Wizytówki

Reklama

wszystkie z działu >> Wydarzenia
25 lutego 2017
Wydarzenia

Wystawa laureatek VI Przeglądu Młodej Sztuki "Świeża Krew" - Edyty Kowalewskiej (malarstwo) i Martyny Pająk (rzeźba)

NUDE / Edyta Kowalewska & Martyna Pająk
25.02 – 11.03.2017
Galeria Sztuki Socato, Wrocław
Kuratorka:
Karolina Jaklewicz

Galeria Sztuki Socato z Wrocławia od 6 lat organizuje ogólnopolski konkurs dla najmłodszych absolwentów wyższych szkół plastycznych  - Przegląd Młodej Sztuki „Świeża Krew”. Nieformalną tradycją jest organizowanie przez Galerię laureatom Przeglądu indywidualnej wystawy. Jest to naturalna kontynuacja działań galerii, która skupia się na promocji młodej, wartościowej i najciekawszej sztuki.

O wystawie pisze kuratorka, Karolina Jaklewicz:

W czasach rozwiniętych technologii, w epoce wirtualnych miłość, wirtualnych religii, wirtualnych wojen kontakt z realną materią jest nam potrzebny jak nigdy przedtem. Wirtualne światy rozpalają umysły, manipulują emocjami, ale pozbawiają ciała faktycznej obecności. "Kultura współczesna dryfuje ku pewnej dystansującej, schładzającej desensualizacji i deerotyzacji związku człowieka z rzeczywistością" - pisze Juhani Pallasmaa, autor książki "Oczy skóry". Wykluczyliśmy nasze ciała z istotnej części życia. Pozbawiliśmy ważnych funkcji przewodnictwa wartości. Ale te skóry dopominają się swoich praw. Te zapomniane przed ekranami miliony końcówek nerwowych domagają się współobecności. Laureatki VI PMS "Świeża Krew", Edyta Kowalewska i Martyna Pająk, w swojej twórczości podążają za coraz wyraźniejszą potrzebą haptyczności.

Kowalewska działa w obszarze malarstwa. Zminimalizowała jednak obecność farby na rzecz nagiego płótna i znalezionych tekstyliów - to tkanki jej obrazów, skóra z wyraźnymi oznakami życia. Autorka pochyla się nad osobistymi historiami wykorzystywanych materiałów - docenia ich zabrudzenia, blizny, oznaki zmęczenia.

 

Edyta Kowalewska, Przedstawienie niewidzialnego I, 135 cm x 160 cm, pigmenty, wosk pszczeli, olej na ręcznie zszywanych płótnach

Dla Martyny Pająk punktem wyjścia jest kobiecy akt. Nagość jej rzeźb jest zaczepna. Nie wstydzi się nadmiaru skóry, obwisłości, braku napięcia.  Przeciwnie: obfite ciała czekają na głaskanie. Chcą być dotykane. Połyskliwa żywica kusi nieskazitelną powierzchnią, przelewa się, układa fałdami. Sensualizm prac Pająk jest subtelny, ale zdecydowany.

Martyna Pająk, Stosunek masy, żywica

Dotykając ciała dotykamy tak naprawdę człowieka od środka. Poprzez dotyk ciało nabiera sensu. Myślę, więc jestem. Dotykam, więc jestem.

"Nude" jest jedną z cyklu wystaw dedykowanym zjawisku haptyczności. W roku 2017 dotykamy ciała sztuki.

www.socato.pl

 

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tej aktualności.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.