wszystkie z działu >> Wydarzenia
06 czerwca 2018
Wydarzenia

Czym jest Gilbert & George? Ikoniczny duet w Polsce

Półwiecze twórczej aktywności Gilberta & George’a – ikonicznego duetu, który uważa się za jednego artystę – będzie celebrowane od 15 do 24 czerwca podczas spotkań i projekcji filmowych w Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 1 na gdańskim Dolnym Mieście. Podczas wizyty Brytyjczycy zaprezentują performans przygotowany specjalnie z myślą o spotkaniu w Gdańsku. Opowiedzą też o swoich zapatrywaniach na sztukę współczesną oraz jej dzisiejsze zadania. Wstęp na spotkanie z Gilbertem & George’em jest wolny, jednak z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy.

15 czerwca odbędzie się także promocja polskiej wersji językowej najnowszej książki Michaela Bracewella What is Gilbert & George? opisującej fenomen artystyczny Brytyjczyków w uniwersalny i przystępny sposób. Książka (wraz z polskim tłumaczeniem) będzie dostępna w naszej księgarni.

Wizja Gilberta & George’a to jednocześnie sposób, w jaki postrzegają i tworzą sztukę – pisze Bracewell – Inspiracją i tematem ich sztuki jest współczesne życie. Życie Gilberta & George’a jest sztuką. W swoich dziełach razem z widzem badają i poddają próbie swoje uczucia”.

Wizycie artystów będą towarzyszyły pokazy filmów poświęconych ich twórczości:

The World of Gilbert & George (1981, reż. Gilbert & George)

The Singing Sculpture (1992, reż. Philip Haas)

With Gilbert & George (2009, reż. Julian Cole)

The Naked Shit Songs (2017, reż. Huba de Graaff)

„Instytucja sztuki powinna mówić o trudnych sprawach, najlepiej z odrobiną dystansu i dowcipu – mówi Jadwiga Charzyńska, dyrektorka ŁAŹNI i kuratorka wystawy w wywiadzie dla trojmiasto.pl – Gilbert i George ironicznie czy sarkastycznie potrafią odpowiedzieć na presję społeczną. Najważniejszy w relacji z odbiorcą jest pewien rodzaj dystansu, który obaj panowie prezentują”. 

Wydarzenie w ramach 20-lecia ŁAŹNI, 50-lecia pracy twórczej Gilberta & George’a i 80-lecia British Council w Polsce.

SPOTKANIE Z ARTYSTAMI / WERNISAŻ:

Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA, ul. Jaskółcza 1, Gdańsk Dolne Miasto

15 czerwca 2018, 18:00

Wstęp wolny; ilość miejsc ograniczona – rejestracja uczestników: zapisy@laznia.pl

POKAZY FILMOWE:

Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA, ul. Jaskółcza 1, Gdańsk Dolne Miasto

16–24 czerwca 2018

Wstęp biletowany

Kuratorka wydarzenia: Jadwiga Charzyńska
Współpraca: Richard Riley
Koordynacja: Anna Szynwelska

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tej aktualności.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.