Wizytówki

Reklama

wszystkie z działu >> Wydarzenia
23 listopada 2014
Wydarzenia

Doktorat honoris causa – Luc Tuymans. UAP Poznań

Prof. Marcin Berdyszak, Rektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i prof. Andrzej Zdanowicz, Dziekan Wydziału Malarstwa mają zaszczyt zaprosić na uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa: Luc Tuymans

Data: 27.11.2014, godz. 12:00
Miejsce: UAP w Poznaniu, al. K. Marcinkowskiego 29, Aula 1p.

Wernisaż wystawy:
DE. FI. CIEN. CY – Andrzej Wróblewski, René Daniëls, Luc Tuymans
Data: 27.11.201419:00
Miejsce: galeria Art Stations, Stary Browar, Poznań
Kurator: Ulrich LoockLuc Tuymans jest jednym z najważniejszych współcześnie działających malarzy, o nieocenionym wkładzie w dorobek światowej kultury.

Urodzony w 1958 roku w Mortsel (Belgia), mieszka i pracuje w Antwerpii. Począwszy od wczesnych lat 90. twórczość belgijskiego artysty prezentowana jest na całym świecie, na najważniejszych w swoim czasie wystawach, w tym na documenta IX i XI oraz na Biennale w Wenecji w 2001 roku.

Od samego początku jego wkład we współczesną historię sztuki manifestuje się nie tylko bezkompromisową decyzją na formę malarstwa, zakorzenioną w tradycji tego medium, posiłkowaną uprzednimi doświadczeniami pracy artysty z ruchomym obrazem, ale również wyborem tematyki. Skromne w skali, subtelne obrazy Tuymansa sięgają do źródeł historycznej traumy, okrucieństwa nazizmu, kolonialnej represji, ewidencji przemijania, z niezwykłą siłą, wsparte precyzyjnym, stanowiącym nieodzowną część pracy, tytułem. Głęboka świadomość języka i relacji z jego historią umożliwiają również Tuymansowi funkcjonowanie na innych pułapach, jako kuratora wystaw w kontekście własnej sztuki, czy przenikliwego autora krytycznych tekstów i wypowiedzi na temat inspirujących go autorów i myślicieli.

Spośród wielu jego wystaw indywidualnych wymienić należy te w Kunsthalle (Berno),w Fundaçao de Serralves (Porto), w Hamburger Bahnhof (Berlinie), w Tate Modern (Londyn) oraz w K21 Kunstsammlung Nordrhein-Westfalen (Düsseldorf ). Malarstwo Tuymansa znajduje się muzeach na całym świecie oraz w kolekcjach prywatnych, między innymi w Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku, w Centre Georges Pompidou (Paryż), w Guggenheim Museum (Nowy Jork), w Museum of Contemporary Art w Los Angeles, w Sammlung Goetz (Monachium), w Kunstmuseum w Bernie i w najważniejszych
belgijskich kolekcjach.Twórczość Tuymansa była pokazywana w ramach obszernych wystaw retrospektywnych w Museum of Modern Art w San Francisco, w Wexner Center for the Arts (Columbus), w Dallas Museum of Art, w Museum of Contemporary Art w Chicago czy w Bozar w Brukseli (2009–2011). W 2013 w Gemeentemuseum w Hadze odbyła się przekrojowa wystawa jego prac graficznych.

dr hab. Dominik Lejman

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tej aktualności.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.