Reklama

wszystkie z działu >> Wydarzenia
18 kwietnia 2019
Wydarzenia

ATMOSFERA tematem VI edycji POZNAN DESIGN FESTIWAL – 10-19.05.2019

W tym roku POZNAN DESIGN FESTIWAL pod hasłem ATMOSFERA. Będziemy mówili i myśleli o POWIETRZU.

Globalne i lokalne zmiany klimatu, smog, hałas i światło będą głównymi tematami rozpoczynającego się 10 maja VI Poznań Design Festiwal. Tegoroczny edycja jest kontynuacją cyklu „Poznań miasto żywiołów”. Festiwal odbędzie się w Starym Browarze.

Poznań Design Festiwal to wydarzenie promujące design, jako sposób myślenia i twórczego rozwiązywania istotnych społecznie i ekologicznie problemów. Jego gośćmi są co roku polscy i zagraniczni projektanci. W programie festiwalu są wystawy, spotkania, dyskusje, pokazy filmowe i warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Jak podkreśla Andżelika Jabłońska, dyrektorka Poznań Design Festiwal tematyka festiwalu bezpośrednio dotyczy zagadnień, które mają wpływ na środowisko, a także na poziom i jakość życia mieszkańców.

Naszym zadaniem jako Festiwalu jest dostarczenie wiedzy i inspiracji, które mogą być wsparciem dla grup projektowych, a poprzez to stają się bodźcem do poszukiwań rozwiązań wpływających ną na nasze codzienne życie. Nie chodzi tylko o zaprojektowanie interesujących obiektów, które będą niwelować efekty smogu, czy hałasu, chcemy porozmawiać także o zbyt dużej ilości nocnego światła w miastach, pokazać materiały, i rozwiązania którymi można mierzyć np. ilość zużywanej energii. Interesują nas rozwiązania, które dzięki projektantom mogą zmieniać nasze życie - mówi Jabłońska.

W programie tegorocznego Poznań Design Festiwal są: spotkanie z amsterdamską grupą projektową Monnik – Studio for futures & fiction, którego reprezentanci Edwin Gardner, Christiaan Fruneaux będą opowiadali o alternatywnych rozwiązaniach stosowanych we współczesnej architekturze, spotkanie z przedstawicielami popularnego portalu Miasto 2077 czy grupy Think.co, specjalizującej się w projektowaniu przestrzeni współnych. Stałym elementem wszystkich festiwali są wystawy. W tym roku główną wystawę Festiwalu pod tytułem “Aeronauci, podniebni mieszkańcy” przygotuje grupa Centrala, która w 2018 roku reprezentowała Polskę na 16. Międzynarodowej Wystawie Architektury – La Biennale di Venezia 2018. O Pawilonie Polskim na Biennale Architektury w Wenecji 2018 piszemy tutaj

Relację z zeszłorocznej wystawy głównej Poznań Design Festiwal - NOWE SCENARIUSZE MIAST, której kuratorem był Paweł Grobelny znajdziecie tutaj

Stawiamy sobie za cel także edukację. Dlatego w programie naszego festiwalu są też wydarzenia o charakterze popularnym. Między innymi będą to zajęcia, na których będzie można stworzyć własny latawiec, mebel, a także wyprodukować własną koszulkę lub torbę w technice sitodruku. Zawsze dużym zainteresowaniem festiwalowej publiczności cieszyły się warsztaty renowacji mebli. Nie zabraknie ich także w tym roku – dodaje dyrektorka festiwalu.

Wydarzeniem towarzyszącym Poznań Design Festiwal będą wydarzenia związane z polsko-chińską współpracą w zakresie designu, realizowaną w ramach projektu Design Hub Platform dofinansowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na konferencje do Poznania przyjedzie delegacja z Chin, między innymi reprezentanci Beijing Design Week, Chengdu Creativity and Design Week czy Shanghai Design Week, a także projektanci i przedsiębiorcy oraz przedstawiciele chińskich mediów - podkreśla Andżelika Jabłońska.

Partnerami współtworzącymi  wystawy w ramach tegorocznego Poznań Design Festiwal będą między innymi: Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Akademia Sztuki w Szczecinie, School of Form. Po raz trzeci będziemy prezentowali na wystawie pokonkursowej prace nadesłane na III edycję Programu Stypendialnego YES. Dzięki wsparciu finansowemu Miasta Poznania większości wydarzeń jest bezpłatna.

Więcej zdjęć z poprzedniej edycji Poznań Design Festiwal , która odbywąła się pod hasłem “Bioróżnorodność” znajdziecie tutaj

Poznań Design Festiwal

10 – 19 maja 2019 r.

Miejsce: Stary Browar

Szczegółowy program na stronie www.poznandesignfestiwal.pl

 

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tej aktualności.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.