Reklama

wszystkie z działu >> Targi
04 marca 2019
Targi

Kolejna odsłona wystawy "SPFP pin IT" podczas arena DESIGN 2019

Wystawa Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych podczas arena DESIGN 2019 jest kolejną odsłoną cyklu „SPFP pin IT!”. Zaprezentowane zostaną wybrane realizacje meblowe – wdrożenia z ostatniego czasu, zaprojektowane w ramach działalności trzech firm-biur projektowych, założonych przez naszych członków. Są to: „Towarzystwo Projektowe” – czyli projektanci Jerzy Porębski i Grzegorz Niwiński z zespołem (Warszawa), nowa marka „DOKI” – Studio 1:1, czyli Jarosław Szymański z zespołem (Gdańsk) oraz „Pawlak&Stawarski” - studio projektantów: Bartłomieja Pawlaka i Łukasza Stawarskiego (Poznań).

Eksponowane projekty zostały zrealizowane dla wiodących producentów (Comforty, Fameg, Noti) albo też wykonane przez wykonawców, współpracujących bezpośrednio z projektantami – jak w przypadku nowej marki DOKI. Zrealizowane meble były zaprezentowane na kilku najważniejszych imprezach targowych, gdzie zdobywały duży aplauz, uznanie i nagrody, a obecnie są na rynku w ofercie firm producenckich.

Pawlak & Stawarski

Ukończyli Wzornictwo Przemysłowe na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Wspólnie działają od 2014, tworząc studio projektowe Pawlak & Stawarski. Pracują również jako wykładowcy w macierzystej uczelni. W pracy łączą różne temperamenty oraz indywidualne doświadczenia. Zajmujemy się głównie projektowaniem produktu oraz mebla, pracujemy również w obszarze grafiki użytkowej, projektowania wnętrz i wystaw. W ich portfolio znajdują się projekty m.in.: dla  NOTI, FAMEG, Meble VOX, Marmite, Alvo Medical, Narodowego Centrum Kultury, Polskich Fabryk Porcelany Ćmielów i Chodzież, Envy Lighting. Otrzymali wiele nagród i wyróżnień, między innymi: Good Design, IF Design Award, Top Design, Dobry Design, Must Have, German Design Award, Inovo Design Award. W swojej pracy cenią oryginalność stosowanych rozwiązań, skupiamy się na dopracowaniu funkcji i detalu. Chcą aby każdy zaprojektowany przez nich produkt miał swój niepowtarzalny charakter.

LOPP by NOTI

Lopp to rodzina mebli, która w zależności od konfiguracji blatu zmienia funkcje. Bazą kolekcji jest biurko, a po dodaniu akcesoriów staje się sekretarzykiem lub toaletką. Sekretarzyk posiada pojemniki na drobiazgi i możliwość zamontowania mediaportów, toaletka ma dodatkową przestrzeń na przechowywanie rzeczy osobistych i obrotowe okrągłe lustro. Konstrukcja jest tak zaprojektowana by nie trzeba było stosować poprzeczek między nogami co pozwala uzyskać dużą lekkość wizualną. Miękko prowadzone linie blatu i nóg nadają meblom przyjazny charakter. Lopp powstaje z naturalnych, szlachetnych materiałów - może być wykonany z dębu lub orzecha.

SPFP pin IT_LOPP_NOTI_arena_design

LOPP by NOTI photo Weronika Trojanowska

HIPS by FAMEG

Seria siedzisk zaprojektowana z myślą o współczesnych restauracjach i food courtach, wpasuje się również w każde współczesne domowe wnętrze. W całości wykonane ze sklejek o zmiennej grubości to połączenie współczesnego eleganckiego designu z zaawansowaną technologią gięcia drewna. Zmiana grubości zastosowana w siedzisku oraz w nogach krzesła dodaje lekkości uwidaczniając cienkie krawędzie, jednocześnie zapewniając mocną konstrukcję. Miękkie, płynne linie siedziska nadają mu współczesny i przyjazny charakter. Siedziska występują w kilku wersjach: bez tapicerki, tapicerowanym siedziskiem lub w całości tapicerowanej.

SPFP pin IT_HIPS_FAMEG_arena_design

HIPS by FAMEG photo Weronika Trojanowska

CANDY by FAMEG

Rodzina stolików kawowych Candy to lekka, ażurowa konstrukcja, która w naturalny sposób łączy tradycyjne gięcie drewna, z najnowszą technologią cyfrowej obróbki, uzyskując detale o miękkich liniach eksponujące walory naturalnego drewna. Tralki nadają stolikom rzeźbiarską formę, odwołując się do estetyki lat 60'. Rodzinę tworzą dwa stoliki o różnych wysokościach i odmiennych kształtach blatów.

SPFP pin IT_CANDY_FAMEG_arena_design

CANDY by FAMEG photo Weronika Trojanowska

Studio 1:1

Tworzymy przedmioty, projektowane w punkcie przecięcia myśli, sztuki i technologii.  Staramy się poznać ludzi i ich potrzeby. Inspiracją, na samym początku, była Stocznia Gdańska, gdzie przez wiele lat mieściła się nasza pracownia, dzięki czemu byliśmy świadkami jej prawdziwej historii. Obserwując prace inżynierów i robotników, podziwiamy ich kreatywność oraz zaradność. Prostota rozwiązań zaawansowanych technologicznie statków, popchnęła nas w stronę przejrzystych, zrozumiałych i uczciwych koncepcji. Tworzymy je odwołując się do tożsamości miejsca, przestrzeni kulturowej, w której żyjemy i pracujemy. Staramy się wykorzystywać materiały rodzime, łatwo dostępne, zwracając uwagę na ich efektywne wykorzystanie. Nasze przedmioty niczego nie udają, nie mają lewej strony. Mamy świadomość, że nadmiar rzeczy oddala nas od tego, co istotne, co stanowi sens życia i jego esencję – za to ich brak jest dla nas nieznośny, nie potrafimy bez nich żyć. Mamy nadzieję, że te projektowane i produkowane przez nas, zostaną z Wami na dłużej. Wspólnie obdarzymy je emocjami, które one nam milcząco odwzajemnią.

MESA by DOKI

Stół Mesa wykonany jest z litego drewna dębowego. Połączenie solidnie wykonanego blatu z mocną podstawą spiętą stalową podłużnicą sprawia, że stół jest bardzo stabilny. Ze względu na swój charakter sprawdzi się zarówno w nowoczesnych jak i tradycyjnych wnętrzach. Potrafi sprostać wielu różnym funkcjom – idealnie nadaje się do użytku w domu, ale również może znaleźć zastosowanie w obiektach publicznych jako stół konferencyjny.

SPFP pin IT_arena_design

MESO by DOKI

Dębowa ławka z tapicerowanymi elementami w stylowych kolorach i skrzynką na dokumenty lub drobiazgi w formacie A4. Wybór koloru tapicerki dla każdego elementu pozwala na spersonalizowanie zamówienia. Dzięki bardzo prostej wymianie poduszek obiekt z łatwością dopasowuje się do zmieniającego się wystroju wnętrza. Charakterystyczny mebel przeznaczony zarówno do użytku domowego jak i biurowego. Drewno pokryte jest najwyższej jakości olejo-woskiem typu OSMO, zapewniając należytą odporność podczas użytkowania i powierzchnię naturalną w dotyku.

SPFP pin IT_arena_design

K3 by DOKI

Wieszak składa się z sześciu skręconych elementów, co zapewnia prostą, stabilną konstrukcję. Wykonany z wysokiej jakości stali lakierowanej proszkowo w kilku wariantach kolorystycznych. Doskonale sprawdzi się zarówno w przestrzeni publicznej jak i prywatnej.

SPFP pin IT_arena_design

RYBITWA by DOKI

Rybitwa to ptak zamieszkujący nadbrzeżne tereny akwenów słodko i słonowodnych, występuje także w rejonie basenu morza Bałtyckiego. Ten wyjątkowy lotnik zainspirował do stworzenia oryginalnego dekoracyjnego obiektu. Wykonany jest z toczonego drewna i elementów stalowych. Drewno malowane w kolorze czarnym oraz w odsłonie naturalnej (olejowanej). Szlachetność materiałów podkreśla ich wyrazistą formę. Dobrze pasujące do siebie elementy, złożone w całość przywodzą na myśl rybitwę, która przysiadła na falochronie u wybrzeży Bałtyku.

SPFP pin IT_arena_design

Towarzystwo Projektowe

Towarzystwo Projektowe zajmuje się wzornictwem, architekturą wnętrz, wystawiennictwem, projektowaniem przestrzeni  ublicznych oraz grafiką użytkową. Ważniejsze realizacje Towarzystwa Projektowego: Miejski System Informacji w Warszawie, wnętrza AGORY S.A., meble SLIM, Altair, GAP, meble miejskie dla Traktu Królewskiego, wiaty przystankowe dla Warszawy, informacja i meble miejskie dla Bielska-Białej, modernizacja Dworca Centralnego w Warszawie, projekt wnętrz Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu oraz polskich placówek dyplomatycznych (Ambasada RP w Skopie, Instytut Polski w Tel Awiwie, Ambasada RP w Berlinie). Laureaci wielu nagród i wyróżnień w Polsce i zagranicą.

Jerzy Porębski / Ukończył Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej (1980) oraz Wydział Wzornictwa ASP w Warszawie (1982), na którym od ponad 30 lat prowadzi pracownię projektową. W latach 2005 - 2012 pełnił funkcję dziekana. W roku 1991 założył Towarzystwo Projektowe, które prowadzi obecnie z Grzegorzem Niwińskim. Profesor zwyczajny na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie.

Grzegorz Niwiński / Ukończył Wydział Wzornictwa ASP w Warszawie (1982), na którym od ponad 25 lat prowadzi pracownię projektową. W latach 2005 - 2012 pełnił funkcję prodziekana. Od roku 1996 wspólnie z Jerzy Porębskim prowadzi Towarzystwo Projektowe. Doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie.

GAP by NOTI

Nowoczesną i elegancką sylwetkę dopełniają łagodne linie podłokietników ze skandynawskim duchem. Siedziska charakteryzują się nietypową konstrukcją, która oddziela oparcie z podłokietnikiem od siedziska. Powstała, między górną i dolną częścią, przerwa - tytułowy Gap - sprawia, że fotele i sofa podparte na cienkich, zgrabnych nóżkach, nabierają lekkości.

Fotele występują w dwóch wysokościach. Wyższy model - XL - posiada oddzielny zagłówek umożliwiający wygodne ułożenie głowy. Element ten jest zgrabnie przewieszony przez szczyt oparcia dzięki metalowemu obciążeniu.

Przy stosunkowo niewielkich gabarytach meble Gap są wygodne  i równocześnie dyskretne. Fotele i sofy mogą służyć do aranżacji dużych, otwartych przestrzeni publicznych i biurowych jak i wypełnić wnętrze domów i mieszkań.

SPFP pin IT_arena_design

GAP by NOTI photo Przemysław Turlej

ALTAIR by COMFORTY

Modularny system sof i foteli Altair zrealizowany został z myślą o wyposażeniu przestrzeni wnętrz publicznych. Po raz pierwszy wykorzystano go w pięciogwiazdkowym warszawskim hotelu Renaissance, należącym do sieci Marriott. Jego współczesna forma odwołuje się do historii polskiego wzornictwa z lat 60. XX wieku. Opracowano cztery moduły i trzy łączniki

pozwalające na budowanie różnych układów funkcjonalnych. Projekt docenił do tej pory, zarówno londyński zarząd Marriotta, łódzka Manufaktura, jak i Desa Unicum, a producent  zdecydował się wprowadzić fotele i sofy do swojej stałej oferty. 

SPFP pin IT_arena_design

ALTAIR by COMFORTY photo Ernest Winczyk

 

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tej aktualności.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.