branże
Nizio Interior


Nizio Interior
Info
Idea Nizio Interior to wypadkowa czterech elementów: dotychczasowej architektonicznej działalności Mirosława Nizio, fascynacji nadawaniem przedmiotom nowych sensów i funkcji, a także swoistego genius loci budynku, w którym mieści się siedziba firmy oraz siły rodzinnej tradycji.
Ojciec Mirosława Nizio prowadził zakład stolarski w Biłgoraju. Pod jego okiem zgłębiał tajniki snycerki, a z czasem zdobył papiery mistrzowskie. Już jako architekt pracujący w Nowym Jorku zajął się także renowacją zabytkowych mebli. W pracowni ojca Mirosław Nizio zdobył nie tylko wiedzę i praktyczne umiejętności. Wyniósł z niej też przekonanie, że jakość materiałów, precyzja w wykonaniu i indywidualne podejście do przedmiotu oraz jego odbiorcy są gwarancją sukcesu. Na tych fundamentach oparł stworzoną przez siebie markę Nizio Interior.
Meble Nizio Interior powstają w krótkich seriach. Wiele z nich to unikaty. Część może zostać skonfigurowana zgodnie z życzeniem klientów. Wśród projektantów współpracujących Nizio Interior znajdą się także młodzi polscy designerzy.
Salon Nizio Interior ulokował się w dawnej siedzibie warszawskich składów Wróblewskiego. Słynny zespół gmachów wybudowany na posesji przy ulicy Inżynierskiej powstawał w latach 1910-1914, a sama firma: „Towarzystwo Akcyjne Przechowywania i Przewozu Mebli i Towarów” rozpoczęła działalność pod koniec XIX wieku. Przed wojną podobnych firm w Warszawie działało kilka, ale magazyny Wróblewskiego były największe. W latach 90. pracownie artystyczne ulokowali tutaj m.in. Katarzyna Kozyra i Paweł Althamer. Dziś mieści się tu studio projektowe Nizio Design International.
Mirosława Nizio
Studiował na wydziale architektury wnętrz i rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Fashion Institute of Technology w Nowym Jorku, na kierunku Interior Design. W 1989 roku założył własną firmę designerską w Nowym Jorku. Zdobył szereg nagród i wyróżnień, m.in.: Glenn Boyles Memorial Rendering And Design w 1993 roku, Educational Foundation for the Design Industries in Interior Design w 1998 roku.
Jest architektem znanym głównie z projektów przestrzeni publicznych: muzeów, ekspozycji historycznych, wystaw, pomników pamięci, scenografii. Współtworzył i zrealizował wystawę główną Muzeum Powstania Warszawskiego, które jest najczęściej odwiedzaną instytucją kulturalną w Polsce. W ciągu 16 lat działalności na rynku amerykańskim i polskim, zrealizował wiele projektów architektury wnętrz obejmującej biura, obiekty rekreacyjne, obiekty poprzemysłowe i rezydencje prywatne.
W 2002 roku Mirosław Nizio przeniósł pracownię do zabytkowej kamienicy na warszawskiej Pradze, gdzie powstała także Galeria Nizio i Fundacja Nizio (dawniej The Creators), animująca kulturalnie społeczność Pragi. Zadaniem Galerii Nizio jest wspieranie początkujących twórców, prezentowanie sztuki zaangażowanej społecznie, organizowanie spotkań, projekcje i inne aktywności także dla dzieci
inne z tej kategorii: