Reklama

wszystkie artykuły z działu >> DESIGN
18 marca 2014
wszystkie artykuły z działu >> DESIGN

Łowcy Red Dot'ów: Piotr Kuchciński i NOTI

Red Dot dla Piotra Kuchcińskiego i Noti!

Kolekcja Clapp zaprojektowana przez Piotra Kuchcińskiego dla marki Noti zdobyła Red Dot Design Award w kategorii Product Design 2014. To już druga nagroda Red Dot Design Award dla projektanta Piotra Kuchcińskiego (rok temu otrzymał ją za stolik H2 dla Balmy) oraz druga dla marki Noti (w 2009 roku wyróżnienie otrzymało krzesło Comma zaprojektowane dla Noti przez Renatę Kalarus). Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się 7 lipca w Aalto-Theater in Essen. Następnie oznaczone “czerwoną kropką” produkty będzie można oglądać na specjalnej wystawie trwającej od 8 lipca do 3 sierpnia b.r. w Red Dot Design Museum w Essen. Red Dot Design Award to jeden z najbardziej prestiżowych i największych konkursów wzornictwa na świecie nazywany często Oskarami Designu. Nagrodzone w nim produkty odzwierciedlają kierunki dla projektowania przemysłowego i wyznaczają trendy.


Kolekcja Clapp zaprojektowana przez Piotra Kuchcińskiego dla marki Noti to połączenie inspiracji designem lat 50-tych i 60-tych z nowoczesną linią i szlachetnymi tkaninami. Fascynację stylistyką vintage widać w nawiązaniach do mebli na drewnianych nogach z tamtego okresu, zwłaszcza fotela "366" Józefa Chierowskiego. Clapp odwołuje się do ich zasady konstrukcji. Forma mebli z mocno zarysowanymi krawędziami i wyraźnie podkreślonymi proporcjami drewnianych elementów jest nowoczesna w wyrazie. Połączenie estetyki vintage i współczesnych kształtów oraz duży wybór sposobów wykończeń drewna i materiałów tapicerki daje swobodę w tworzeniu indywidualnej kolekcji. W kolekcji Clapp można dostrzec cechy charakterystyczne dla stylu projektów Piotra Kuchcińskiego: minimalizm, prostotę, geometrię, bezkompromisowy wybór doskonałej jakości materiałów, uważność na detal, brak ornamentyki. Projektant przyznaje, że lata 50-te i 60-te to jego ulubiony okres w designie, z którego czerpie pełnymi garściami. Kolekcja Clapp składa się z sofy, fotela oraz dwóch stolików o różnych wymiarach.

Piotr Kuchciński - jeden z najbardziej docenianych polskich projektantów, wyróżniony tytułem Designera Roku 2012 przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt wdrożeń całych rodzin mebli biurowych, mieszkaniowych, tapicerowanych dla najlepszych polskich producentów, w tym kilkunastu kolekcji mebli dla marki Noti i Balma.

kolekcja stoliów H2 firmy BALMA. Red Dot 2013

Z wykształcenia architekt. Po ukończeniu z wyróżnieniem studiów IAPP Politechniki Poznańskiej współpracował z jednym z poznańskich biur architektonicznych przygotowując projekty urbanistyczne, koncepcje osiedli mieszkaniowych oraz budynków użyteczności publicznej. Projektuje domy jednorodzinne i wnętrza. Zajmuje go także projektowanie graficzne oraz ilustracja książkowa. Meble jego autorstwa  prezentowane były na wielu wystawach krajowych i zagranicznych. Jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień m.in.: XEON (Balma) - PRODUKT ROKU MEBLE PLUS 2004, Godło PRODECO 2005 Elle Decoration, LINUS (Profim) - DOBRY WZÓR IWP 2004, PRODUKT ROKU MEBLE PLUS 2005, MULA (Noti) - Godło PRODECO 2005 Elle Decoration MIXT (Balma) - DOBRY WZÓR IWP 2006, HORIZON (Balma) - PRODUKT ROKU MEBLE PLUS 2006, SIMPLIC (Balma) - finalista DOBRY WZÓR IWP 2010, INBOX (Vox) - PRODUKT ROKU MEBLE PLUS 2010, H2 (Balma) - RED DOT DESIGN AWARD 2013. 

O konkursie Red Dot Design Award:

Nagrody Red Dot Design Award przyznawane są w 21 kategoriach m.in.: przestrzeń publiczna, środowisko naturalne, energia, łazienka, akcesoria domowe, oświetlenie, miejsce pracy, komunikacja, rozrywka, moda, mobilny styl życia, edukacja. Jury ocenia i testuje produkty pod względem innowacji, funkcjonalności, ergonomii, jakości i aspektów ekologicznych. Nagrody Red Dot Design Awards, przyznawane są od 1955 w Design Zentrum Nordrhein Westfalen w Essen. W tym roku konkurowało ze sobą 4815 produktów z 53 krajów, które oceniało i testowało 40-osobowe, międzynarodowe jury. Red Dot: Best of the Best otrzymały 72 produkty i marki, Red Dot Award aż 1,120 produktów i Honourable Mention 123 produkty

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.