wszystkie z działu >> Installation
06 lipca 2017
Installation

Luzinterruptus i 'Labyrint of plastic waste' na Katowice Street Art Festival 2014

'Labyrint of plastic waste'

Luzinterruptus to hiszpański duet aktywistów, który zajmuje się interwencjami w przestrzeni publicznej. Ich instalacje zazwyczaj wykorzystują światło jako główny surowiec i narzędzie pracy. Członkowie zespołu wywodzą się z różnych dyscyplin – sztuki oraz fotografii, a działają na ich pograniczu. Zaczęli tworzyć na ulicach Madrytu pod koniec 2008 roku, mając prosty pomysł, aby skoncentrować uwagę ludzi na problemy, które możemy znaleźć w mieście, które wydają się być niezauważane przez władzę i obywateli, robiąc to przy pomocy światła właśnie. Krótkotrwałe i ulotne w czasie projekty o widowiskowej formie, stanowią jednocześnie komentarz do aktualnych wydarzeń politycznych, jak również do kultury globalnej.

Luzinterruptus nie chcą tylko upiększać – podświetlają anonimowe miejsca, które wydają im się wyjątkowe, którym warto im nadać niezwykłą wartość artystyczną. Światła, składające się ich instalacje są przeznaczone dla ludzi, dlatego zazwyczaj są naturalnie zabierane przez mieszkańców. Ich projekty tworzone są z materiałów najbardziej powszechnych, takich jak: plastikowe torby, opakowania czy turystyczne gadżety.

---------------------------------------------------------------------------------

Celem instalacji Luzinterruptus przygotowanej w ramach Katowice Street Art Festivalu 2014 było to, aby ludzie zdawali sobie sprawę z ilości plastikowych odpadów, które tworzone są w ich codziennym życiu. Szczególnie, że jest ich znacznie więcej niż można przypuszczać. W krajach bardziej rozwiniętych zostaną one łatwo poddawane recyklingowi, ale w zdecydowanej większości, pozostaną na wysypiskach przez wieki, bez możliwości przetworzenia.

Luzinterruptus, Labyrinth of plastic waste, Katowice, Poland

Luzinterruptus, Labyrinth of plastic waste, Katowice, Poland

Aby podkreślić ten problem,  instalacja składała się z plastikowych odpadów generowanych przez mieszkańców miasta, a całość została oświetlona. W trakcie tworzenia projektu wolontariusze nakłaniali mieszkańców osiedla, aby przynosili również pozostałe  domowe odpady w workach. Każdemu, kto to uczynił zostało zrobione zdjęcie i włożone do pozostałej zawartości worka. Do budowy projektu użyte zostały elementy rusztowania -  nadające całości kształtu labiryntu z korytarzami, które pozwalają ludziom wejść i spacerować. Możliwe, że podczas spacerów okaże się, że zwiedzający znajdowali odpady swoich znajomych i rodziny.

Labirynt można było oglądać w dzień i noc, a pod koniec tego okresu był on kompletnie demontowany, a każda część instalacji była poddana recyklingowi.

Źródło: Katowice Street Art Festivalu katowicestreetartfestival.pl 

Labyrint of plastic waste
Miejsce: pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego, Katowice, Poland
Design: Luzinterruptus
Time of installation: 4 days
Exhibition time: 20-25.05.2014
Photos: Gustavo Sanabria

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tej aktualności.

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.