczny marki Comforty. Prowadzi pracownię projektowania na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (PG13). Urodził się w 1976 roku w Łodzi. Studiował architekturę i urbanistykę na Politechnice Łódzkiej oraz Industrial Design w Pratt Institute w Nowym Jorku (BA), gdzie w 1999 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem i otrzymał nagrodę The Pratt Circle Award za wybitne osiągnięcia w dziedzinie wzornictwa przemysłowego. Po studiach przez kilka lat pracował w kilku firmach projektowych w USA, m. in. Prime Studio, Arnell Group, Machineart, HFID/Refac Design and Product Genesis. Był konsultantem w Kodaku, Polaroid, MTV, PerkinElmer, Dentsply, Unilever, DuPont.

W uzasadnieniami prezesa Instytutu Wzornictwa Przemysłowego czytamy: Projektant, który zdołał stworzyć swój własny, rozpoznawalny styl produktów, zwłaszcza mebli, charakteryzujący się wyraźnie wyrzeźbionymi bryłami, integralnie łączącymi w sobie część funkcjonalną i konstrukcję nośną z podstawą. Charakterystyczną cechą detalu, łatwo identyfikującą autora, jest kształtowanie różnych części konstrukcyjnych tak, by uzyskać łączną, jednolitą powierzchnię zewnętrzną, np. bryłowe meble tapicerowane, stoły z nogami wpisanymi w zewnętrzny obrys blatu, lampy z nogami zintegrowanymi z abażurem. Taki styl kształtowania formy odbiega od tradycyjnych rozwiązań powszechnie stosowanych w meblarstwie i wymaga od producenta zrozumienia celowości innowacji wzorniczej. Sukcesy w realizacji wdrożeń oraz w rynkowym powodzeniu produktów według projektów tego projektanta dowodzą jego skuteczności. Skuteczności bardzo innowacyjnego designu. / www.studiorygalik.com

Designer Roku 2014 - Bartosz Piotrowski

Bartosz Piotrowski (ur. 1973) w latach 1994–1998 studiował na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom otrzymał w 2006 roku na Wydziale Architektury i Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie obronił doktorat w 2010 roku. Od 2005 roku pracuje w Pesa SA, gdzie obecnie jest szefem Działu Przemysłowego Projektowania w Departamencie Badań i Rozwoju. Stworzył ponad tuzin projektów kolejowych pojazdów. Od 2010 roku wykłada na Wydziale Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Z Kamilą Kamińską prowadzi Circle Studio Projektowe.

"Bartosz Piotrowski jest osobą współodpowiedzialną za to, że nasz kraj tak szybko dogonił światową czołówkę producentów pojazdów szynowych. To jego działania udowodniły, i każdego dnia przypominają, że wzornictwo pomaga poznawać potrzeby użytkowników i na nie odpowiadać, że to design definiuje funkcjonalność, przełożoną na ergonomię, rozwiązania techniczne i wreszcie estetykę. Projektant związany jest z firmą, która od wielu lat konsekwentnie realizuje strategię rozwoju poprzez wzornictwo i nowe technologie. Rezultat takich działań to wysoka jakość, innowacyjny design, imponujący rozwój. Projekty pojazdów szynowych to oczywiście nie jedyny dorobek zawodowy projektanta, ale w tym obszarze imponująca praca zespołowa pod jego kierownictwem i pełny profesjonalizm pozwalają powszechnie zrozumieć przełożenie wzornictwa na wyniki finansowe przedsiębiorstw, na budowę marki, a tym samym na rozwój gospodarki" - podkreślała w swoim uzasadnieniu prezes IWP Bożena Gargas.

Designer Roku 2013 - Joanna Leciejewska

Joanna Leciejewska (ur. 1976) to projektantka wszechstronna i nie bojąca się wyzwań. Bardzo skromna, podchodząca do zawodu projektanta z ogromnym zaangażowaniem i profesjonalizmem. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego.

W 2005 roku obroniła pracę magisterską w Pracowni Projektowania Opakowań i swoje pierwsze profesjonalne projekty poświęciła opakowaniom owoców i kwiatów. Równolegle rozwijała swoja pasję projektowania lamp i oświetlenia, jeszcze jak studentka zdobywając nagrody za swoje lampy: w 2003 r. - pierwsze miejsce za najlepszy produkt na warszawskich Targach „Światło” dla reflektora TOPO, dwa złote medale na Międzynarodowych Targach Poznańskich, w 2004 i 2005 r., za kolekcje K.R.A. i KIKA. Za oświetlenie nagradzali ją w swoich konkursach światowi potentaci, tacy jak Osram czy Philips. Ostatnio pokazała się jako współprojektantka nowoczesnego bio kominka "Pyramid Commerce" na prezentacji polskiego designu, podczas Międzynarodowych Targów w Mediolanie.

W uzasadnieniami prezesa Instytutu Wzornictwa Przemysłowego czytamy: Uwagę naszych ekspertów zwróciła już rok temu, kiedy ocenialiśmy współprojektowany przez nią wraz z Piotrem Kuchcińskim zestaw mebli 4You, wyprodukowany przez firmę Meble Vox. Meble 4 YOU cechowała wrażliwość na zmianę stylu życia, na różnorodne potrzeby wszystkich grup wiekowych – był to zestaw doskonale zaprojektowany, elastyczny i bardzo nowoczesny. W tym roku, w konkursie Dobry Wzór, projektantka znowu zaskoczyła nas kreatywnością: już nie opakowania, lampy, kominki czy meble – ale profesjonalny sprzęt optyczny – LORNETKA 8X56 ROH, wyprodukowana przez firmę Delta Optical. Uniwersalna lornetka dla myśliwych, ornitologów, a nawet astronomów! Dzięki soczewkom z szkła niskodepresyjnego przydatna do obserwacji tak dziennych jak i nocnych. Kobieca, lekka, w doskonale zaprojektowanym opakowaniu – miłym w dotyku i estetycznym. I właśnie za to połączenie profesjonalizmu z kobiecą wrażliwością, za projektowanie odważne, świadome, ale otwarte na użytkownika – w dwudziestej, jubileuszowej edycji konkursu Dobry Wzór prezes IWP przyznała nagrodę DESIGNER ROKU pani Joannie Leciejewskiej z Poznania. / www.joa-projekt.pl

Designer Roku 2012 - Piotr Kuchciński

Piotr Kuchciński (ur. 1968) jest z wykształcenia inżynierem architektem. Początek jego kariery to praca w jednym z poznańskich biur architektonicznych, gdzie przygotowywał projekty urbanistyczne, koncepcje osiedli mieszkaniowych oraz budynków użyteczności publicznej. Dopiero po tym „architektonicznym wstępie” trafił do firm meblarskich. Ale to właśnie spojrzenie architekta pozwala mu tworzyć meble na wskroś uniwersalne, doskonale dopasowane do potrzeb rynku, a jednak z wyraźnym indywidualnym charakterem, zdominowanym przez skłonność do geometrycznych i uproszczonych form.
W uzasadnieniami prezesa Instytutu Wzornictwa Przemysłowego czytamy: Należy zwrócić uwagę na moment, w którym Piotr Kuchciński i jego pokolenie pojawia się na rynku producentów mebli. Pierwsze lata XXI wieku to w Polsce czas pionierskiej pracy projektantów z komercyjnymi przedsiębiorcami. Walka o miejsce projektanta w procesie tworzenia nowego produktu. I tu Piotr Kuchciński ma ogromne zasługi jako designer kształtujący wizerunek mocnych marek Balma i Noti. Swój pierwszy zestaw mebli gabinetowych zaprojektował w roku 2001 roku, a już w 2004 był w finale naszego konkursu Dobry Wzór z kolekcją mebli gabinetowych XEON i fotelami LINUS. W 2005 roku wyróżniliśmy jego kolekcję gabinetową MIXT ,w 2006 – meble BLOC, a w 2007 – meble do mieszkań COMPLI. W 2010 wśród finalistów Dobrego Wzoru była jego kolekcja biurowa SIMPLIC. Meble Kuchcińskiego stają się ikonami polskiego designu. Są pokazywane na wystawach polskiego wzornictwa za granicą, mają swoje miejsce we współczesnych opracowaniach książkowych, meblują biura renomowanych firm. W słynnym już wyposażeniu Instytutu Polskiego w Sztokholmie znajduje się jego kolekcja Mixt. Kuchciński to osobowość indywidualna, ale wrażliwie obserwująca rynek, projektant tworzący meble proste, bezpretensjonalne i nowoczesne, doskonale spełniające oczekiwania użytkowników. To nie tylko dobrze zaprojektowane meble, ale także rozwiązanie problemu małych przestrzeni i budżetów ludzi na starcie. Instytut Wzornictwa Przemysłowego ma w swojej ponad 60-letniej tradycji promocję designu rozumianego jako sposób na rozwiązywanie problemów, w tym, w dostępnej dla siebie skali, problemów społecznych. Dlatego sposób myślenia i projektowania Piotra Kuchcińskiego jest nam szczególnie bliski. I właśnie za te wartości prezes IWP wyróżnia go w tym roku swoją nagrodą.

Designer Roku 2006 - zespołół multidyscyplinarny projektantów wzornictwa Marka Adamczewskiego

Znamienne było takie wskazanie laureata przez przyznającego tytuł Dyrektora IWP, gdyż wyrażało pełne zrozumienie trybu działania współczesnego wzornictwa przemysłowego. Projektowanie produktu nie jest bowiem działalnością pojedynczego twórcy, lecz rolą zespołu składającego się z osób o różnych specjalnościach wymaganych procesem rozwoju Nowego Produktu. Łatwo to powiedzieć, lecz znacznie trudniej zrealizować, znaleźć wspólny język i zdobyć się na szacunek wobec kompetencji pozostałych członków zespołu. To wszystko zasługuje na uznanie.

Zespół projektantów wzornictwa Marka Adamczewskiego zdołał w stosunkowo krótkim czasie wyspecjalizować się w projektowaniu nowych środków transportu szynowego, do których zalicza się nagrodzony autobus 218 MC. W ten sposób firma Marad Design się zewnętrznym ośrodkiem badawczo-rozwojowym dla bydgoskiej PESY – największego w kraju producenta pasażerskich pojazdów szynowych.

Designer Roku 2007 - Tomasz Rudkiewicz

Z biura projektowego kierowanego przez Tomasza Rudkiewicza wyszły min. projekty środków komunikacji: Pesa Swing - rodzina jednoprzestrzennych tramwajów całkowicie niskopodłogowych i Solaris Urbino produkowany przez firmę Solaris Bus & Coach S.A. z Bolechowa koło Poznania.Award winning Polish / Finnish designer Tomasz Rudkiewicz (MOFlight.com) presents his designer LED lamp "Avocado".

W uzasadnieniami prezesa Instytutu Wzornictwa Przemysłowego czytamy: Tytuł Designera Roku został przyznany projektantowi, który konsekwentnie tworzy wizerunek polskiego designu, zarówno poprzez własną działalność projektową w kraju i dla światowych marek, jak i poprzez działania społeczne na rzecz zawodu projektanta. Nagroda była wyrazem uznania dla: - elastyczności i pracy dla różnych branż i w różnych technologiach - od oświetlenia po środki transportu - otwartości na współpracę z firmami różnej wielkości i o różnym stopniu zaawansowania technologicznego - od małych warsztatów po globalne koncerny, od niewielkich projektów po złożone zadania projektowe - zachowania, mimo doświadczeń projektowych w środowisku międzynarodowym, chęci i otwartości na współpracę z polskimi przedsiębiorcami - aktywności i zaangażowania w propagowaniu w Polsce designu związanego z funkcją i odpowiedzialnością społeczną, nie tylko formalno- estetycznego.

Designer Roku 2009 - Andrzej Śmiałek i studio Ergo Design

Absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, Wydział Form Wzorniczych. Członek Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych. Współwłaściciel firmy projektowej Ergo Design z Krakowa. Dziedziny twórczości: Akcesoria, design - historia i teoria, design management, grafika użytkowa, identyfikacja wizualna, maszyny i urządzenia, meble, opakowania, projektowanie produktu 3D, sprzęt AGD, wystawiennictwo, zabawki.Designer Roku 2009 - Andrzej Śmiałek i Ergo Design

W uzasadnieniami prezesa Instytutu Wzornictwa Przemysłowego czytamy: Andrzej Śmiałek,współwłaściciel firmy projektowej Ergo Design, tytuł Designera Roku 2009 otrzymał za konsekwentne, wieloletnie projektowanie innowacyjnych produktów. Za świadome wykorzystywanie zarówno rzetelnych badań rynkowych, obserwację i uwzględnianie, w rozwiązaniach projektowych, zmieniających się stylów życia, konsekwentne stosowanie danych ergonomicznych oraz dopasowanie produktów do przyszłych potrzeb klientów. Nagroda przyznana została również za profesjonalne zarządzanie procesem projektowania z pełnym zrozumieniem łańcucha życia produktu na rynku z jednoczesnym poszanowaniem potrzeb ostatecznego konsumenta oraz za pasję projektowania, której mimo profesjonalnego podejścia do wykonywanego zawodu, udało się nie zatracić. / www.ergodesign.pl

Designer Roku 2010 - Tomasz Augustyniak

Tomasz Augustyniak zajmuje się wieloma dziedzinami projektowania, ale najbardziej znany jest jako projektant mebli.Zaczynał jako projektant niezależny, później związał się z grupą projektową Start, a następnie z Autorskim Bankiem Projektów Wzornik. Teraz znowu niezależny, współpracuje z największymi polskimi fabrykami mebli. Ma na koncie ponad 170 projektów wdrożonych do produkcji, udział w kilkudziesięciu wystawach w Polsce i za granicą oraz kilkanaście nagród w konkursach. Mieszka i pracuje w Poznaniu, jest ojcem pięciorga dzieci. Wspólne rodzicielskie i dziecięce doświadczenia wykorzystał w projektowaniu multisensorycznych mebli Meee produkowanych przez firmę Vox Industrie S.A., które zdobyły nagrodę Dobry Wzór 2010 w kategorii Sfera domu.Wywiad z Tomaszem Augustyniakiem laureatem nagrody Designer Roku 2010, podczas wernisażu wystawy Dobry Wzór 2010

Ten projektant jest wyjątkowym przykładem połączenia talentu, profesjonalizmu, umiejętności tworzenia rozpoznawalnego stylu i pragmatycznego podejścia do rynku. Korzystając z jego doświadczenia wielu producentów budowało swoje pierwsze modelarnie i prototypownie. Jego umiejętności poszukiwania nowych rozwiązań i dbałości o wysokie standardy wykonania produktu wiele polskich firm zawdzięcza pozycjonowanie swoich marek na wymagającym i bardzo konkurencyjnym rynku - powiedziała Beata Bochińska, prezes IWP, uzasadniając wybór Designera Roku 2010. / tomekaugustyniak.pl

Designer Roku 2011 - Mareki Liskiewicz oraz Triada DesignWywiad z laureatem tegorocznej nagrody Designer Roku - Markiem Liskiewiczem z Triada Design, podczas Gali Dobrego Wzoru 2011

W uzasadnieniu prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, Beaty Bochińskiej czytamy: Tegoroczny laureat konkursu Dobry Wzór 2011 cechuje się wyjątkowo bogatymi doświadczeniami zawodowymi. Ma na swoim koncie liczne realizacje przemysłowe wdrożone do produkcji, bardzo duże doświadczenie związane z realizacją komunikacji wizualnej . Równolegle ze swoimi doświadczeniami projektowymi przez wiele lat był i jest czynnym pedagogiem oraz współautorem pionierskich opracowań związanych z zarządzaniem wzornictwem. Przez wiele lat dzielił się wiedzą i służył radą młodym projektantom. Wraz ze studiem projektowym, którego był współtwórcą - miał rzeczywisty wpływ na strategię rozwoju kilku producentów, których obroty na rynku , dzięki współpracy z nim samym oraz z zespołem , z którym pracuje, znacząco wzrosły. Mimo bardzo dużego doświadczenia zachował rzadką u projektantów pokorę oraz elastyczność wobec zachodzących rynkowych zmian. / www.triada-design.com.pl

żródło: IWP

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.