wszystkie z działu >> Projektanci
10 sierpnia 2016
Projektanci

Projekt arch. Jerzego Łątki zwycięzcą konkursu "FutuWro"!

Znamy wyniki konkursu “FutuWro”!

Trzy najwyżej ocenione projekty staną się częścią programu Miasto Przyszłości / Laboratorium Wrocław, realizowanego w ramach Europejskiej Stolicy Kultury.

★ House of cards / Domek z kart - 228 pkt
★ FUTU Meeting Club - Klub Przyszłości - 204 pkt
★ AReal - 198 pkt

W konkursie „FutuWro” projektanci mieli przedstawić swoją własną wizję przyszłości inspirując się Wrocławiem jako miejscem, w którym już dziś zobaczyć i dotknąć można tego, jak będą wyglądały przyszłe miasta. Miasto Przyszłości / Laboratorium Wrocław ma stać się dla wrocławian platformą aktywności kulturalnych, dzięki którym zostanął stworzone - wspólne, choć różnorodne - wizje przyszłości Wrocławia.

REKLAMA

Poniżej informacja o trzech najwyżej ocenionych projektach

House of cards / Domek z kart - 228 pkt

Celem projektu House of Cards jest stworzenie pierwszej w Polsce jednostki miesz­kalnej wybudowanej z materiałów pochodzenia papierowego. Przygotowany do re­alizacji projekt prototypu będzie zakładał możliwosc produkcji off-site oraz później­szą możliwość transportu prefabrykowanych elementów na wybrane miejsce.

Projekt zakłada stworzenie jednostki o powierzchni ok 12 m2, która stanowić będzie prototypowe rozwiązanie nigdy wcześniej nie zrealizowane na terenie naszego kraju. Jednostka jest fragmentem większego założenia projektowego. Realizacja w ramach projektu House of Cards będzie punktem startowym do dalszych badań i rozwoju a w konsekwencji realizacji całego założenia. Niewielka powierzchnia pozwoli na łatwy transport oraz budowę przy użyciu podstawowych narzędzi budowlanych.

Projekt modułu wykonany będzie wg projektu arch. Jerzego Łątki oraz jego współ­pracowników. Zaprezentowany moduł jest częścią wiekszego zespołu mieszkanio­wego, ktorego budowa planowana jest w kolejnych latach, jako pierwsza w Polsce i 4 w Europie konstrukcja permanentna z elementów tekturowych.

House of cards / Domek z kart
wizualizacja jednego modułu projektowanego zespołu architektury papierowej
projekt - arch. Jerzy Łątka
wizualizacje - Kinga  Lukasińska

Komponenty wykonane z materiałów pochodzenia papierowego zabezpieczone przed działaniem warunków naturalnych, zaimpregnowane przeciwogniowo i przeciwilgociowo po okresie użytkowania, prezentacji publiczności będą poddane recyklingowi. Jednostka w postaci showroomu będzie zaprezentowana szerokiej publiczności w miejscu publicznym wybranym wraz z przedstawicielami ESK. W środku konstrukcji przewidywana jest wystawa dotycząca zagadnień wykorzystania papieru jako materiału budowlanego w kontekście ekologicznym, społecznym i technologicznym. Zakłada się, że prototyp będzie wybudowany w ponad 60% z materiałów pochodzenia papierowego.

Autorem projektu i kierownikiem zespołu wykonawczego jest arch. Jerzy Łątka, zaj­mujący się zawodowo i naukowo przyszłościowymi i innowacyjnymi rozwiązaniami w postaci wykorzystania materiałów pochodzenia papierowego w architekturze.

Czytaj też: Pawilon przy Pl. Solnym we Wrocławiu - zachwyca i inspiruje!

Projekt zrealizowany zostanie we współpracy z polskim i holenderskim środowi­skiem akademickim, twórczym i projektowym. Przygotowanie projektu jednostki w tym zwłaszcza projektu konstrukcyjnego wykonane będzie we współpracy z inż. Julią Schonwalder, inżynierem budowlanym, naukowcem zajmującym sie w swoich bada­niach tekturą i papierem jako materiałem konstrukcyjnym.

FUTU Meeting Club - Klub Przyszłości - 204 pkt

Młodzi przyszłością Wrocławia - o sukcesie miasta w przyszłości zadecyduje to jak swoją przyszłość zaprojektują ludzie w nim mieszkający i wchodzący na rynek pracy, a także to czy będą aktywnie uczestniczyć w jego życiu jako świadomi obywatele. Projekt ma przygotować ich do decydowania o swoim życiu i mieście.

Klub Przyszłości wyciąga ze świata wirtualnego, a wciąga w niesamowitą, energetyczną szkolną przygodę pełną opowieści o marzeniach. Daje przestrzeń do rozwijania kompetencji komunikacyjnych, liderskich oraz autoprezentacyjnych, które w znaczący sposób wpłyną na przyszły rozwój zawodowy. Jednocześnie dzięki różnorodnym wydarzeniom organizowanym w Klubie, uczniowie będą inspirowani do kreatywności, innowacyjności i brania odpowiedzialności za szkołę i miasto.

AReal - 198 pkt

Aplikacja AReal, pozwala zobaczyć i doświadczyć dużo więcej w miejscu w którym jest uruchamiana. Aplikacja wykorzystuje technologie rzeczywistości rozszerzonej (ang. Augmented Reality, w skrócie AR) oraz rzeczywistości wirtualnej (Virtual Reality, w skrócie VR).

Celem działania aplikacji jest wprowadzenie użytkownika w przestrzeń ARealną miasta. Chcemy między innymi przypomnieć działania grup artystycznych i artystów powiązanych z Wrocławiem, wejść z nimi w dialog, konfrontację. Aplikację można wywołać we wskazanych miejscach za pomocą zmywalnych markerów lub markerem są elementy architektoniczne i inne elementy krajobrazowe.

Rzeczywistość rozszerzona jest systemem łączącym świat rzeczywisty z generowanym komputerowo. W przypadku AReal na obraz z kamery smartfona, tabletu zostaną nałożone w czasie rzeczywistym dodatkowe treści (interaktywne obiekty trójwymiarowe, grafiki, animacje, dźwięki). Dzieje się tak, dzięki specjalnym algorytmom analizującym przestrzenią rzeczywistą.

Autorom zwycięskich projektów serdecznie gratulujemy!

Więcej informacji: www.miastoprzyszlosci.wroclaw.pl 

----------------------

W skład Komisji oceniającej wnioski wchodzili: * Joanna Synowiec - współzałożycielka Stworzyszenia na rzecz Integracji Społeczeństwa Wielokulturowego NOMADA; * Dominika Kawalerowicz - kierowniczka Działu programowego Europejskiej Stolicy Kultury - Wrocław 2016; * Edwin Bendyk - dziennikarz, publicysta, kurator programu “Miasto Przyszłości / Laboratorium Wrocław”; * Bartek Lis - socjolog, kurator programu naukowego w Muzeum Współczesnym Wrocław; * Jan Strycharz - ekonomista, dyrektor programowy Fundacji Warsztat Innowacji Społecznych.

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tej aktualności.

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.