Wizytówki

Reklama

wszystkie z działu >> Design
03 października 2017
Design

Znamy zwycięzców konkursu make me! Łódź Design Festival 2017

3 października poznaliśmy zwycięzców make me! - międzynarodowego konkursu dla młodych projektantów na Łódź Design Festival!

W konkursie uczestniczyło 19 projektów, które wybrało Jury w składzie Michał Piernikowski, Czesława Frejlich, Jacek Ryń, Agnieszka Jacobson-Cielecka, Agata Kulik-Pomorska i Paweł Pomorski. Wszytskie projekty prezentowane będą na wystawie pokonkursowej podczas festiwalu odbywającego się w dniach 3-8 października 2017 roku. Więcej o finalistach make me! przeczytacie tutaj.

Nagrodę główną PARADYŻ AWARD, ufundowaną przez Ceramika Paradyż - mecenasa Lodz Design Festival, w wysokości 20 000 PL otrzymał:

Benno Brucksch - Ziemia Wosk Ołówek // Kredki z gleby, Niemcy

Gleba jest istotną częścią naszego życia – kojarzy się z domem, płodnością, przeszłością i przyszłością, chociaż często sobie tego nie uświadamiamy. To, jak różni ludzie postrzegają ziemię i glebę, może być bardzo zróżnicowane. Projekt Ziemia Wosk Ołówek // Kredki z gleby przenosi glebę spod ziemi na powietrze i skupia na niej naszą uwagę. Bazą kredek są pigmenty ziemne i wosk, które pozwalają stworzyć nowe podejście do naszego środowiska.

 

Benno wykorzystał glebę z różnych miejsc - począwszy od lokalnej ziemi z Niemiec, po ziemię pochodzącą z całego świata. W jego małej manufakturze rozdrabnia glebę tak, by uzyskać pigment. Następnie, podgrzewa pigment z pszczelim woskiem, olejem palmowym i rzepakowym. Kształt kredek jest określony przez specjalnie zaprojektowaną formę. Po odlewie bierze jedną z próbek i archiwizuję ją wraz z pigmentem ziemnym. W ten sposób powstaje osobisty zbiór prac, który stale rośnie. Oprócz bycia częścią osobistych archiwów, kredki nadal mają być prostymi towarami użytkowymi. Kolekcja Sachsen Anhalt składa się z gleb jego regionu i jest jednym, skromnym przykładem wielu możliwości, które kryją się pod naszymi stopami.

Nagrodę specjalną, ufundowaną przez Lodz Design Festival, w wysokości 10.000 PLN otrzymał:

Jan Libera - Miejska przyczepka rowerowa, Polska

Przyczepka kompatybilna z miejskim systemem wypożyczania rowerów. Można ją podłączyć zarówno do własnego roweru, jak i wypożyczonego. Z jej pomocą użytkownik z łatwością może przewieźć duży przedmiot lub ciężkie zakupy, które inaczej musiał by wozić samochodem, kurierem lub komunikacją miejską. Ponieważ z przyczepki korzystamy stosunkowo rzadko, a jej przechowywanie wymaga dodatkowej przestrzeni, najwygodniejszym i najtańszym rozwiązaniem jest jej wypożyczanie.

 [VIDEO] London city trailer

Inspiracją projektu było osobiste doświadczenie życia w wielkim mieście oraz raport wydany przez fundację Cyclelogistics, która zajmuje się promowaniem transportu rowerowego. Jak wynika z badań opublikowanych w 2015 roku, niemal wszystkie przejazdy związane z przewozem towarów w europejskich miastach są wykonywane przez pojazdy spalinowe. Autorzy raportu podkreślają, że ponad połowa przewozów towarowych nie przekracza 5 km, a zatem z łatwością mogłaby zostać zastąpiona przez transport rowerowy.

Miejska przyczepka rowerowa to produkt, który dopełnia istniejące systemy rowerów miejskich. Daje ona szanse jeszcze efektywniej odciążać miasta od ruchu zmotoryzowanego, szczególnie w zakresie lokalnego transportu dostawczego. Taka zmiana, wg. raportu fundacji Cyclelogistics, może obniżyć emisję CO2 w mieście nawet o 37 370 ton rocznie, a tym samym znacznie poprawić jakość powietrza, zredukować poziom hałasu oraz natężenie ruchu samochodowego. Poprawi to jakość życia wszystkich mieszkańców.

http://www.janlibera.com/

Nagrodę specjalną, ufundowaną przez firmę Interprint, w wysokości 5.000 PLN otrzymała:

Magdalena Kucharska (Hadaki) - Baltica, Polska

Baltica to zestaw użytkowych naczyń ceramicznych, w skład którego wchodzą kubki, dzbanek, cukiernica oraz taca. Naczynia zostały zaprojektowane w taki sposób, aby spełniały założenia estetyczne i użytkowe - w środku są szkliwione, co zapewnia bardziej higieniczny kontakt z żywnością, natomiast na zewnątrz materiał jest surowy, nieszkliwiony.

Pretekstem do stworzenia serii Baltica było zachowanie i wyeksponowanie naturalnych walorów gliny oraz uzyskanie niepowtarzalnych efektów, które tworzą się poprzez barwienie masy, dzięki temu każdy element projektu jest unikatowy. Baltica stoi w kontrze do masowo produkowanych naczyń, nie da się powtórzyć identycznego wzoru. Dodatkowym aspektem jest kontrast - napięcie, jakie tworzy się przy połączeniu gładkiego, błyszczącego, białego szkliwa z powierzchnia nieszkliwioną, naturalną, surową, a jednocześnie wypolerowaną i przyjemną w dotyku.

Glina to niesamowicie plastyczny materiał, który pochodzi z naturalnych surowców, jakie dostarcza Ziemia, dlatego seria Baltica dobrze wpisuje się w otoczenie, jest harmonijną jego częścią, nie narzucającą się odbiorcy / użytkownikowi. Wzory, które tworzą się na powierzchni naczyń, przywodzą na myśl wodę, co w połączeniu z surowym materiałem jeszcze bardziej uwydatnia naturalne pochodzenie surowca oraz skłania do refleksji na temat jego piękna. Wszystkie prace wykonywane są ręcznie.

http://hadaki.co/pl/

Źródło: Łódź Design Festival www.lodzdesign.com

Zdjęcia: Łódź Design Festival

www.makeme.lodzdesign.com 

 

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tej aktualności.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.