Wizytówki

Reklama

wszystkie z działu >> Wydarzenia
24 stycznia 2019
Wydarzenia

Polskie nominacje w konkursie im. Miesa van der Rohe podczas 4 Design Days

Polskie nominacje do Nagrody Unii Europejskiej w konkursie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe podczas 4 Design Days.

logomiespolska

To pierwsza okazja, by zobaczyć wszystkie polskie projekty nominowane  do Nagrody Unii Europejskiej im. Miesa van de Rohe. Realizacje z Polski startują w konkursie od 1996 roku. Nie trudno policzyć, że najstarsze z nich mają ponad 23 lata. Wystawa jak w soczewce ukazuje przemiany w polskiej architekturze współczesnej i to w najlepszym z możliwych wydań.

23 lata przemian w polskiej architekturze 

Polska architektura przeszła długą drogę od 1996 roku, w porównaniu do innych krajów europejskich, co wiąże się także z sytuacją polityczną w kraju i gwałtownymi zmianami po transformacji ustrojowej. Wejście Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku przyśpieszyło nowe inwestycje i zmieniło obraz polskich miast i wsi nie do poznania. Na szeroko zakrojone zmiany miało wpływ zaangażowanie społeczeństwa, polityków i klientów. Efekty wspomnianych działań widać coraz wyraźniej z roku na rok. Współczesne, rodzime realizacje architektoniczne są znane i cenione nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Jednym z największym sukcesów było zwycięstwo w konkursie im. Miesa van der Rohe Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Nagroda przyznana w 2015 roku zwróciła uwagę świata na bryłę zaprojektowaną przez architektów z pracowni Barozzi Veiga. Nie trzeba było długo czekać na następny sukces, już w listopadzie 2016 kolejna, szczecińska realizacja ściągnęła na siebie uwagę miłośników architektury i światowych mediów. Wówczas Robert Konieczny z zespołem KWK PROMES odbierali nagrodę grand prix dla najlepszego budynku na świecie podczas gali Światowego Festiwalu Architektury w Berlinie. Nagrodzono Centrum Dialogu „Przełomy” znajdujące się vis a vis filharmonii. Na tym z pewnością nie kończą się międzynarodowe sukcesy Polski na polu architektury.

eu-mies-award

Daleką drogę przebyło Muzeum Katyńskie zaprojektowane przez BBGK Architekci przy współpracy z artystą Jerzym Kaliną, które w 2017 roku znalazło się w finale konkursu im. Miesa van der Rohe. Poza tym na tzw. krótkiej liście znalazły się: POLIN – Muzeum Historii Żydów Polskich (Lahdelma & Mahlamäki Architects), Muzeum Śląskie (Riegler Riewe Architekci), Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach (HS99), Zintegrowany Węzeł Przesiadkowy MPK-PKP Wrocław-Maślice (Maćków Pracownia Projektowa), drewniany kościół w Tarnowie (Beton) i kaplica cmentarna w Batowicach w Krakowie (Atelier Loegler Architekci).

Wystawa jest pierwszą taką inicjatywą współorganizowaną przez Fundację Miesa van der Rohe, która jest dedykowana tylko jednemu krajowi.” – Ivan Blasi

Wystawa, podczas 4 Design Days, pozwala wyruszyć w podróż w czasie i przestrzeni, przez różne terytoria, bez barier i granic. Pozwala cieszyć się ogromnym zróżnicowaniem krajobrazów, narodów i kultur tworzących współczesną Europę. Pamiętajmy przy tym, że kontemplując nasze otoczenie powinniśmy zachować krytyczne podejście, to jedyna droga prowadząca do nowych rozwiązań, których wciąż potrzebujemy.

Kuratorami wystawy są: krytyk architektury Marcin Szczelina i koordynator nagrody im. Miesa van der Rohe — architekt Ivan Blasi. Panowie poznali się w 2013 roku, gdy poproszono polskiego krytyka o zgłaszanie nominacji do nagrody im. Miesa van der Rohe. Od tego czasu Szczelina i Blasi współpracują przy licznych projektach, m.in. przy wystawie Manifesto of Prefabrication w Galerii Architektury w Berlinie poświęconej realizacjom architektonicznym pracowni BBGK oraz niedawno ukończonemu budynkowi mieszkalnemu Sprzeczna 4 autorstwa architektów z Warszawy.

Marcin Szczelina i Ivan Blasi

Ivan Blasi wielokrotnie odwiedzał Polskę w ostatnich latach. Opowiadał o swoich spostrzeżeniach na temat polskiej architektury i uczestniczył w debatach, w których brali udział miejscowi architekci i krytycy. Dzięki temu zdobył szeroką wiedzę, a także zaangażował się w proces transformacji przestrzeni w Polsce. Projekty, przy których współpracuje z Marcinem Szczeliną  upowszechniają polską architekturę w Europie. Oprócz promocji najlepszych, rodzimych realizacji praca duetu polega także na przypatrywaniu się polskiej architekturze z zewnątrz, rozpatrując jej rozwój, charakterystykę, a także bolączki w szerszym kontekście. Najnowsza wystawa prezentuje efekty tej długofalowej współpracy. To z pewnością nie ostatni wspólny projekt Ivana Blasiego i Marcina Szczeliny.

Kuratorzy wystawy:

Marcin Szczelina
Ivan Blasi  

Organizator:

Grupa PTWP SA, wydawca Propertydesign.pl, organizator 4 Desig Days, Mies van der Rohe Foundation

Aranżacja wystawy:

Pigalopus

Projekty aranżacji mebli:

Estudio Barozzi Veiga

BBGK Architekci

Instalacja dźwiękowa:

Katarzyna Krakowiak

Teksty:

Anna Ostrowska, Ivan Blasi, Marcin Szczelina

4 DESIGN DAYS 2019, 24-27.01.19, Katowice, Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek, więcej info: 4dd.pl 

 

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tej aktualności.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.